چرا قبله ی اول مسلمانان بیت المقدس بوده

از حسن عسکرى علیه السّلام نقل است که فرموده: رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله تا وقتى که در مکّه اقامت داشت مأمور بود در به سوى بیت المقدس بایستد و تا حدّ امکان در جایى بخواند که کعبه و بیت المقدس در یک راستا قرار گیرد. و گر نه فقط به سمت بیت- المقدس ایستد. و در تمام مدّت سیزده سال ایّام بعثت در مکّه همین گونه رفتار کرد.
اورشلیم نام قدیمی « بیت المقدس» است نه نام فلسطین،اورشلیم یکی از ای فلسطین است .( المنجد , جلد اعلام و فرهنگ معین , جلد اعلام )
این شهر مورد احترام همه ادیان است و انبیای فراوانی از ادیان مختلف در آن زندگی کرده و وفات یافته اند . اولین قبله مسلمانان ، سومین حرم شریف و یکی از چهار قصر بهشتی دنیا است که مسجد الحرام ، مسجد النبی ، مسجد بیت المقدس و مسجد کوفه است .
بیت المقدس ی ان برای پیروان هر سه دین ابراهیمی ، مقدس و قبله امتهای پیشین نیز بوده است و شهر را انبیا ساخته اند. حضرت داود و سلیمان در این شهر حشمت و جلال داشته اند ,خداوند زکریا را در همین شهر به یحیی بشارت داد , جبال و طیور در همین شهر در اختیار داود قرار گرفتند , هاجر از کوثا به بیت المقدس هجرت کرد ، حضرت موسی در اینجا به نور خدا نگریست ، در اینجا با خدا سخن گفت ، مریم عذرا مادر حضرت عیسی در این شهر وفات یافت , حضرت عیسی در همین مکان زاده شد و عروج کرد ,حضرت محمد صلی الله علیه و آله مدتها رو به همین شهر خواند ، ازمکه به امر خدا در یک چشم بر هم زدن به بیت المقدس آمد و از اینجا معراج ان حضرت شروع شد . در روایات امده است که حضرت مهدی به بیت المقدس هجرت و منزل می کند .
یک کارشناس ن بیت المقدس در یادداشتی نوشت که اقدام ترامپ در ممنوع ورود مهاجران از هفت کشور، تصمیمی بوده که از سال ۲۰۱۵ اتخاذ شده بود. شامل شدن ایرانیان در این قانون از نواقص است.
روز گذشته و همزمان با برگزاری جشن ش ت محاصره مسجدالاقصی در بیت المقدس، بسته های غذایی و شیرینی به همت جمعی از جوانان ایرانی در بین صدها نفر از فلسطینیان که در دو هفته گذشته برای دفاع از قبله اول مسلمانان در مقابل مسجدالاقصی متحصن شده بودند، توزیع گردید.
هنوز چند ماه از هجرت (ص ) به مدینه نگذشته بود، که مخالفت از ناحیه یهود بلند شد. درست در هفدهمین ماه هجرت دستور مؤ کد آمد که (قبله ) مسلمانان از این به بعد کعبه است و در اوقات باید متوجه مسجدالحرام گردند. اکرم (ص ) سیزده سال تمام در مکه به سوى بیت المقدس مى خواند و پس از مهاجرت به مدینه دستور الهى این بود که به وضع سابق از نظر قبله ادامه دهد و قبله اى که یهودیان به آن مى گذارند، مسلمانان نیز به آن طرف بگذارند و این خود یک نوع همکارى و نزدیک دو آیین قدیم و جدید بود ولى رشد و ترقى مسلمانان باعث شد که خوف و ترس ، محافل یهود را فراگیرد زیرا ترقیات روز افزون آنها نشان مى داد، که آیین سراسر شبه جزیره را در اندک مدتى خواهد گرفت و قدرت و آیین یهود را از بین خواهند برد از این نظر شروع به کارشکنى د.
