پیشگیری از بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان

کمیته بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان با موضوع بیماری های مشمشه - تب م - سیاه زخم - تب خونریزی دهنده کریمه کنگو - تب برفگی - آنفلوانزای پرندگان - کدروناویروس و حیوان گزیدگی و هاری با حضور مسئولین مربوطه در دفتر ریاست محترم مرکز بهداشت شهرستان آقای زاهد نژاد برگزار گردید و دراین رابطه بحث وتبادل نظر شد
اختصاصی از یاری فایل پاو وینت درباره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان با و پر سرعت .
پاو وینت درباره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان
پاو وینت درباره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان فرمت فایل :power point( قابل ویرایش) تعداد اسلاید: 34 اسلاید      بروسلوز مشکل جهانی است . به استثنای تعداد کمی از کشورهای جهان که عاری از عفونت بوده یا موفق به ریشه کنی شده اند ، اکثریت کشورها به عفونت آلوده بوده اند . در تازه ترین آمار جهانی تنها 17 کشور ریشه کنی بروسلوز را گزارش کرده اند ( جزایر مانش ، نروژ ، سوئد ، هلند ، سوئیس و .... ) . در  منطقه  خاور میانه  تمامی کشورها آلودگی  به  بیماری  بروسلوز یا تب م   را دارند .  
با
پاو وینت درباره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان
بیماری هاری | پیشگیری از بیماری هاری | وا یناسیون هاری - پرشین پت شاپ
بیماری هاری یکی از بیماری های بسیار خطرناک مخصوص حیوانات گوشت خوار اهلی و وحشی می باشد. هاری یک بیماری ویروسی است که انسان و برخی حیوانات به طور اتفاقی و اصولا از طریق گزش به آن دچار می شوند.
دلایل مهم بودن بیماری هاری

صد در صد پس از گزیدگی بیمار دچار مرگ خواهد شد، پس میزان کشندگی بالا
جهت درمان و پیشگیری از این بیماری هزینه ی گزافی سالانه انسان برای ید سرم و وا ن ضد هاری پرداخت می کند.

راه هایی که هاری به انسان یا حیوانات دیگر سرایت می کند از موارد زیر را می توان نام برد:

گاز گرفته شده توسط حیوانات
راه پوست
راه مخاط
سرایت از طریق دستگاه گوارش

یکی از اصلی ترین راه ها برای سرایت این بیماری خطرناک از طریق گاز گرفتگی توسط حیوان می باشد. در مورد گربه ها سرایت این بیماری از طریق پنجه های آن ها نیز امکان پذیر است زیرا گربه ها دائما در حال لیس زدن پنجه های خود هستند و پنجه ها به بزاق آلوده می باشد.
از راه پوست زمانی قابل سرایت است که پوست دارای زخم یا اش باشد در غیر این صورت از طریق پوست سالم به هیچ عنوان سرایت نمی کند.
برخی از سگ ها و گربه در سن نه هفتگی دچار بیماری هاری هستند و از راه لیس زدن مخاط لب و چشم و بینی بیماری را به انسان انتقال می دهند.
از خوردن گوشت و سایر فرآورده های حیوان مبتلا به هاری باید اجتناب کرد زیرا امکان انتقال هاری از طریق دستگاه گوارش به انسان را دارد.
بیماری هاری | پیشگیری از بیماری هاری | وا یناسیون هاری - پرشین پت شاپ
علائم بیماری هاری در انسان و حیوانات به چه صورتی می باشد
از اصلی ترین علائم می توان گفت به گونه ای است که حیوان بسیار گوشه گیر می شود و در اثر فلج اندام یا دستگاه تنفس به مرگ دچار می شود و یا به این گونه که حیوان بسیار وحشی و درنده شده و به هر و هر حیوان سر راه خود حمله می کند و از دهانش کف بیرون می ریزد و در نتیجه بر اثر فلج دستگاه تنفس می میرد.
علائم در انسان به این صورت است که ابتدا دچار افسردگی، بی قراری، خستگی، بی اشتهایی، تف اندازی و ... سپس به تمام محرک ها واکنش نشان می دهد. دچار تشنگی زیادی می شود ولی به علت تنگی عضلات گلو نمی تواند آب بنوشد. به نور حساس می شود و به شدت اذیت خواهد شد. از دهانش کف بیرون می ریزد و کم کم دچار انقباض عضله ی قلب و فلج دستگاه تنفس و خفگی می شود و می میرد.
راه های نجات فرد گزیده شده توسط حیوان

