کمبود کلسیم و ناباروری

بیماری های ناشی از کمبود ویتامین d ویتامیویتامینdن "د" تنها نوع ویتامینی است که هورمون نیز محسوب می شود. این ویتامین برای محکم استخوان ها و دندان ها مفید بوده و همچنین به حفظ قدرت عضلانی و جذب کلسیم بدن کمک می کند. وقتی شما کمبود کلسیم یا ویتامین "د" داشته باشید، استخوان های تان ترک خورده یا می شکنند. اما کمبود این ماده ممکن است مشکلات دیگری هم به بار آورد که در ادامه به مواردی از آن اشاره شده است...
کلسیم از راه پوست هم به هدر می رود فعالیت زیاد در حرارت بالا و تعرق زیاد، دفع پوستی کلسیم را افزایش می دهد .چرا که در اثر بالا رفتن سن، درد استخوان، راحت ش ته شدن و دیر جوش خوردن استخوانها گریبانگیرمان می شود .
نتایج تحقیقات در هاروارد نشان داد که با مصرف برخی سبزیجات و مغزها می تواند کمبود کلسیم را جبران کرد.
سید مرتضی صفوی متخصص تغذیه گفت: درد پا در هنگام نشستن، درد در ناحیه کمر، درد کمر و پا در هنگام خواندن از نشانه ها و کمبودهای کلسیم در بدن انسان است.
وی افزود: کمبود کلسیم بیشتر در ن شیوع دارد به طوری که هر خانم از 35 سالگی باید آزمایشات پوکی استخوان را انجام دهد تا مشخص شود وی دچار کمبود کلسیم شده است یا خیر، تا پزشک متخصص درمان خود را برای فرد بیمار ارائه دهد.
صفوی اذعان داشت: تحقیقات جدید در هاروارد نشان داده سبزیجات مانند( کلم بروکلی، اسفناج) و مغزهای مفید مانند (فندق و بادام) از جایگزین های لبنیات محسوب می شوند.
البته لازم به ذکر است؛ اگر میزان کلسیم در بدن افراد به شدت کاهش یافت و افراد با مصرف لبنیات مخالفت د مکمل هایی نظیر ویتامین d، زینک، منیزیم از جمله مکمل ها و ویتامین هایی هستند که با کمبود کلسیم در بدن مبارزه می کنند.
وی در پایان توصیه کرد: پیاده روی حدودا 45 دقیقه و همچنین مصرف روزانه 3 الی 4 سهم لبنیات کم چرب و مصرف سبزی، میوه، مغز می توانند کمبود کلسیم افراد را جبران کنند. http://www.hidoctor.ir
کلسیم و فسفر و نشانه های کمبود آن در بدن دو عنصر کلسیم و فسفر 65 درصد مواد تشکیل دهنده استخوان ها را شامل می شود. اگرچه عمده کلسیم بدن در استخوان ها رسوب کرده است، ولی همان میزان کم این عنصر که در مایعات داخل و خارج سلولی است در فرآیندهای مهم جریان الکتریکی سلول ها و نیز انعقاد خون دخ مستقیم دارد.فسفر عنصری است که در استخوان ها به عنوان مکمل کلسیم به کار می رود. این عنصر نیز در فرآیندهای مهمی مثل تولید انرژی در سلول ها نقش مهمی دارد...
آیا مشکل گوارش دارید ؟ یبوست دایم دارید ؟  آیا درد مفاصل دارید؟ آیا بیماری پوستی اگزما و پسوری یس دارید؟ آیا صورت خشک و چروکیده دارید؟
درمان گوارش و عفونت روده ای و کمبود کلسیم و یبوست فقط با  ماست و دوغ کفیر
 پس قارچ کقیر را یداری کنید
 
 


ناخن های سالم: ناخن قوی است، لبه آن سفید رنگ است و ورقه ای نمیشود.

ناخن های رنگ پریده نازک:کم خونی و کمبود آهن در بدن.

ناخن های زرد: مشکل در کلیه یا دستگاه گوارش.