و از راههاى گوناگونى مسلمانان و عالیقدر آنها را آزار مى دادند از آن جمله مسئله گزاردن به طرف بیت المقدس را پیش کشیدند و گفتند: محمد (ص ) مدعى است که داراى آیین مستقلى است و آیین و شریعت او ناسخ (از بین برنده ) آیینهاى گذشته مى باشد در صورتى که او هنوز قبله مستقلى ندارد و به قبله یهود مى گذارد.
شنیدن این خبر براى گران آمد نیمه شبها از خانه بیرون مى آمد به آسمان نگاه مى کرد، در انتظار نزول وحى بود، که دستورى در این باره نازل گردد، چنانکه آیه زیر این مطلب را حکایت مى کند.
(قد نرى تقلب وج فى السماء فلنولینک قبلة ترضاها) بقره آیه 144.
نگاههاى معنى دار تو را به آسمان مى بینم ترا به سوى قبله اى که رضایت تو را جلب مى کند مى گردانیم .
از آیات قرآن استفاده مى شود، که تبدیل قبله علاوه بر اعتراض یهود، جهت دیگرى نیز داشته است و آن این که مسئله جنبه امتحانى داشت و مقصود این بود که مؤ من واقعى و حقیقى از مدعیان ایمان که در ادعاى خود کاذب بودند تمیز داده شود و (ص ) این افراد را خوب بشناسد.
زیرا پیروى از فرمان دوم که در ح ، متوجه مسجد الحرام د نشانه ایمان و اخلاص به آیین جدید بود و س یچى و توقف علامت دو دلى و نفاق است . البته از تاریخ و مطالعه اوضاع شبه جزیره علل دیگرى نیز به دست مى آید.
اولا: کعبه به دست قهرمان توحید حضرت ابراهیم (ع ) ساخته شده بود مورد تعظیم جامعه عرب بود، قبله قرار دادن چنین نقطه اى موجبات رضایت عموم اعراب را فراهم مى ساخت و آنها را براى پذیرفتن آیین و دین توحید راغب مى نمود و هیچ هدفى بالاتر از آن نبود که مشرکان سرسخت و لجوج و بازمانده از قافله تمدن ایمان آورند و به وسیله آنها آیین در سرتاسر نقاط جهان منتشر گردد.
ثانیا فاصله گیرى از یهود آن روز که هیچ امیدى به ایمان آوردن آنها نبود لازم به نظر مى رسید، زیرا آنان هر ساعت کارشکنى مى د و با پیش کشیدن سؤ الات پیچیده وقت را گرفته و به گمان خود ابراز اطلاع و دانش مى د و تبدیل قبیله یکى از مظاهر فاصله گیرى و دورى از یهود، بالا ه ى که از هر نظر برترى دارد باید به طورى جلوه کند که نقاط تکامل و برترى آن روشن و بارز باشد.
با در نظر گرفتن این جهات در حالى که (ص ) دو رکعت از ظهر خوانده بود جبرییل فرود آمد و (ص ) را که به سوى مسجدالحرام متوجه گردد.
و در برخى از روایات چنین آمده است : دست را گرفته متوجه مسجدالحرام نمود ن و مردانى که در مسجد بودند از او پیروى کرده و از آن روز کعبه ، قبله مستقل مسلمانان اعلام گردید.
منبع:چهل داستان،اکبر زاهری
یک کارشناس ن بیت المقدس در یادداشتی نوشت که اقدام ترامپ در ممنوع ورود مهاجران از هفت کشور، تصمیمی بوده که از سال ۲۰۱۵ اتخاذ شده بود. شمول ایرانیان در این قانون از نواقص است.
