چند مورد از شگفتی های ک شانواجرام اسمانی ومنظومه خورشیدی و سیاره زمین

کشف یک سیاره جدید در خورشید ساعت خبر: 20:8 - تاریخ خبر: 26/04/1389
دانشمندان ناسا خبر از کشف سیاره ای دادند که به قدری به خورشید نزدیک است که سطح آن بخار می شود و ظاهری شبیه به ستاره دنباله دار به این سیاره داده است.  به گزارش واحد مرکزی خبر بخ نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی ، این سیاره اوسایروس نام دارد و بخشی از منظومه شمسی محسوب نمی شود. 
سیاره اوسایروس صدو پنجاه و سه سال نوری با زمین فاصله دارد. 
این سیاره هر سه و نیم روز یک بار در مدار خورشیدی خود گردش میکند که در این صورت ، سرعت آن حدود بیست و پنج بار بیش از سیاره عطارد است که نزدیکترین سیاره به خورشید محسوب می شود. 
سرعت سیاره کشف شده به حدی است که دمای سطح آن به دوهزار درجه سانتیگراد می رسد.
10 حقیقت جالب درباره «زهره»، خواهر خوانده زمین مشخصات سیاره زهره پدیده گذر تاریخی زهره (ناهید) از مقابل خورشید که تا 105 سال دیگر روی نخواهد داد، بهانه ای است تا نگاه دقیق تری به نزدیک ترین همسایه زمین داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، سیاره ناهید (زهره) دومین سیاره از سامانه خورشیدی است که میان زمین و عطارد واقع شده و دارای ویژگی های خاصی در بین سیارات منظومه شمسی است.

آتشفشان ناهیدی

تعداد آتشفشان های ناهید بسیار بیشتر از سیارات دیگر منظومه شمسی است......ایمنا/ شبکه تلویزیونی یورونیوز و سی ان ان روز پنجشنبه گزارش دادند: دانشمندان علم نجوم توانسته اند این سیاره که ح ی ص ه ای و شبیه به کره زمین دارد را پیرامون خورشیدی به نام ' پرو یما قنطوروس' (proxima centaur) که نزدیک ترین خورشید به خورشید منظومه شمسی درکیهان محسوب می شود، کشف کنند.
بنابراین گزارش این سیاره جدید که 'پرو یما بی' (proxima b) نامگذاری شده، در فاصله و مداری از ستاره پرو یما قنطوروس قرار دارد که احتمال وجود آب بصورت مایع در آن می رود.
به گزارش سی ان ان، 'آنسگار رینر' (ansgar reiners) ستاره شناس درمورد این اکتشاف گفت که دمای این سیاره با توجه به فاصله ای که از این 'خورشید' (ستاره) دارد ، این امر را ممکن می سازد که آب به شکل مایع بر روی آن وجود داشته باشد.
سیاره پرو یما بی در فاصله 4.2 سال نوری و یا 40 تریلیون کیلومتری زمین قرار دارد.
درهمین حال ستاره پرو یما قنطوروس که جزئی از سامانه ستاره ای آلفا قنطورس به شمار می رود، ستاره ای سرخ رنگ بوده که در فاصله 4.2 سال نوری از زمین و نزدیک ترین ستاره به خورشید و در صورت فلکی قنطورس واقع است. این ستاره در سال 1915و توسط 'رابرت اینز'، رئیس رصدخانه ملی آفریقای جنوبی کشف شد.
4-با مراجعه به کتاب های علوم و نجوم با پایگاه های اینترنتی،چند مورد از شگفتی های ک شان ها و اجرام آسمانی،منظومه خورشیدی و سیاره زمین را است اج کنید و در کلاس بخوانید. سیاره ناهید :دومین سیاره سامانه خورشیدی است.میان زمین و تیر قرار گرفته است.نزدیک ترین سیاره به زمین و بعد از ماه،درخشان ترین جرم آسمانی و طبیعی است.ناهید داغ ترین سیاره در سامانه خورشیدی است.این سیاره ماه یا قمر ندارد و از چند دیدگاه مانند :جرم،گرانش و ترکیبات ساختاری به زمین شبیه است،به همین دلیل خواهر زمین نامیده است. ادامه مطلب