ناخن های تکه تکه: بدن دارای عفونت است.

نقطه های سفید روی ناخن: کمبود روی ، مس و ید.

ناخن های زرد تیره یا سیاه: وجود عفونت های قارچی در در بدن.

ناخن های شکننده: کمبود ویتامین، کلسیم و بتاکاروتن.
متاسفانه مانند خانم ها بسیاری از آقایان هم در جذب مواد مغذی ضروری کمبود دارند: بر اساس آ ین آمار بیشتر مردان دچار کمبود پتاسیم، فیبر خوراکی، کولین، منیزیم، کلسیم و ویتامین های a، d، e و c هستند.
میترا زراتی کارشناس ارشد تغذیه گفت: امروزه کلسیم یکی از مهمترین عناصر در بدن است کلسیم برای سلامت استخوان ها موثر است امروزه کلسیم عنصری ضد سرطان شناخته شده است به خصوص سرطان های دستگاه گوارش و سرطان روده بزرگ از آن جمله است.

زراتی بیان کرد: افرادی که رژیم پر چرب مصرف می کنند به ویژه چربی های حیوانی و اسیدهای چرب اشباع خطر سرطان روده را افزایش می دهد.

وی افزود: منابع دارای کلسیم مثل ماست و شیر و خانواده کلم است که باعث می شود چربی مصرف شده جذب نشده و دفع شود.

کمبود کلسیم باعث اختلال های انعقادی شده فاکتورهای انعقادی در حضور کلسیم فعال می شود اگر کلسیم به مقدار کافی نباشد انعقاد خون به خوبی صورت نمی گیرد.

زراتی تصریح کرد: نقش دیگر کلسیم در انقباض و انبساط عضلات نقش دارد اگر کلسیم به مقدار کافی وجود نداشته باشد باعث گرفتگی عضلات خواهد شد.

زراتی توصیه کرد: افراد باید در رژیم غذایی خود به مقدار کافی کلسیم مصرف کنند و از سرطان ها پیشگیری شود.
خستگی یکی از شایع ترین نشانه های ابتلا به کمبود ویتامین است، اما کمبود ویتامین همیشه به شکل خستگی ظاهر نمی شود. گاهی ممکن است مشکلاتی در بدن مان ایجاد شوند که خیلی از ما نمی دانیم از کمبود ویتامین ناشی شده اند. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد ۷ نشانه ی کمبود ویتامین و منابع غذایی تأمین کننده ی ویتامین های […]

شروع خطر کمبود آهن در ک ن در حدود یک سالگی است. علائم کمبود آهن شامل خستگی، رنگ پریدگی، کج خلقی،…
حتماً می دانید که وجود کلسیم برای بدن از اهمیت بالایی برخوردار است. اما آیا می دانید که برخی مواد غذایی میزان این ماده معدنی را کاهش داده و باعث بروز بیماری می شوند؟ به گزارش شمال نیوز: هیپوکالسمی نام پزشکیِ کمبود کلسیم در بدن است که معمولاً از سن 40 سالگی شایع می شود اما این مشکل در نتیجه رژیم های نامناسب غذایی نیز بروز می کند. بنابراین برای حفظ ذخیره کلسیم بدن لازم است علاوه بر مصرف مواد غذایی حاوی این ماده معدنی از مصرف برخی مواد غذایی دیگر که نابودکننده آن هستند خودداری کنید. در این مطلب شما را با 4 ماده غذایی کاهنده کلسیم بیشتر آشنا می کنیم.

هیپوکالسمی و عوارض آن
هیپوکالسمی عبارت است از میزان کمتر از معمول کلسیم خون. میزان کلسیم افراد بزرگسال باید بین 4.5 تا 5.5 میلی اکی والان در لیتر باشد. برای داشتن استخوان ها و دندان های مستحکم و سالم و همچنین برای عملکرد خوب عضلانی و عصبی باید میزان کلسیم بدن کافی باشد. این میزان توسط عملکرد هورمون پاراتیروئید، روده و کلیه ها حفظ می شود.