تمیز ویروس از روزی زخم (جای گزیده شده را با آب و صابون تا ده دقیقه شسشتشو باید داد) این روش یکی از اصلی ترین راه های پیشگیری از ویروس هاری می باشد.
صابون و کف را با فشار آب زیاد از روی زخم پاک کنید.
جای زخم را با الکل و یا بتادین باید شستشو بدهید، به هیچ عنوان زخم را نباید پانسمان کرد زیرا هاری یک میکروب بی هوازی است و سریع رشد خواهد کرد.
تزریق سرم یا وا ن هاری

وا یناسیون هاری
این وا ن از کشت سلولی درست شده است و آن را باید در 5 نوبت استفاده کرد، در روز های  صفر، 3 ، 7 ، 14 ، 30 به صورت عضلانی و حتما در عضله دلتوئید بازو آن را تزریق می کنند.
اگر حیوان گزنده در دسترس باشد باید تا 10 روز صبر کرد اگر حیوان با وجود آب و غذای کافی از بین رفت در اصل آن حیوان هار بوده و باید وا یناسیون تا روز آ انجام شود در غیر این صورت اگر حیوان زنده ماند، او سالم است و به وا یناسیون روز های 14 و 30 احتیاجی نخواهد بود.
همیشه می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است، اگر شما از حیوانی مانند سگ و گربه نگهداری می کنید مهم ترین کار مراجعه هر 3 ماه به پزشک و معاینه و در صورت وم معالجه حیوان می باشد.
 