تا به حال تعداد زیادی منظومه شبیه به منظومه‌ی شمسی خودمان مشاهده شده‌اند. بررسی ویژگی‌ها‌ی این سیستم‌ها می‌تواند مفید باشد.
منظومه تراپیست-1
تا به حال نزدیک به 3500 سیاره‌ی خورشیدی دیده و تایید شده‌اند. بیش‌تر این سیاره‌ها با استفاده از روش گذر یا انتقال شناسایی شده‌اند. منجمان می‌توانند با ترکیب میزان خمیدگی نور، هنگام گذر یک سیاره با اختلالات سرعت مشاهده‌شده، جرم و شعاع سیاره را مشخص کرده و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن را تا حدودی تعیین کنند. میزان کدری اتمسفر یک سیاره با طول موج تابش، تغییر می‌کند و منجمان می‌توانند با استفاده از همین واقعیت، مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده‌ی اتمسفر سیاره را تعیین کنند. با بررسی عمیق یک گذار در طول موج‌ها‌ی متفاوت، می‌توان ترکیبات و دما‌ی اتمسفر یک سیاره را است اج کرد.
ادامه مطلب...

این لکه ها که اندازه آنها شش برابر زمین است به سرعت در حال رشد است.
به نقل از بخش علم و تکنولوژی خبرگزاری ansa ایتالیا، لکه های خورشیدی بزرگ،کشف شدند.
براساس این گزارش،این لکه های خورشیدی با اندازه ای شش برابر زمین، با سرعت بی سابقه ای در حال رشد هستند.
در واقع این لکه ها در کمتر از 48 ساعت تشکیل شده اند و توسط ع های خورشیدی رصدخانه sdo و رصدخانه خورشیدی دینامیک ناسا کشف شدند.
.
تکامل لکه ها بسیار سریع است، اما پژوهشگران در ناسا، معتقدند که مشکل به دلیل آن است که در حوزه قرار دارد و در یک دیسک مسطح واقع نشده است.

لکه های خورشیدی در حال سازماندهی مجدد و تجدید نظر از زمینه های مغناطیسی خورشیدی که ایجاد شدند، هستند.

این فعالیت از میدان مغناطیسی شدید تر می شود و در طول فاز فعال تر از چرخه خورشیدی است.

در این فاز فعال تشکیل لکه های خورشیدی و فوران بر روی سطح ستاره ما، که اوج فعالیت آن تا سال 2013 انتظار می رود، تشدید می شود.

لکه به نام سایه روشن تکامل یافته، در منطقه سبکتر اطراف هسته تیره، قرار دارد.

محققان می گویند : این سایه ها، سایه لکه های خورشیدی هستند.

در این منطقه، میدان مغناطیسی در جهت های مخالف با توجه به میدان مغناطیسی به بخش مرکزی اشاره دارند.

این پیکربندی نسبتا بی ثبات است که می تواند به فوران پرتو بر روی سطح خورشید به نام عود انرژی خورشیدی منجر شود.
سیاره زهره مانند زمین اقیانوس داشته است!
سیاره زهره که به آن ناهید هم می گویند اولین سیاره منظومه خورشیدی نیست،بلکه دومین سیاره است، و بر خلاف عطارد دارای جو است.سیاراتی که دارای جو هستند مثل گلخانه و یا خانه ای که گرما را در خود ذخیره می کند چند برابر عطارد گرما را در خود ذخیره می کند.
آبگرمکن خورشیدی, انرژی های رایگان, برق رایگان,کاهش هزینه های برق مصرفی, کاهش چند برابر هزینه های برق, گرمایش رایگان منازل,باطری خورشیدی,تجدید پذیر ,سلولهای فتوولتائیک,انرژی خورشیدی,کاربردهای نیروگاهی خورشیدی,مبدل های حرارتی, توربین ژنراتورها, انرژی الکتریکی,آب گرمکن های خورشیدی,یخچال های خورشیدی,ساختمانها,گرمایش فضای داخلی ساختمانها,خوراک پزهای خورشیدی,خشک کن های خورشیدی,قابلیت نصب در سقف , قابلیت نصب بر روی نما , قابلیت نصب به عنوان آفتابگیر , یا حفاظ تراس