عوامل ایجاد هیپوکالسمی

کمبود میزان ویتامین d بدن
نارسایی کلیوی مزمن
کمبود منیزیم
مصرف الکل
برخی از انواع سرطان خون یا مشکلات خونی
مصرف بی فسفات ها
مصرف داروهای ادرارآور، انسولین، ملین ها، استروژن و غیره
مصرف کافئین و لیموناد زیاد


در شهرستان مهریز علاوه بر کمبود تخت با کمبود فضا و تجهیزات دیالیز نیز مواجه هستیم.
آیا مشکل گوارش دارید ؟ آیا یبوست دایم دارید ؟درمان با قارچ کفیر و دوغ کفیر  آیا درد مفاصل دارید درمان با قارچ کفیر و دوغ کفیر  آیا بیماری پوستی اگزما و پسوریازیس دارید؟ درمان با قارچ کفیر و دوغ کفیر  آیا صورت خشک و چروکیده دارید؟ درمان با قارچ کفیر و دوغ کفیر  آیا مشکل کمبود کلسیم دارید؟ درمان با قارچ کفیر و دوغ کفیر 
درمان گوارش و عفونت روده ای و کمبود کلسیم و یبوست درمان با قارچ کفیر و دوغ کفیر  فقط با  ماست و دوغ کفیر
  همه فقط در قارچ کفیر ماست کفیر و دوغ کفیر پس قارچ کقیر را یداری کنید و در سبد روزانه غذایی خود قرار دهید
 
مه اش ۳ واحد ناچیز زبان عمومی ست....یک بار یک مشروطی قلمبه و آبدار را انداخت تو کارنامه ام ....آنهم همه اش محض اینکه فقط ۱۰ جلسه ی بی خود و بی ارزش را پیچونده بودم....و بعدش این ترم هم با به حد نصاب نرسیدنش کلا سیستمم را به روز کرد...بعد از کی ، امروز آروم آروم بلند شدم ....صبحونه خوردم ...یکم غر زدم ...آینه گرفتم دستم ...لباس پوشیدم وs درمان ناباروری مردان درمان قطعی ناباروری مردان _درمان نازایی مردان درمان قطعی نازایی آقایان درمان نازایی آقایان درمان ناباروری در مردان کپسول سمنا درمان ناباروری مردان درمان ناباروری مردان ناشی از کمبود تعداد اسپرم درمان ناباروری مرداندرمان عقیمی و ناباروری مردان درمان نازایی آقایان_درمان عقیمی و نازایی آقایان درمان نازایی مردان درمان نازایی مردان ناشی از کمبود اسپرم درمان نازایی مردان درمان عقیمی و ناباروری مردان درمان کبود منی و اسپرم درمان کم بودن اسپرم در مردان درمان کم بودن اسپرم و نازایی مردان درمان کم بودن اسپرم و نازایی و ناباروری درمان کم بودن منی درمان کم بودن منی و نازایی مردان درمان کم بودن و درمان ناباروری مردان درمان کم بودن و ناباروری مردان درمان کم بودن و نازایی مردان درمان کمبود اسپرم و ناباروری ید پستی کپسول سمن تیکول تیکول اومدم که بشینم سر کلاس ....ولی خوب چه می شه کرد؟ ....برگزار نشد....منم می باس زودتر از اینا سر می زدم ....تا شاید می شد فکری به حالش کرد..gs ناباروری مردان درمان کمبود تعداد اسپرم و منی درمان گیاهی ناباروری مردان عملکرد سمنا درمان گیاهی ناباروری مردان درمان لیه فورانی منی روشهای تقویت اسپرم مردان جهت باردار زن روشهای تقویت اسپرم و بارداری مردان روشهای گیاهی درمان ناباروری آقایان زیاد منی مردان سفارش ید اینترنتی کپسول سمنا درمان ناباروری مردان سفارش پستی کپسول سمنا درمان ناباروری مردان سفارش پستی کپسول سمن درمان ناباروری مردان سمنا سمنا تقویت اسپرم مردان سمنا اسپرم ساز اصل orginal semenax سمنا اصل orginal semenax سمنا افزایش دهنده منی و اسپرم سمنا تقویت اسپرم مردان سمنا تقویت باروری اسپرم مردان سمن تقویت اسپرم مردان سمن semenax تقویت باروری اسپرم مردان سمن اورجینال سمن اورجینال منی ساز قوی علل نازایی مردان_ کمبود منی عمالکرد منی عمر اسپرم در رحم فروش آنلاین کپسول سمنا فروش آنلاین کپسول سمنا اصل فروش آنلاین کپسول سمن سمنا فروش آنلاین کپسول سمن سمنا اصل فروش آنلاین کپسول گیاهی سمنا فروش آنلاین کپسول گیاهی سمنا ,داروی گیاهی قوی تقویت نطفه دارویی برای افزایش منی ..همین جور قیمت قرص سمنا اصل واسه خودش به حد نصاب نرسید و حذف شد و همین جور من با اراده ی قوی ام راه افتادم این دانشکده و اون دانشکده....ولی خوب نشد دیگه....همه هم دارن اینجا به ما خدمت می کنن و مشکل از خودم بود که خبر نداشتم و چند روز قبل هم که واسه حذف و اضافه اومده بودم برد رو نی
رئیس شورای شهر تهران گفت: در تهران با بحران کمبود اتوبوس و کمبود واگن مترو مواجه هستیم که به زودی به بحرانی جدی برای شهر تبدیل خواهد شد.
رئیس شورای شهر تهران گفت: در تهران با بحران کمبود اتوبوس و کمبود واگن مترو مواجه هستیم که به زودی به بحرانی جدی برای شهر تبدیل خواهد شد.
یکی از عوارض کمبود روی علاوه بر کوتاهی قد، تضعیف سیستم ایمنی است. به طوری که به گفته علوم پزشکی تهران افرادی که کمبود روی دارند، زخم هایشان دیرتر یام می یابد، موها شروع به ریختن می کند، حس چشایی کاهش پیدا کرده و اشتها از بین می رود. در ن باردار کمبود خفیف روی می تواند منجر به بارداری طولانی مدت و زایمان آهسته، تاخیر رشد داخل رحمی، انقباضات ضعیف رحمی و خونریزی شود.
 