با فروشگاه حیوانات پرشین پت شاپ ، ید آنلاین لوازم سگ و لوازم گربه را تنها با یک کلیک تجربه کنید.
اختصاصی از رزفایل پاو وینت درباره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان با و پر سرعت .
پاو وینت درباره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان
پاو وینت درباره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان فرمت فایل :power point( قابل ویرایش) تعداد اسلاید: 34 اسلاید         بیماری های قابل انتق ب م سالک ( لیشمانیوز )هاری کیست هیداتیک  پیشگفتارتب م  بروسلوز مشکل جهانی است . به استثنای تعداد کمی از کشورهای جهان که عاری از عفونت بوده یا موفق به ریشه کنی شده اند ، اکثریت کشورها به عفونت آلوده بوده اند . در تازه ترین آمار جهانی تنها 17 کشور ریشه کنی بروسلوز را گزارش کرده اند ( جزایر مانش ، نروژ ، سوئد ، هلند ، سوئیس و .... ) . در  منطقه  خاور میانه  تمامی کشورها آلودگی  به  بیماری  بروسلوز یا تب م   را دارند .  وضعیت در ایران :  در روستاها و عشایر ایران بین چادرها و کلبه های روستائیان و محل نگهداری دام ها فاصله چندانی وجود  ندارد .  نوازش نوزاد دام  تازه به دنیا آمده توسط ک ن و مصرف محصولات لبنی غی استوریزه بخصوص آغوز از علل انتشار  بیماری  تب م   در ایران می باشد  . آمار سالیانه بروسلوز انسانی در ایران تا سال 68 سیر صعودی و پس از آن سیر نزولی به خود گرفته است .  تب م :تب م   یا  بروسلوز  یکی  از  بیماری های  عفونی قابل انتقال بین انسان و حیوان  بوده که از طریق حیوانات  آلوده ( ، ، بز ، شتر ،خوک و میش ) به انسان منتقل می شود .  عامل بیماری :   می   است  به  نام  بروسلا  که  بواسطه  جونشاندن  یاپاستوریزاسیون  شیر  و  فرآورده های  آن  از  بین می رود .که شامل 6 گونه: 1- بروسلا ملی تنسیس 2- بروسلا کنیس 3- بروسلا اوویس 4- بروسلا سوئیس5- بروسلا آبورتس 6- بروسلا نئوتومهدوره کمون :  دوره نهفتگی تب م معمولا بین یک تا سه هفته است اما گاهی به چند ماه نیز می رسد   علایم بیماری : بیماری ممکن است شدید یا خفیف با شروع تدریجی یا ناگهانی باشد . علایم شایع آن تب و لرز ، خستگی ، تعریق ، سردرد ، درد مفاصل وکمر ، بی اشتهایی ، کاهش ، وزن ، یبوست ، گلودرد و سرفه خشک  می باشد .* مهم ترین علامت بیماری در دام ها سقط جنین و زایش دام نارس می باشد . 
با
پاو وینت درباره بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان
آنفلوآنزای خوکی(h1n1) چیست؟ آنفلوآنزای خوکی یک بیماری ویروسی است که معمولاً خوک را مبتلا می کند امّا هرساله مواردی از ابتلای انسان به این بیماری، به ویژه از راه تماس با این جانور، گزارش می شود. این بیماری در انسان از طریق تماس با فرد مبتلا نیز سرایت می کند و نشانه های معمول آن تب، سرگیجه، خشکی مفصل ها، ح تهوع و در موارد پیشرفته، بیهوشی و مرگ است. مطالب و دستورات ارائه شده ذیل مطابق با رهنمودها و دستورات مرکز جهانی مبارزه با بیماریها( cdc) در مناطق با شیوع بالا می باشد و این بشارت و اطمینان که این بیماری مانند هر بیماری ویروسی آنفولانزایی دیگر قابل علاج می باشد. اما رس پزشکی آموزش و انتقال همه نکات از یک بیماری به مردم می باشد. ولو اینکه هرگز با ان مواجه نشویم. زیرا دانستن خوب است و توانستن بهتر است.
س رست شبکه دامپزشکی تکاب گفت: امسال در راستای پیشگیری از بیماری هاری، یک هزار و 302 قلاده سگ مورد وا یناسیون قرار گرفته است. خبرگزاری فارس: وا یناسیون بیش از یک هزار حیوان علیه بیماری هاری در تکاباحمد بهرامی امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در ارومیه اظهار داشت: مبارزه با بیماری هاری که از طریق ویروس از حیوان مبتلا به این بیماری به حیوان دیگر یا انسان انتقال می یابد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
تقریبا هیچ نوع از ویروس هایی که گربه ها به آن ها مبتلا می گردند، به جز ویروس هاری، قادر به بیمار انسان ها نمی باشند، بنابر این انسان ها از اغلب بیماری های عفونی ( ایدز گربه ای، لوسمی گربه ای، ه س گربه ای، پاروویروس و غیره ) که گربه در طول زندگی خودش به آن ها دچار می گردد، در امان خواهند بود. اما با این حال چند نوع بیماری گربه وجود دارند که در شرایط خاصی امکان ابتلا به آن ها وجود دارد . حتی ممکن است آن بیماری ها را شما به گربه خانگی خود انتقال دهید. در ادامه ی این مطلب با چگونگی این امر و این پنچ نوع بیماری آشنا خواهید شد.
 
بیماری گربه ادامه مطلب...

با شروع فصل گرما و افزایش ات ابتلا به انواع بیماری ‌های ناقل شیوع می‌یابد، تب کریمه کنگو از بیماری‌های ناقل حیوان به انسان است که از طریق کنه منتقل شده و بسیار خطرناک است.
 
لینک خبر
 عصر ایران/ محققان اظهار د: شترها عامل سرماخوردگی در انسان هستند.

به نقل از ایندیپندنت، براساس مطالعات جدید، ویروس سرماخوردگی هم مثل ویروس مِرس از حیوان به انسان سرایت کرده است.

گروهی از محققان اظهار د: یکی از چهار کرونا ویروس که معمولا در سرماخوردگی تاثیر دارد، ویروس hcov-229e است که از شتر به انسان منتقل می شود.