آدرس سایت شرکت : http://www.abrahe-saze.ir
همشهری آنلاین: سیاره مریخ نیز درست مانند سیاره زمین دارای آتشفشان های فراوانی است و در واقع بزرگترین آتشفشان سامانه خورشیدی، کوه آتشفشان المپیوس در آن واقع شده است.
سیاره فرا خورشیدی تراپیستf1
اگر بتوانید بر روی سطح سیارۀ فراخورشیدی تراپیست ۱f که به تازگی کشف شده و اندازۀ زمین است بایستید، چه چیزی می دیدید؟ ادامه مطلب
جرقه خورشیدی یا فوران تاج خورشیدی (cme) که در 23 ژوئیه 2012 (اول مرداد 91) بوقوع پیوست، می توانست زمین را با یک فاجعه عظیم مواجه سازد.

به گفته محققان ناسا، زمین بسیار خوش شانس بود که از پرقدرت ترین توفان خورشیدی 150 سال اخیر جان سالم بدر برد و اگر این اتفاق یک هفته زودتر روی داده بود - درحالیکه جهت فوران خورشیدی کاملا رو به زمین بود - سیاره زمین با یک فاجعه عظیم مواجه می شد.

درصورتیکه جهت فوران تاج خورشیدی (cme) مستقیما رو به زمین بود، قدرت این فوران عظیم زمین را در تاریکی مطلق فرو می برد.

قطع کامل شبکه ارتباطی و مخابراتی، سیستم موقعیت یاب جهانی (gps) و شبکه برق در نقاط مختلف جهان به همراه قطع دسترسی به شبکه آب بدلیل از کارافتادن پمپ های برقی از جمله مشکلاتی بود که می توانست نان زمین را تهدید کند.

بر اساس محاسبات آکادمی ملی علوم ، تأثیر خسارت ناشی از این فوران خورشیدی بر اقتصاد جهان بیش از دو تریلیون دلار تخیمن زده می شود که 20 برابر خسارت ناشی از توفان کاترینا است.

مطالعات صورت گرفته همچنین نشان می دهد، خطر وقوع یک فوران عظیم تاج خورشیدی با قابلیت آسیب رساندن به سیاره زمین طی 10 سال آینده حدود 12 درصد است.
چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟
چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟ چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟ ادامه مطلب
چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟
چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟ چرا سیاره ها و زمین گرد هستند؟ ادامه مطلب
ارسال نخستین کاوشگر به سیاره پرو یما بی تا سال ۲۰۴۰
پرو یما بی، یک سیاره فرا خورشیدی است که شباهت‌های بسیاری به زمین دارد.
کشف بزرگ هفت سیاره فراخورشیدی شبه زمین و هرآنچه که باید در مورد آنها بدانید خبری که در کنفرانس ناسا اعلام شد این بود: کشف هفت سیاره فراخورشیدی شبه زمین که همگی می توانند میزبان حیات باشند. اما چه چیزی باعث شده تا این سیارات چنین ویژگی داشته باشند و این خبر این اندازه مهم باشد؟ اطلاعات تکمیلی این مجموعه سیاره ای چه زمانی منتشر می شود؟ آیا در سطح این هفت سیاره ... نوشته کشف بزرگ هفت سیاره فراخورشیدی شبه زمین و هرآنچه که باید در مورد آنها بدانید اولین بار در گجت نیوز پدیدار شد.
با سلام و درود
معمولاً در تأمین نیروی هواپیماهای خورشیدی[1] از صفحات خورشیدی[2] استفاده می شود.
از بال هواپیمای خورشیدی که معمولاً از بال هواپیما های سوختی بزرگتر است می توان به عنوان سطحی مناسب برای قرار دادن صفحات خورشیدی استفاده نمود اما اگر این صفحات انعطاف پذیر نباشند سطح مقطع بال[3] را با مشکل مواجه می کنند.
در حال حاضر دید عمومی نسبت به صفحات خورشیدی این است که آن ها قابل انعطاف نیستند و مانند شیشه هستند که در صورت خم شدن می شکنند در صورتی که صفحات خورشیدی انعطاف پذیر هم وجود دارند.