ساخت قرص کلسیم از استخوان مردار و خوک !!
 
بعد از صحبت های اشتباه و منحرف کننده در صدا و سیما بر ان شدیم ماهیت قرص های کلسیم را بر همه افشا کنیم تا دیگر عده ای بی سواد غرب گرا استخوان خوک را ضد سرطان معرفی نکنند !
 
 کلسیم از استخوان انسانها و حیوانات مرده ساخته می شود!
سخنران تاکید کرد: حال خوردن این نوشابه ها باعث ایجاد آرتروز، کمبود کلسیم و… می شود و برای درمان آن هم خودشان قرص کلسیم تولید می کنند. از استخوان انسانها و حیوانات مرده قرص کلسیم درست می کنند و بدنیا می فروشند. بعد میگن ژلاتین کم دارید ،کولاژن می خواهید که برای آن هم 104 نوع ژل درست می کنند که 96 درصد آنها از استخوان، روده و پوست خوک است و بعد می گویند ژل را بخورید استخوانهایتان قوی می شود. ژلاتین یک ماده پروتئینی است که از هیدرولیز کلاژنی که در پوست، استخوان و بافت پیوندی حیوانات وجود دارد، تهیه می شود.ژلاتین یک ماده پروتئینی است که از هیدرولیز کلاژنی که در پوست، استخوان و بافت پیوندی حیوانات وجود دارد، تهیه می شود.
 