محمدرضا نقدی در گفت وگو با خبرنگار فارس در اهواز با بیان اینکه تمام دفاعی که در حال حاضر صورت می گیرد، دفاع از قبله اول مسلمانان و همان بیت المقدس است، افزود: همه همت خود را به کار گرفته که به نحوی فلسطین را ادامه دهد و بتواند این جنایات در حق مسلمانان را استمرار دهد. نقدی اظهار داشت: تمام این دست و پا زدن های مانند درست و ایجاد جریانات تروریستی و تکفیری که در منطقه راه انداخته، همه و همه برای این است که چند صباحی بتواند این رژیم صهیونیستی منحوس را سر پا نگه دارد. رئیس سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: رژیم صهیونیستی باید [...]
#نسبت_بیت_المقدس_و_ _عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف ۷
دلایل قداست و اهمیت بیت المقدس براى مسلمانان چیست؟
قسمت اول
بیت المقدس به دلایل متعددى،براى مسلمانان و جهان از قداست و اهمیت ویژه اى برخوردار است:
۱. فلسطین،سرزمینى است که در آن اولین قبله مسلمین، دومین مسجد ،سومین حرم شریف (بعد از مکّه و مدینه) قرار دارد و بنا به فرموده على علیه السلام یکى از چهار قصر بهشتى در دنیا (مسجدالحرام،مسجد النبى صلى الله علیه و آله،مسجد بیت المقدس و مسجد کوفه) است.
این شهر به طور ی ان براى پیروان هر سه دین ابراهیمى، مقدس است و قبله امت هاى پیشین نیز بوده است.[1] در سیزده سال اول بعثت ـ که صلى الله علیه و آله در مکّه زندگى مى کرد ـ و نیز تا هفده ماه بعد از هجرت به مدینه، آن حضرت و مسلمانان به سوى مسجدالاقصى مى گزاردند.
۲. مسجدالاقصى از جهت دیگرى هم براى مسلمانان حائز اهمیت است و آن، قداست و اهمیت معراج اکرم صلى الله علیه و آله و سلّم است که از مسجدالحرام به قصد مسجدالاقصى و از آنجا به آسمان ها صورت پذیرفت. قرآن کریم در این باره مى فرماید: «سُبْحانَ الَّذِى أَسْرى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِى بارَکْنا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیاتِنا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ »[2]؛ «پاک و منزه است خدایى که بنده اش را در یک شب از مسجدالحرام به مسجدالاقصى ـ که گرداگردش را پربرکت ساختیم ـ برد، تا آیات خود را به او نشان دهیم ...».
جمله «بارَکْنا حَوْلَهُ» بیانگر این مطلب است که مسجدالاقصى، علاوه بر اینکه خود سرزمین مقدسى است، اطراف آن نیز سرزمین مبارک و پربرکتى از نظر مادى و معنوى است. این سرزمین مقدس در طول تاریخ، کانون ان بزرگ خدا و خاستگاه نور توحید و خداپرستى بوده است.[3]
از صادق علیه السّلام نقل شده است: «مسجدالاقصى یکى از مهم ترین مساجد است و عبادت در آن فضیلت بسیار دارد».[4]
۳. در شهر بیت المقدس، علاوه بر مسجدالاقصى، 36 مسجد دیگر وجود دارد که 29 مسجد در داخل شهر و 7 مسجد نیز در خارج از بافت قدیمى و در حومه شهر قرار دارد. علاوه بر آن، مقبره ها و زیارتگاه هاى بسیارى از ان بزرگ و اصحاب اکرم صلى الله علیه و آله و سلّم در این شهر واقع است.[5]
۴. افزون بر مسئله قداست و پایگاه ممتاز بیت المقدس و این سرزمین در منابع اصیل ى، آنچه که در شرایط کنونى مسئله فلسطین را براى جهان ، از اهمیت ویژه اى برخوردار نموده، موضوع آن به وسیله صهیونیسم و استکبار جهانى و رویارویى غرب با جهان است.
به گونه اى که فلسطین، هرگز یک سرزمین و یک کشور نیست؛ بلکه ایجاد یک کانون استعمارى ضد ى، در جهت نابودى جهان و جلوگیرى از شکل گیرى مجدد تمدن ى است.