اولین انسانی که به عنوان بیمار سرماخورده شناخته شده به نظر می رسد این ویروس را از شتر دریافت کرده است.

محققان بیمارستان بن در آلمان می گویند، ویروس سرماخوردگی هم مثل ویروس مرگبار مِرس از حیوان به انسان سرایت کرده و شترها عامل ویروس سرماخوردگی در انسان هستند.

این گروه را مورد بررسی قرار داده بودند، به این نتایج شگفت انگیز دست یافتند.

کریستین دروستن، س رست این مطالعه عنوان کرد: در تحقیق خود بر روی 1000 شتر در زمینه کروناویروس، پاتوژن های مرتبط به hcov-229e(عامل اصلی سرمایه خوردگی در انسان) را در حدود شش درصد موارد پیدا کردیم.

بسیاری از بیماری ها اولین بار حیوان را آلوده کرده و سپس با جهش ژنتیکی به بدن انسان وارد شده اند.

آزمایش های بالینی وا ن mers از سال 2017 شروع خواهد شد و محققان امیدوارند این روش راهی برای درمان بیماران مبتلا به این بیماری و یا از بین بردن آن باشد.

این مطالعه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است.


هشدار متخصص بیماری‌های عفونی:
حیوانات خانگی که جان صاحب خود را می‌گیرند
خبرگزاری فارس: حیوانات خانگی که جان صاحب خود را می‌گیرند

متخصص بیماری‌های عفونی هشدار داد:‌ برخی از بیماری‌های حیوانات خانگی در صورت انتقال به انسان خطر مرگ صد در صدی را در پی خواهند داشت.


مردانی متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در ارتباط با نگهداری حیوانات خانگی و بیماری‌های منتقله از این حیوانات به انسان اظهارداشت: بسیاری از بیماری‌ها بین انسان و حیوان مشترک بوده و می‌تواند از حیوان به انسان منتقل شود بنابراین افرادی که حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند باید نسبت به این موضوع آگاهی کامل داشته باشند.
وی افزود: نگهداری گربه خانگی احتمال ابتلا به تو وپلاسموز را افزایش داده و این مسئله می‌تواند سبب سقط جنین و عوارض چشمی و مغزی شود.
متخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: افرادی که دچار نقص ایمنی بوده و مبتلا به بیماری‌های بدخیم هستند یا در حال انجام شیمی‌درمانی‌اند باید حتماً از تماس با حیوانات خانگی همچون گربه پرهیز کرده و به هیچ عنوان آن را در خانه نگهداری نکنند.
مردانی به بیماری هاری سگ اشاره کرد و گفت: هاری می‌تواند از سگ هار به انسان منتقل شود و 100 درصد خطر مرگ و میر به همراه دارد بنابراین افرادی که سگ خانگی دارند باید حتماً نسبت به تزریق وا ن ضد هاری سگشان اقدام کنند.
وی گفت: معاینات دوره‌ای در این راستا ضرورت دارد و بیماری‌هایی همچون تب م نیز ممکن است از سگ به انسان منتقل شود.
متخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: حتی نگهداری گوش، لاک‌پشت و خوکچه آزمایشگاهی نیز در خانه قوانین بهداشتی مخصوص به خود را داشته چرا که این حیوانات می‌توانند انواع بیماری‌های روده‌ای را به همراه داشته باشند. بنابراین افرادی که قصد نگهداری حیوانات خانگی دارند حتماً باید در مورد حیوان خود با دامپزشک م کنند ولی به طور کلی پرهیز از نگهداری حیوانات در منزل توصیه می‌شود.
 