وی اظهار کرد: صهیونیستها به همین سادگی با سوءاستفاده از بی سوادی ما، ما را حرامخوار و نجس خوار می کنند. در صورتی که می توانیم با خوردن سکنجبین و سنجد به جای زیان زدن به سلامت خود و خانواده، سلامتی را به بدن خود هدیه نماییم. کاش بلد بودیم، سنجد را به عنوان سوغات و تنقلات، به دوستان خود هدیه نماییم
 «کلسیم شیر و لبنیات با کلسیم موجود در سایر خوراکی‌ها جایگزین نمی‌شود...»؛ این هشداری بود که سعید حسینی، متخصص تغذیه و علوم‌پزشکی تهران، درباره پیشگیری از کمبود کلسیم در بدن با مصرف لبنیات داد و در ادامه گفت‌وگوی «سفره سالم» این هفته، ما را بیشتر با زوایای پیدا و پنهان شیر و کلسیم آشنا کرد. ادامه مطلب...
علائم پوکی استخوانعلائم پوکی استخوان , آیا تا به حال به علائم سفید روی ناخن های خود توجه کرده اید؟در واقع این لکه های سفید نیاز بدن تان برای مصرف کلسیم بیشتر است.مطمئنا می دانید مصرف کلسیم برای سلامت استخوان ها و دندان ها ضروری است. اما آیا می دانید ا ام مصرف آن در بزرگسالان همانند ک ن ضروری است؟ خوردن کلسیم برای انرژی بدن ، عملکرد بهتر عضلات و توده طبیعی خون ، حیاتی است.اصرار همه ما برای مصرف کلسیم در سن رشد ک ن مان برای تقویت وسلامت استخوان ها و دندان هایشان امری بدیهی است، اما در واقع همه ما هر روز نیاز به مصرف مقدار کافی کلسیم برای قوی نگه داشتن بدنمان تا حد ممکن داریم.طبق نتایج بدست آمده در بریتانیا، ۵ درصد از مردان و ۸ درصد از ن دچار کمبود کلسیم هستندو هم زمان ۱۴ درصد از نوجوانان هم به میزان کافی از این ماده مهم معدنی استفاده نمی کنندو این موضوعی بسیار نگران کننده است؛ به این دلیل که اسکلت بدن ما قبل از ۱۸ سالگی شکل می گیرد.اگر این ۴ علامت را در خودتان حس می کنید، احتمالا کمبود کلسیم دارید: /علائم پوکی استخوان۱-اگر بیش از حد احساس خستگی می کنیدکلسیم به آزادسازی انرژی از غذایی که می خورید کمک می کند، بنابراین اگر به میزان کافیاز این ماده معدنی استفاده نمی کنید، احتمالا بیش از اندازه احساس خستگی می کنید.کمبود کلسیم در ن باردار یکی از عوامل خستگی مفرط است. استخوان ها در رحم مادر شروع به سخت شدن می کنند، پس اگر کودک به میزان لازم کلسیم دریافت نکند در آینده دچار مشکلات استخوانی خواهد شد.توصیه پزشکان برای مادران شیرده، مصرف کلسیم بیشتر، به میزان ۱۲۵۰ میلی گرم در روز است 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
از زمان اولین نوزاد آزمایشگاهی در سال 1978، روش های جدید درمان ناباروری پیشرفت باورن ی ای داشته است. بر اساس آمارها، حدود 27000 هزار مورد باروری درون آزمایشگاهی در کشور کانادا در سال 2012 انجام شده است که فقط 5971 مورد آن منجر به تولد نوزاد زنده شده است.
محققان در سراسر جهان به دنبال درمان های ناباروری با درصد موفقیت بالا هستند. از بعضی روش های ساده مانند کاشت نطفه گرفته تا نظریات پیچیده مانند استفاده از dna سه والد برای تولد نوزاد، به زوج هایی که با ناباروری دست و پنجه نرم میکنند احساس امیدواری میدهند. در اینجا مطالبی در مورد بعضی از روش های اخیر درمان ناباروری و مطالعات راجع به آن ها گرد آوری شده است.
برای دانستن مطالب بیشتر در ناباروری میتوانید به این وبسایت مراجعه کنید.
کمبود برخی مواد مغذی منجر به تغییر در عملکردهای بدن و فرایندهای آن در ابت ترین سطح سلولی می شود. این فرایندها شامل تعادل آب، عملکرد آنزیم، اعصاب، هضم، سوخت و ساز و … است. کمبود مواد مغذی می تواند با ابتلا به برخی بیماری ها نیز ارتباط داشته باشد از جمله پوکی استخوان، کم […]
مطالعات محققان مونیخ نشان می دهد کمبود روی در بدن منجر به استرس ا یداتیو و مشکلات قلبی عروقی جدی می شود.
بهداشت با اشاره به کمبود پرستار و پیراپزشک در کشور گفت : بیش از 100 هزار نفر کمبود نیرو در بخش پرستاری و پیراپزشکی داریم.
اگر افراد گیاه خوار باشند و یا به دلیل نوع آب و هوای محل زندگی شان در معرض تابش نور آفتاب قرار نگیرند در طولانی مدت دچار کمبود ویتامین دی می‌شوند و این مسئله سبب بروز مشکلاتی در کار اعضای بدن شان می‌شود.
  ویتامین دی محلول در چربی است و به عنوان کوله کلسیفرول شناخته شده است، کمبود ویتامین دی در بدن باعث شده تا استخوان‌ها کلسیم لازم را جذب نکنند و در نتیجه افراد دچار نرمی استخوان شوند، همچنین کمبود ویتامین دی باعث کاهش سطح ایمنی بدن می‌شود.