از این رو قضیه فلسطین، علاوه بر بعد دینى، با استقلال، امنیت و منافع ملى سایر کشورهاى ى نیز به شدّت در ارتباط است. این واقعیتى است که هم از آرمان ها، اصول و برنامه هاى نژادپرستانه و توسعه طلبانه رژیم صهیونیستى (شعار گسترش از نیل تا فرات و ادعاى تصاحب بسیارى از اماکن ى) و هم از نظر تاریخى و عملکرد آن رژیم در قبال مردم فلسطین و کشورهاى همجوار آن، به خوبى قابل اثبات است.
پی نوشت ها: (1)[ دایرة المعارف تشیع، ج 3، ص 558.] (٢)[اسراء 17، آیه 1.] (٣)[تفسیر نمونه، ج 12، ص 10.] (۴)[ ر.ک: فصلنامه حضور، ش 40، بهار 1381، ص 111.] (۵)[ همان، ص 112.]
ادامه دارد...
کانال تلگرامی رهپویانِ فرج
https://t.me/joinchat/aaaaad_uba3-sp6f2ykbca
مسلمانان جهان باید در همه حال نگاه شان را از قبله اول مسلمانان برندارند و با در پیش گرفتن وحدت و همدلی درراه آزادسازی ملت ستم دیده فلسطین گام بردارند که اگر این اتفاق بیفتد تمام فتنه ها و مشکلات از بلاد ی برچیده خواهد شد.
در سایت گوگل مپ دنبال پیدا محل کشتی نوح بودم که با پیدا آن موضوع بسیار شگفت انگیزی را متوجه شدم     بنده برای اولین بار کشف که کشتی نوح بر بالای کوه به طرز معجزه آسایی مشابه عقربه قبله نما به سمت مکه نشانه رفته است.    اگر دقت کنیم ،نوک دوکی شکل کشتی دقیقا قبله مسلمانان یعنی مکه را نشان می دهد.     بنده ان شائ الله این موضوع را برای گرایش قلبها به سوی خدا انتشار خواهم داد.
رزمایش بزرگ «الی بیت المقدس» با حضور 6 گردان بیت المقدس، یک گردان کوثر و یک گردان امنیتی علی(ع) روز در منطقه عمومی علی آباد شهرستان بجنورد برگزار شد.
فرمانده شهرستان سرباز گفت: در رزمایش بزرگ الی بیت المقدس بخشی از توان رزمی بسیج با حضور گردان های بیت المقدس، حسین(ع) و کوثر به نمایش گذاشته می شود.
در ماه های اخیر، غرب آسیا شاهد  یک فاجعه بود، اتفاقی که به آسانی نمی توان از کنار آن گذشت حداقل برای مسلمانانی که  هفتاد سال برای  یک آرمان مبارزه د پذیرش اینکه قرار است قبله اول خود را با ی شریک شوند سخت و ناگوار است. پس از ماه ها گمانه زنی ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده سفارت خود را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کرد تا همسایه قبله اول مسلمانان شود و در پس آن به سران رژیم نامشروع اعلام کند همچنان برده پول یهودیان سوداگر است. این رفتار واشنگتن  بدین معناست که رژیم صهیونیستی با  انتقال سفارت در تلاش است  بیت المقدس را به عنوان پایتخت خود انتخاب کند و بر رویای هفتاد ساله خود لباس واقعیت بپوشاند.مرگ تدریجی رویای رژیم صهیونیستی در 25 سال آینده


[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
فرمانده شهرستان سرباز گفت: در رزمایش بزرگ الی بیت المقدس بخشی از توان رزمی بسیج با حضور گردان های بیت المقدس، حسین(ع) و کوثر به نمایش گذاشته می شود.