برای اینکه سطح مقطع بال دچار مشکل نشود می توان از صفحات خورشیدی انعطاف پذیر استفاده نمود.
کلمات کلیدی برای تحقیق در مورد این نوع از صفحات خورشیدی:
1- thin film solar cell
2- flexible solar panel
3- solar panel film

احتمالاً این تصویر نشان دهنده ی چنین صفحاتی است. همان طور که مشاهده می نماییم صفحات خورشیدی انعطاف پذیر باعث حفظ شکل سطح مقطع بال هواپیما می شود.

[1]- solar glider
[3]- solar panel
[3]- airfoil
کشف بزرگ هفت سیاره فراخورشیدی شبه زمین و هرآنچه که باید در مورد آنها بدانید خبری که در کنفرانس ناسا چند شب پیش اعلام شد این بود: کشف هفت سیاره فراخورشیدی شبه زمین که همگی می توانند میزبان حیات باشند. اما چه چیزی باعث شده تا این سیارات چنین ویژگی داشته باشند و این خبر این اندازه مهم باشد؟ اطلاعات تکمیلی این مجموعه سیاره ای چه زمانی منتشر می شود؟ آیا در سطح ... نوشته کشف بزرگ هفت سیاره فراخورشیدی شبه زمین و هرآنچه که باید در مورد آنها بدانید اولین بار در گجت نیوز پدیدار شد.
تلسکوپ فضایی هابل به تازگی تصویری خارق العاده و جدید از مریخ ثبت کرده است. در این تصویر می توان قطب های برف گرفته این سیاره و ابرهای جو آن را مشاهده کرد. مریخ تا 10 روز دیگر در نزدیک ترین فاصله خود با زمین طی 11 سال گذشته قرار می گیرد. این مسئله باعث می شود تا روز 30 می(10 داد) فرصتی استثنایی برای رصد سیاره سرخ برای علاقه مندان به نجوم به حساب بیاید.
درس اول 1-نقش فناوری درشناخت سیاره زمین چیست؟ 2-سیاره زمین ازفضا چگونه مشاهده می شود؟ 3-منظومه خورشیدی راتعریف کنید؟ 4-سیاره های درونی وبیرونی رابا هم مقایسه کنید؟ 5-زمین جزکدام سیاره های منظومه شمسی است؟ 6-فاصله زمین تاخورشید چقدراست؟ 7-عمرمنظومه شمسی چقدراست؟ 8-منظومه خورشیدی چگونه شکل گرفته است؟ 9-قمر چیست ؟وقمر های منظومه شمسی چه ویژگی های دارند؟ 10-قطروجرم خورشیدچقدراست؟ 11-سرچشمه نوروگرما وانرژی زمین چیست؟(فایده خورشید) 12-ستاره خورشیدیکی ازمیلیونهاستاره ..............است ومنظومه شمسی نقطه کوچکی ازک شان .............است کهشان راه شیری از......................ک شان جهان بی کران است؟ 13-سوره غافرآیه 57 به چه نکته ای اشاره دارد؟ 14-وسعت زمین چقدراست؟ 15-موقعیت مکانی یعنی چه؟ 16-مدارها چه ویژگی های دارند؟ 17-نصف النهارها رامعرفی کنید؟ 18-مختصات جغرافیای یعنی چه؟ 19-طول جغرافیای چیست؟ 20-عرض جغرافیای چیسیت؟ 21-برای نوشتن طول وعرض جغرافیایی ازچه علایمی استفاده می کنند؟
ناسا در کنفرانس خبری خود از کشف ٧ سیاره مشابه زمین خبر داد. سه مورد از این ٧ سیاره شرایط بسیار مساعدی برای حیات دارند.
سیاره مریخ نیز درست مانند سیاره زمین دارای آتشفشان های فراوانی است و در واقع بزرگترین آتشفشان سامانه خورشیدی، کوه آتشفشان المپیوس در آن واقع شده است.
دانستنی های جالب درمورد کره زمین! خورشید را 9 سیاره احاطه کرده اند که در بین آنها کره زمین از نظر فاصله با خورشید، سومین کره است و از چهار سیاره داخلی بزرگ تر است.