بر اساس تحقیق سازمان بهداشت امریکا مردان و نی که از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند بیشتر از دیگران دچار بیماری‌های پروستات و سرطان می‌شوند به طوری که اگر افراد روزانه ۶۰۰ واحد ویتامین دی مصرف کنند به میزان ۲۸ درصد از بروز بیماری‌های خونی پیشگیری می‌کنند.

افرادی که از کمبود ویتامین دی رنج می‌برند دچار استخوان درد و ضعف عضلانی شده که در صورت کاهش شدید سطح ویتامین دی در بدن افراد دچار بیماری‌های قلبی و عروق، آسم در ک ن سرطان، و اختلالات شناختی در سالمندان می‌شود.

کمبود ویتامین دی در بدن سبب بروز دیابت نوع یک و دو، همچنین افزایش فشارخون، اسکلروز و سبب بروز مشکلات کبدی می‌شود.
نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای ی گفت: اجرای قانون مجازات جایگزین حبس، به دلیل کمبود زندان ها در سراسر کشور است.
????کمبود ویتامین d3 از کجا آمد؟???? ????این سوال از طرف مردم مطرح است که چگونه متولیان سلامت به صورت ناگهانی فقط در مورد کمبود این ویتامین اعلام کشوری نمودند؟ بدون اینکه بررسی کشوری انجام شده باشد؟  ????را ار آسان و مطمئن برای رفع کمبود ویتامین d3 طبق تحقیقاتی که در مجموعه احیای سلامت صورت گرفته چند ده هزار نفر از بیماران و اعضای مجموعه که همگی از نمک کامل دریا استفاده می کنند و چندین سال است که مصرف نمک تصفیه شده ید دار را کنار گذاشته اند، به این نتیجه رسیدیم که این عزیزان کمبود ویتامین d3 ندارند.  ????مصرف nacl (کلرو سدیم) به صورت نمک معمول روزانه به دلیل زیاد بودن na در آن از جذب کلسیم و ویتامین d3 موجود در غذاها جلوگیری می کند.  ????ولی نمک دریای کامل به دلیل داشتن کلسیم در ترکیب آن به جذب بیشتر ویتامین d3 غذاها از طریق روده کمک می کند.  ????سدیم (na) یکی از عناصر موجود در نمک دریای کامل است و در ترکیب این نمک سایر عناصر از جمله کلسیم، منیزیم، منگنز، روی، مس و ید به صورت یدیت و یدات و پتاسیم و … نیز وجود دارد.  ????بنابراین در مقادیر مساوی از نمک تصفیه یددار و نمک دریای کامل، میزان سدیم (na) کمتری در نمک دریای کامل وجود دارد.  ????بنابراین فرد وقتی از نمک دریای کامل استفاده می کند سدیم کمتر و کلسیم (ca) بیشتری نسبت به میزان مشابه نمک تصفیه شده دریافت می کند که این خود به جذب ویتامین d3 از روده و کنترل فشارخون کمک فراوانی می نماید.  ????وجود (mg) منیزیم و (ca) کلسیم و (k) پتاسیم در غذای روزانه میزان جذب سدیم (na) عامل اصلی فشار خون را کم می کند.  ????عنصر(mg) منیزیم و (ca) کلسیم و (k) پتاسیم سه عنصر مهم در تنظیم فشارخون در نمک های طبیعی کامل موجود است و متأسفانه این موارد حیاتی عموماً از نمک های ید دار خارج شده اند که این امر باعث بالارفتن فشارخون می شود.   www.ravazadeh.com ???? https://telegram.me/joinchat/bgjv-jwuoa46bxewoo1zcg