نسبت بیت المقدس و عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف 6
مسجدالاقصی از دیدگاه قرآن و روایات
قسمت سوم
چرا در قران بیت المقدس را برای بیان کرده ولی امروز با فلسطین بر سر ان جنگ دارند؟
در قرآن کلمه «بیت المقدس» نیامده است و در مورد سرزمینی که به حضرت موسی علیه السّلام وحی شد و ماجراهای آن حضرت با قومش بنی را که در آن سرزمین اتفاق افتاد بیان کرده و در چند آیه از آن سرزمین که امروزه کشور فلسطین نام دارد، به وادی مقدس یاد شده است:
«إِذْ ناداهُ رَبُّهُ بِالْوادِ الْمُقَدَّسِ طُوىً »(1)؛ آن گاه که خدایش او را در وادى مقدس طوى (قرب طور) ندا کرد.
«یا قَوْمِ ادْخُلُوا الْأَرْضَ الْمُقَدَّسَةَ الَّتِی کَتَبَ اللَّهُ لَکُمْ وَ لا تَرْتَدُّوا عَلى‏ أَدْبارِکُمْ فَتَنْقَلِبُوا خاسِرِینَ» (2)؛
اى قوم به سرزمین مقدسى که خداوند براى شما مقرر داشته واردشوید و به پشت سر خود باز نگردید و عقب‏نشینى نکنید که زیانکار خواهید شد.
در یک آیه هم از مسجد القصی که در آن سرزمین است یاد شده است:
«إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذی بارَکْنا حَوْلَهُ...»(3)؛
به مسجد اقصایى که پیرامونش را مبارک و پر نعمت ساختیم.داستان ها و ماجراهای حضرت موسی و بنی در سرزمین بیت المقدس یا همان کشور فلسطین فعلی، اتفاق افتاده و این سرزمین نزد خداوند مقدس و مبارک است و مسجد الاقصی آن قبله اول مسلمین بوده است.
ان بعدی بنی مثل حضرت داود و سلیمان نیز در این سرزمین بودند. وقتی دین توسط آ ین خدا آمد آن مردمان آن سرزمین هم که عرب بودند مثل سایر کشور ها و مناطق جزیره العرب مسلمان شدند و دین و آیین در آنجا پیاده شد
و مسجد الاقصی هم به عنوان قبله برای مسلمانان انتخاب شد.
حدود هفتاد سال پیش یهودیان ن در بعضی کشور های اروپایی با توطئه انگلیس و برای از بین بردن و مسلمانان به بهانه اینکه این سرزمین برای اجداد و نیاکان ما بوده و ان ما یعنی حضرت موسی و داود و سلیمان در آنجا بودند، به این سرزمین کوچ داده شدند و زمین های مسلمانان را یداری د و برای یهودیان شهرک و خانه سازی د.
آنها با این ادعاها کشور مستقل را که صهیونیسم ها آن را اداره می کنند، تشکیل دادند که هدف اصلی آنها در این منطقه نفوذ و تسلط بر کشور های مسلمان خاور میانه و از بین بردن دین است.
بنابراین قرآن سرزمین فلسطین فعلی را برای بیان نکرده است. بلکه آن را از سرزمین های مقدسی که ان بزرگی مثل حضرت موسی با قومشان در آنجا بودند و به ایشان وحی می شد، بیان کرده است
و هدف صهیونیسم و فعلی تسلط بر این سرزمین برای از بین بردن است.
زیرا قرآن آنها و مشرکان را از سرسخت ترین دشمنان دانسته است: «لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَداوَةً لِلَّذینَ آمَنُوا الْیَهُودَ وَ الَّذینَ أَشْرَکُوا ...»(4)؛ هر آینه دشمن‏ترین مردم نسبت به مسلمانان، یهود و مشرکان را خواهى یافت.
و انی که در زمان انبیاء قبلی در این سرزمین بودند و قرآن هم داستان آنها را بیان می کند اجداد و نیاکان همین فلسطینی ها بودند نه یهودیان و صهیونیسم که از مناطق دیگر آمده اند. و مراد از بنی اسراءیل هم، مردم فعلی نیست.