تحقیق بیماری های مشترک بین انسان و حیوان دریافت فایلفهرست مطالب: بیماری های مشترک بین انسان و حیوان  آیا بیماری های مشترک بین انسان و حیوان قابل پیشگیری اند؟ تو وپلاسما علائم بیماری تب م چیست؟  هاری تب کریمه کنگو مالاریا سل و بروسلوز طاعون و انواع بیماری های انگلی     بیماری های مشترک بین انسان و حیوانبیماری های مشترک بین انسان و حیوان بیماری های مشترک بین انسان و حیوان: محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. برخی از آنها می توانند چنان فاجعه بار باشند که تلفاتی نظیر جنگ برجای گذارند.این بیماری ها از طریق حیوانات و موادغذایی و محصولات جانبی به دست آمده از آنها (گوشت، پوست، پشم و…) ممکن است به انسان، منتقل شود.۱۳ تیرماه به عنوان روزملی مهار بیماری های مشترک انسان و حیوان نامگذاری شده است اما متأسفانه اهمیت بیماری های مشترک در کشور ما چندان شناخته شده نیست، از آنجایی که پیشگیری، مهمترین گام در مهار بیماری به شمار می آید و این امر به سرویس های دامپزشکی ارتباط دارد، گفت و گویی را با سید جاوید آل داوود – عضو هیأت علمی دامپزشکی تهران و رئیس جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک – انجام داده ایم . وی در این گفت وگو تأکید می کند وجود دامپزشک در مراکز تولید موادغذایی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. آل داوود در عین حال یادآور می شود در تماس با حیوانات حتماً باید احتیاط کرد.   نوع فایل: word (قابل ویرایش) تعداد صفحات: ۷
دریافت فایل
تحقیق بیماری های مشترک بین انسان و حیوان دریافت فایلفهرست مطالب: بیماری های مشترک بین انسان و حیوان  آیا بیماری های مشترک بین انسان و حیوان قابل پیشگیری اند؟ تو وپلاسما علائم بیماری تب م چیست؟  هاری تب کریمه کنگو مالاریا سل و بروسلوز طاعون و انواع بیماری های انگلی     بیماری های مشترک بین انسان و حیوانبیماری های مشترک بین انسان و حیوان بیماری های مشترک بین انسان و حیوان: محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. برخی از آنها می توانند چنان فاجعه بار باشند که تلفاتی نظیر جنگ برجای گذارند.این بیماری ها از طریق حیوانات و موادغذایی و محصولات جانبی به دست آمده از آنها (گوشت، پوست، پشم و…) ممکن است به انسان، منتقل شود.۱۳ تیرماه به عنوان روزملی مهار بیماری های مشترک انسان و حیوان نامگذاری شده است اما متأسفانه اهمیت بیماری های مشترک در کشور ما چندان شناخته شده نیست، از آنجایی که پیشگیری، مهمترین گام در مهار بیماری به شمار می آید و این امر به سرویس های دامپزشکی ارتباط دارد، گفت و گویی را با سید جاوید آل داوود – عضو هیأت علمی دامپزشکی تهران و رئیس جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک – انجام داده ایم . وی در این گفت وگو تأکید می کند وجود دامپزشک در مراکز تولید موادغذایی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. آل داوود در عین حال یادآور می شود در تماس با حیوانات حتماً باید احتیاط کرد.   نوع فایل: word (قابل ویرایش) تعداد صفحات: ۷
دریافت فایل
تحقیق بیماری های مشترک بین انسان و حیوان دریافت فایلفهرست مطالب: بیماری های مشترک بین انسان و حیوان  آیا بیماری های مشترک بین انسان و حیوان قابل پیشگیری اند؟ تو وپلاسما علائم بیماری تب م چیست؟  هاری تب کریمه کنگو مالاریا سل و بروسلوز طاعون و انواع بیماری های انگلی     بیماری های مشترک بین انسان و حیوانبیماری های مشترک بین انسان و حیوان بیماری های مشترک بین انسان و حیوان: محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. برخی از آنها می توانند چنان فاجعه بار باشند که تلفاتی نظیر جنگ برجای گذارند.این بیماری ها از طریق حیوانات و موادغذایی و محصولات جانبی به دست آمده از آنها (گوشت، پوست، پشم و…) ممکن است به انسان، منتقل شود.۱۳ تیرماه به عنوان روزملی مهار بیماری های مشترک انسان و حیوان نامگذاری شده است اما متأسفانه اهمیت بیماری های مشترک در کشور ما چندان شناخته شده نیست، از آنجایی که پیشگیری، مهمترین گام در مهار بیماری به شمار می آید و این امر به سرویس های دامپزشکی ارتباط دارد، گفت و گویی را با سید جاوید آل داوود – عضو هیأت علمی دامپزشکی تهران و رئیس جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک – انجام داده ایم . وی در این گفت وگو تأکید می کند وجود دامپزشک در مراکز تولید موادغذایی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. آل داوود در عین حال یادآور می شود در تماس با حیوانات حتماً باید احتیاط کرد.   نوع فایل: word (قابل ویرایش) تعداد صفحات: ۷
دریافت فایل
تحقیق بیماری های مشترک بین انسان و حیوان دریافت فایلفهرست مطالب: بیماری های مشترک بین انسان و حیوان  آیا بیماری های مشترک بین انسان و حیوان قابل پیشگیری اند؟ تو وپلاسما علائم بیماری تب م چیست؟  هاری تب کریمه کنگو مالاریا سل و بروسلوز طاعون و انواع بیماری های انگلی     بیماری های مشترک بین انسان و حیوانبیماری های مشترک بین انسان و حیوان بیماری های مشترک بین انسان و حیوان: محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. برخی از آنها می توانند چنان فاجعه بار باشند که تلفاتی نظیر جنگ برجای گذارند.این بیماری ها از طریق حیوانات و موادغذایی و محصولات جانبی به دست آمده از آنها (گوشت، پوست، پشم و…) ممکن است به انسان، منتقل شود.۱۳ تیرماه به عنوان روزملی مهار بیماری های مشترک انسان و حیوان نامگذاری شده است اما متأسفانه اهمیت بیماری های مشترک در کشور ما چندان شناخته شده نیست، از آنجایی که پیشگیری، مهمترین گام در مهار بیماری به شمار می آید و این امر به سرویس های دامپزشکی ارتباط دارد، گفت و گویی را با سید جاوید آل داوود – عضو هیأت علمی دامپزشکی تهران و رئیس جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک – انجام داده ایم . وی در این گفت وگو تأکید می کند وجود دامپزشک در مراکز تولید موادغذایی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. آل داوود در عین حال یادآور می شود در تماس با حیوانات حتماً باید احتیاط کرد.   نوع فایل: word (قابل ویرایش) تعداد صفحات: ۷
دریافت فایلمقاله بیماری های مشترک بین انسان وحیوان

محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برنددسته بندی
دام و طیور


فرمت فایل
doc


حجم فایل
18 کیلو بایت


تعداد صفحات فایل
17
دریافت فایل مقاله بیماری های مشترک بین انسان وحیوان


فروشنده فایل
کد کاربری 7169
تمام فایل ها

محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. محیط زندگی مشترک با حیوانات، بیماری های مشترکی را رقم می زند که از آن با عنوان بیماری های مشترک بین انسان و دام نام می برند. در این میان بیماری های نوپدیدی نیز وجود دارند که مداخله انسان ها در طبیعت، گاه به آن دامن می زند. برخی از آنها می توانند چنان فاجعه بار باشند که تلفاتی نظیر جنگ برجای گذارند.این بیماری ها از طریق حیوانات و موادغذایی و محصولات جانبی به دست آمده از آنها (گوشت، پوست، پشم و...) ممکن است به انسان، منتقل شود.13 تیرماه به عنوان روزملی مهار بیماری های مشترک انسان و حیوان نامگذاری شده است اما متأسفانه اهمیت بیماری های مشترک در کشور ما چندان شناخته شده نیست، از آنجایی که پیشگیری، مهمترین گام در مهار بیماری به شمار می آید و این امر به سرویس های دامپزشکی ارتباط دارد، گفت و گویی را با سید جاوید آل داوود - عضو هیأت علمی دامپزشکی تهران و رئیس جامعه دامپزشکی حیوانات کوچک - انجام داده ایم . وی در این گفت وگو تأکید می کند وجود دامپزشک در مراکز تولید موادغذایی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. آل داوود در عین حال یادآور می شود در تماس با حیوانات حتماً باید احتیاط کرد.
 