علائم کمبود ویتامین ویتامین ها ترکیباتی هستند که در بدن یا ساخته نمی شوند یا اینکه به مقدار کمی ساخته می شوند. وجود این ترکیبات به مقدار مشخص در رژیم غذایی برای رشد طبیعی و تداوم سلامتی لازم است. اگر دریافت ویتامین ها از راه غذا پایین تر از سطح نیاز بدن باشد، عوارض کمبود آن ظاهر می گردد. علائم کمبود ویتامین در بدن که ... نوشته علائم کمبود ویتامین در بدن انسان اولین بار در گجت نیوز پدیدار شد.
#سمنو  دارای ویتامین های a،e ،k و گروه b است و به دلیل دارا بودن کلسیم و پتاسیم مصرف متعادل آن به افراد سالمند و انی که دچار پوکی استخوان هستند، توصیه می شود.  @sinohehsamdaliri
مدیر آبفای شهر کرمانشاه از وجود ۱۴۷ هزار مترمکعب مخزن آب در سطح شهر خبر داد و گفت: ۸۰ هزار متر مکعب کمبود مخزن آب داریم.
کمبود مس :
کمبود مس قابلیت حیوان در جذب آهن، آزادسازی آن از بافت¬ها به منظور ساختن هموگلوبین را مختل می کند.
 این عنصر در رنگ پر طیور، رنگ طبیعی مو و پشم و کاهش عفونت بره ها مؤثر است.
از علائم کمبود مس در نشخوارکنندگان ( ـ ) می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1ـ اختلال در سنتز خون و کاهش هموگلوبین خون
2ـ اختلال در فعالیت آنزیمی بدن از جمله سایتوکروم ا یداز
3ـ کاهش تولید شیر در
4ـ آنستروس   در
5ـ کاهش بازدهی تولید مثل و جفت ماندگی
 6ـ راشیتیسم در حیوان جوان،  لنگی و  ورم مفاصل  در آنها
7- آتا ی  (عدم تعادل) در بره ها                                                                                                                               8-     مس عنصری است که در آنزیم تیروزیناز حضور دارد. تیروزیناز سبب تبدیل اسیدآمینه تیروزین به رنگدانه سیاه ملانین می گردد. لذا در صورت کمبود مس رنگ پشم تغییر می کند. با افزودن 0/5 درصد سولفات مس  (کات کبود  - آبی رنگ)به نمک مصرفی، کمبود مس در دام¬ها برطرف می گردد در طیور نیز ضمن بروز علائم کمبود رشد، کمبود خون (کم خونی)، سبب پارگی آئورت نیز می شود.9- کمبود مس سبب راست  شدن الیاف پشم می¬گردد چون در ایجاد پیچش پشم نقش مهمی دارد.
10ـ تغییر رنگ مو و پشم حیوان
11- کاهش رشد طبیعی پشم و ریزش مو و پشمبرگرفته از مباحث ابراهیم نوریان سرور