زمین در مداری گردش می کند که هیچ وقت از 5/91 میلیون مایل به خورشید نزدیک تر نمی شود و از 5/94 میلیون مایل دورتر نمی شود. جالب تر اینجا است که این مدار تقریباً دایره مانند است و اگر غیر از این بود زندگی روی کره زمین غیر ممکن می شد زیرا حیوانات و گیاهان در زمستان از سرما یخ می زنند و در تابستان از گرما کباب می شدند. ‏

زمین در مقایسه با کائنات یک کره جوان و جدید است با این حال زمین حدود 5/4 هزار میلیون سال عمر دارد. کشف این موضوع از بررسی های انجام شده توسط رادیواکتیو که در تعیین عمر سنگ ها از آن استفاده می شود، به دست آمده است.

تمامی عناصر رادیواکتیو همانند اورانیوم که برای ع العمل تعیین شده به کار می رود، به عناصر مختلف در میزان ثابتی، تغییر شکل می دهند.
به وسیله اندازه گرفتن این دو، یعنی مقدار عنصر رادیواکتیو اصلی و عنصر رادیواکتیو تغییر شکل یافته، می توان عمر تشکیل سنگ را حساب کرد. قدیمی ترین سنگ هایی که تا کنون به دست آمده اند حدود 3 هزار میلیون سال عمر داشته اند ولی به طور یقین زمین سال های طولانی قبل از این که سطح سنگ ها شروع به تشکیل یافتن کنند، وجود داشته است. ‏ بقیه در ادامه مطلب
ماه تنها قمر طبیعی سیارهء زمین و پنجمین قمر طبیعی بزرگ در منظومه خورشیدی در میان ۱۷۳ ماه موجود در این منظومه است. قطر کره ماه یک چهارم کره زمین است و هیچ سیاره دیگری در منظومه خورشیدی، نسبت به اندازهء خود ماهی به این بزرگی ندارد. این قمر با خصوصیاتی که دارد بر روی زمین و به طبع انسان ها تاثیرات زیادی دارد.
شهادت جانگداز رسول اکرم ص و حسن مجتبی ع و رضا ع توسط منافقین امت تسلیت باد. گویی می بینم انسانی اسمانی و معمر را که نور او از اول خلقت نسل جدید بیش از بیست هزار سال روح هدایتگر قلوب مردان و ن اسمانی بوده و بعد از تجلی بر عالم ماده بیش از 1420سال غربت زمین را برای هدایت ما تحمل نموده است اما زخم های زیادی از ما خورده است زخم هایی به جانکاهی حوادث محرم و صفر....
مطالعه جدید نشان می‌دهد که سیاره مریخ حدود 4?547 میلیارد سال پیش یا تقریبا 100 میلیون سال پیش از زمین، امکان حیات داشته است. 20 میلیون سال پس از تولد خورشید، ساختار سیاره‌ای مریخ شکل گرفته بود، این به آن معنا است که مریخ پیش‌تر از زمین امکان حیات داشته است.
به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از تک تایمز، مرحله نهایی پیش از تشکیل هر سیاره زمین سان که بتواند به سیاره واقعی تبدیل شود، سخت شدن پوسته است. این فرایند ابتدا شامل انباشته شدن ذرات ناشی از قرص‌های پیش ستاره‌ای می‌شود. سپس ذرات انباشته شده به مواد مذاب تبدیل می‌شوند و بعد از آن تبدیل به یک اقیانوس گرم ماگمایی می‌شوند. همانطور که این ماگما سرد و کریستالی می‌شود، سفت و محکم شده  و در نهایت پیش از تبدیل شدن به پوسته سیاره‌ای (planet"s crust)  به یک هسته ف ی تبدیل می‌شود.