پی نوشت ها: (1)[ نازعات(79)آیه16] (٢)[مائده(5)آیه21] (٣)[اسراء(17)آیه1] (۴)[ مائده، آیه82]
ادامه دارد...
کانال تلگرامی رهپویانِ فرج
https://t.me/joinchat/aaaaad_uba3-sp6f2ykbca
تعیین جهت قبله در آران و بیدگل روز 25 تیرماه با روشی ساده qebleh1 روز 25 تیرماه خورشید سمت قبله را نشان میدهد/ساده ترین روش تعیین قبله از دیرباز تعیین جهت قبله مورد توجه مسلمانان بوده است و شناسایی آن برای انجام برخی اعمال مذهبی یک نیاز اساسی محسوب می شود. با استفاده از روش های متفاوت می توان جهت قبله را تشخیص داد مانند روابط مثلثات کروی، طریقه رسمی، قطب نما و غیره اما روش بسیار ساده و دقیق تر نیز وجود دارد. با استفاده از مقدار سایه شاخص در زمان معین می توان جهت قبله را تشخیص داد. در روزهای مشخصی از سال آفتاب در لحظه ظهر شرعی در سمت رأس خانه خدا قرار می گیرد و این لحظه زمانی است که میل خورشید یا فاصله مرکز خورشید تا استوای سماوی معادل عرض جغرافیایی مکه است. بهترین روش برای تعیین قبله، موقعیت خورشید در دو روز خاص از سال است، وقتی که خورشید دقیقاً در بالای سر مکه معظمه قرار می گیرد. در زمان اذان ظهر این دو روز، خورشید در جهت قبله قرار می گیرد و تمام نین کره زمین می توانند با کمک یک شاخص، جهت قبله را تعیین کنند. در روز ۷ داد ، ساعت ۱۳ و ۴۸ دقیقه و ۲۵ تیر ، ساعت ۱۳ و ۵۷ دقیقه به وقت تابستانی ایران (مقارن با لحظة اذان ظهر در مکة معظمه) جهت خلاف سایة شاخص در هر مکان جهت قبله را نشان می دهد. البته اگر به هر دلیلی نتوانستید این کار را در تاریخ ذکر شده انجام دهید ، در روزهای آینده اقدام نمایید ، چرا که یک یا دو روز اختلاف ، تاثیر چندانی نخواهد داشت.
 
 
تأمین آهن بدن با رو به قبله خو دن
 
ازحضرت علی علیه السلام نقل شده است که : مؤمن بردست راست و رو به قبله میخوابد, اما پادشاهان بر دست چپ میخوابند.
 
امروزه تحقیقات علمی ثابت کرده است که اگر رو به قبله بخو م آهن در جدار رگ ها رسوب نمی کند و آهن بدن افزایش می یابد و تصلب شرایین و عوارض قلبی ایجاد نخواهد شد .
همچنین به کبد که قسمت کننده آهن بدن است ، لطمه شدید وارد نمی شود.