قبلا تصور می‌شد که مراحل ایجاد تمام سیارات زمین سان 30 تا 100 میلیون سال طول می‌کشد اما در حال حاضر، یک مطالعه جدید نشان داده است که پوسته مریخ در مقایسه با دیگر سیارات سریع‌تر تشکیل شده است (بیشتر بخوانید: س تگاه چاپ 3 بعدی برای زندگی در مریخ). ادامه مطلب...
سوالات متن مطالعات اجتماعی نهم نوبت اول سوالات متن فصل اول درس 1 جغرافیا 1-جایگاه زمین درفضا را بیان کنید؟زمین ما بخش کوچکی از منظومه خورشیدی است؛ منظومه ای متشکل از یک ستاره به نام خورشید و اجرام آسمانی متعدد که در مدارهای پیرامون آن میگردند. 2-منظومه شمسی دارای چند سیاره است؟ واین سیارات به چند دسته تقسیم شده اند؟ بیان کنید. منظومه خورشیدی دارای هشت سیاره است؛ چهار سیارهٔ نزدیک به خورشید، که سطوح سنگی و جامد دارند و به آنهاسیاره های درونی میگویند.مانند: تیر، ناهید، زمین ومریخ. چهار سیاره دورتر که از گازهای مختلف تشکیل شده اند و سیارههای بیرونی نامیده می شوند.مانند:مشتری، زحل، اورانوس و نپتون 3-درمیان چهارسیاره درونی زمین چه تفاوتی با سیارات دیگر دارد؟ زمین سومین وبزرگترین سیاره درونی است. تنها سیاره ای که درآن امکان زیست وجود دارد. تنها سیاره ای که درآن آب مایع وجود دارد. لطفا به ادامه مطلب بروید .....
این مستند به بررسی چگونگی شکل گیری سیاره زمین و عواملی که در این سیاره دخیل هستند می پردازد و شما را با خود به گذشته تا آینده این سیاره زیبا خواهد برد.
منظومه شمسی (به فارسی : سامانه خورشیدی ، به انگلیسی : solar system) یک سامانه ی ستاره ای است. این سامانه متشکل از خورشید و اجرام فضایی می باشد که در دام گرانش خورشید افتاده و به دور آن می چرخند. این اجرام شامل 8 سیاره ی پیشتر شناخته شده( پلوتو دیگر از سیارات منظومه شمسی نیست) (با نامهای عطارد ٬ زهره ٬ زمین ، مریخ ٬ مشتری ، زحل ٬ اورانوس ، نپتون و پلوتون) و یک سیاره تازه کشف شده (با نام سدنا) ، به همراه تعدادی سیارک ، سیاره کوتوله ، دنباله دار ، شهاب سنگ و تعداد زیادی قمر می باشد. انیمیشین و توضیحات در ادامه مطلب آشنایی با سیاره های منظومه شمسی
به گزارش ایرنا از ساینس،بهرام یا مریخ چهارمین سیاره در منظومه خورشیدی است که در مداری طولانی تر از زمین و با سرعتی کمتر از زمین حرکت می کند. بزرگی سیاره سرخ حدود نصف زمین است.

اگرچه فاصله مریخ از زمین در موقعیت های مختلف مداری تغییر می کند اما براساس یک برآورد این سیاره حدود 240 میلیون کیلومتر از سیاره زمین فاصله دارد.

براساس گزارش این آژانس این یت یک اقدام متهورانه برای اعزام انسان به مریخ است .البته قرار است سیارکی که در مدار ماه در مسیر مریخ قرار دارد نیز مقصد اولیه اعزام شدگان به مریخ باشد.