 
 منظور از روبه قبله خو دن این است که سر روبه مغرب و پا رو به مشرق قرار گرفته و صورت رو به قبله باشد
شیخ صدوق، الخصال، ج ‏1، ص 262، انتشارات جامعه مدرسین قم، 1403 هـ ق
به نام آفریننده ی زیبایی ها درود دوستان عزیز. هفته ی گذشته جلسه ی تفسیر قرآن به دلیل همزمان شدن با شب عاشورا برگزار نشد. این هفته خواندن و شرح و بررسی آیات سوره ی بقره را از آیه ی 140 به بعد ادامه دادیم. جلسه ی قبل که در تاریخ 13/7/95 برگزار شد تا آیه ی 141 خوانده شده بود و برخی مباحث باقی مانده بود. این جلسه با قرائت آیه ی 140 شروع شد و یک به یک تفسیرهای نمونه، تفسیر آقای جوادی آملی، تفسیر آیت الله طالقانی، تفسیر المیزان و تفسیر مرجوم صفایی در جلسه مطرح شد. بعد از آن به آیات دیگر پرداختیم و تا نیمه ی آیه ی 143 در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از نکات قابل توجه در این جلسه این بود که جلسه مطابق قرار قبلی راس ساعت 20:30 دقیقه شروع شد. چون جلسه را به صورت صوتی ضبط می کنم ساعت دقیق شروع و پایان جلسه در دستگاه ضبط صدا ثبت می شود. این دقیق بودن که متاسفانه در جامعه ی ما کمتر به آن توجه می شود حکایت از علاقه ی دوستان به این جلسه است. دیگر این که جلسه به جای یک ساعت و نیم دو ساعت به طول انجامید و بحث ها آن قدر جذاب بود که با علاقه ی تمام همه در جلسه نشستند و در غالب بحث ها شرکت د. امیدوارم این جلسه در آینده همچنان ادامه پیدا کند و هر هفته دوستان خوبم را در جلسه ی تفسیر قرآن ببینم و دلم به دیدار دوستان روشن شود. از مهم ترین نکاتی که در این جلسه راجع به آن سخن گفته شد می شود به موارد زیر اشاره کرد: مفهوم اسباط، فرزندان و نوادگان یعقوب، ستمکارترین فرد کیست، تعبیر من اظلم در قرآن و مصداق های متفاوت برای آن، ظلم و دروغ بستن بر خداوند، ادعای یهودیان در خصوص مصادره ی انبیای پیش از موسی ع، حقیقت یهودیت و حقیقت نصرانیت، بار سنگین در قیامت، تغییر قبله در صدر و اهیمت آن، عبودیت و جلوه های مختلف آن، سفاهت و نسبت آن به دیگران، سفیه و مقابله با حقیقت مسلم، عدم تجسم خداوند، تغییر قبله آزمایش الهی، بنیادگرایی و اسیر عادت ماندن، اهیمت تاریخی کعبه، تقدس بیت المقدس، تغییر کعبه از کانون توحید به مرکز شرک، تغییر قبله در مخالفت با تفکرات بنیادگرا، نماد بودن قبله، آیات در شان ابراهیم و کعبه و ربط آن به آیه ی 142 بقره، تجسم در بین اعراب، جنگ احد و شایعه ی کشته شدن و مقایسه ی آن با تغییر قبله، تغییر قبله و طعنه های دیگران به مسلمین، اصل هدایت، مفهوم صراط، صراط تکوینی و صراط تشریعی و صراط جامع، تغییر قبله و توسعه ی ذهنی مسلمانان در این که قبله سمت خاصی نیست، احتیاط در فقه، درک شرایط از طرف حجت خداوند، قاطعیت ، یهود و اشکال در احکام مربوط به محسوسات، شرافت بیت المقدس در مقابل کعبه ی صدر ، تغییر قبله و مساله ی نسخ، نسخ قرآنی و نسخ تاریخی، نیامدن حکم خواندن به بیت المقدس در متن قرآن، تقدس اعتباری و تقدس ذاتی، اعتبار قبله به حکم خداوند است، روایات تغییر قبله پس از ظهور، تغییر قبله ابتلایی بزرگ، کذلک در آیه ی 143، قبله ی وسط و امت وسط، ظهور در شبه جزیره، عدم امتیاز شبه جزیره به لحاظ جغرافیایی، تمدن و وامدار نبودن آن به تمدن های پیشین، امت وسط و افراط و تفریط، معنی لغوی وسط، اوج شرافت و زیبایی در عدم افراط و تفریط، تحقق امت وسط بودن مسلمانان، امت وسط بودن و گواه شدن، امت وسط بودن و اعتدال، وم عدم تمایل گواه به یکی از جهتین، امت وسط بودن برخی از مسلمانان به شرط علم و آگاهی و عد ، واسطه بودن ائمه، اعتدال در تشبیه و تنزیه، نسبت تشبیه به یهودان و تنزیه به یان، نسبت دنیا گرایی به یهودیان و آ ت گرایی به یان، فطرت و تمایل به میانه روی، در هم تنیده بودن دنیا و آ ت. هفته ی آینده اگر خدا بخواهد باز دور هم جمع خواهیم شد و بحث امت وسط و شهادت را ادامه خواهیم داد. دوستان شرکت کننده می توانند آیات 143 به بعد سوره ی بقره را ملاحظه کنند. در صورت تغییر در زمان و مکان جلسه در گروه تلگرامی «تطهیر با جاری قرآن» اطلاع رسانی خواهیم کرد. جلسه در ساعت 20:30 آغاز شد.
رزمایش گردان های بیت المقدس و کوثر در سه بخش دستگردان، دیهوک و بخش مرکزی طبس برگزار خواهد شد.
نیروهای نظامی صهیونیست با حمایت آشکار نیروهای انگلیسی توانستند در آوریل ۱۹۴۸ غرب بیت المقدس و شهر صفد را از نان فلسطینی آن پا ازی د.
مقام های ی موافقت نهایی خود را با احداث 153 واحد مس ی جدید در شهرک های واقع در شرق بیت المقدس اعلام کرده اند.
http://media.alalam.ir/uploads/855x495/151273682430032600.jpg
ایران در محکومیت به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی بیانیه ای صادر کرد. به نقل از روابط عمومی آجا، ایران در بیانیه ای به  رسمت شناختن بیت المقدس، قبله نخست مسلمانان جهان از سوی سردمداران کاخ سفید را محکوم و این اقدام ناب دانه را فتنه ای بزرگ علیه امت ی دانست. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
ازحضرت علی علیه السلام نقل شده است که : مؤمن بردست راست و رو به قبله میخوابد اما پادشاهان بر دست چپ میخوابند. همچنین در روایتی از حضرت صادق ع منقول است که دراکثر اوقات رسول خدا رو به قبله می نشست. امروزه تحقیقات علمی ثابت کرده است که : اگر رو به قبله بخو م آهن در جدار رگ ها رسوب نمی کند و آهن بدن افزایش می یابد و تصلب شرایین و عوارض قلبی ایجاد نخواهد شد .همچنین به کبد که قسمت کننده آهن بدن است ، لطمه شدید وارد نمی شود. منظور از روبه قبله خو دن این است که سر روبه مغرب و پا رو به مشرق قرار گرفته و صورت رو به قبله باشد . تامین مناسب آهن بدن برای دختران نوجوان بیش از دیگران ، ضروری به نظر می رسد.
نخست رژیم صهیونیستی از رئیس جمهور خواست تا به وعده خود برای انتقال سفارت از تل آویو به بیت المقدس عمل کند.
پیرو هماهنگی های انجام شده در ستاد بحران، ان گردانهای بیت المقدس و فرماندهان پایگاهای بسیج از بامداد امروز به ح آماده باش در آمده اند.
صبح امروز 5گردان برادرشرکت کننده در رزمایش راهیان بیت المقدس ، راهی اردوگاه قدس شدند.
در دهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۱ عملیات بیت المقدس با رمز « یا علی ابن طالب » و با هدف آزاد سازی مشهر آغاز شد.
صبح امروز 5گردان برادرشرکت کننده در رزمایش راهیان بیت المقدس ، راهی اردوگاه قدس شدند.
رزمایش الی بیت المقدس با حضور 38 گردان همزمان با 8 استان دیگر در شهرستان بجنورد برگزار می شود.
مراسم بزرگداشت ی عملیات بیت المقدس سال 61 به ویژه شهید علی اکبر یزدانشناس در ماهان برگزار می شود.