? با ورود بیماری های جدید مشترک بین انسان و دام مثل آنفلوانزای مرغی، آیا بیماری های قدیمی تحت کنترل درآمده است؟
- بیماری های قدیمی همچنان وجود دارند و نه تنها ریشه کن نشده بلکه بعضی از آنها افزایش نیز یافته اند! مثلاً سل و تب م (بروسلوز) افزایش نشان می دهد، البته برخی این افزایش آماری را به پیشرفت های تشخیصی نسبت می دهند که لازم است بدانیم همراه با پیشرفت های تشخیصی، در امر درمان نیز را ارهای نوینی کشف شده است.
 
? و دلیل این اتفاق چیست ‍؟

بیماری های جدید مشترک بین انسان و دامپیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و حیوانمعاینات هم قبل از کشتار و هم بعد از کشتارعلائم بیماری تب م چیست؟


 
از زمان های قدیم به دلیل احتیاجاتی که انسان به حیوانات داشت، سعی می د ازحیوانات نگهداری کند تا بتوانند بعضی از نیازهایش را برآورده کنند. ، ، مرغ و وس، گربه، سگ و اسب حیواناتی هستند که بیشتر با انسان ها زندگی می کنند. حیوانات نیز مانند انسانها  بیمار می‌شوند و نیاز به درمان دارند. گاهی این بیماری حیوانات به انسان قابل انتقال است.
طبق آمار، تقریبا 39 بیماری مشترک بین انسان و حیوان وجود دارد. بیشترین راه انتقال از نیش ات به انسان است که تقریبا 48 نوع بیماری از طریق نیش‌زدن حیوانات بیمار به بدن انسان انتقال می یابد. همچنین 42 بیماری مهم نیز از طریق خوردن غذا یا آب آلوده که مدفوع حیوانات در آن وجود دارد انتقال پیدا میکند. بنابراین نگهداری از حیوانات علیرغم داشتن فواید، ممکن است خطرناک باشد.
[quote]بیماری اش گربه در بسیار شایع است که ممکن است سالانه نزدیک به 20 هزار نفر را مبتلا کند.[/quote]
بیماری های خطرناکی که ممکن است از حیوان به انسان انتقال پیدا کند شامل هاری، تولارمی (بیماری عفونی گوش و موش)، طاعون، آبله میمونی، لیستریا و سیاه ‌زخم می باشد. مبتلا شدن به این بیماری ها گاهی منجر به مرگ می شود ولی خوشبختانه شیوع این بیماری ها نادر است.
مثلا بیماری اش گربه در بسیار شایع است که ممکن است سالانه نزدیک به 20 هزار نفر را مبتلا کند و یا بطور میانگین نزدیک به 20 تا 40 درصد ک ن یی نوعی بیماری انگلی ناشی از ارتباط با سگ‌ها و گربه‌ها دارند اما خوشبختانه این بیماری ها خطرناک نیستند ولی در کل برای سلامت فرد مضر هستند. در زیر به برخی از این بیماری های میپردازیم.
بیماری حیوانات | انواع بیماری های مشترک بین انسان و دام - پرشین پت شاپ
 
بیماری حیوانات: بیماری تو وپلاسموز
معمولا گربه های ولگرد خیابانی دچار انگل تو وپلاسموز هستند. این انگل از طریق مدفوع حیوان به انسان انتقال می یابد  زیرا تخم این انگل از طریق مدفوع، از سگ یا گربه دفع می شود. این بیماری بیشتر افراد حساس مانند ک ن، ن باردار و بیماران تحت شیمی درمانی را تحت تاثیر قرار می دهد و بهتراست این افراد از مواجه با حیوانات خودداری کنند.
نشانه های این بیماری مانند آنفلوآنزا است وشامل درد های عضلانی می باشد که حدود یک ماه طول می کشد. بیشتر مبتلایان از گوشت خام استفاده می د. بیشترین عوارض در ن باردار به وجود می آید و عفونت به جنین منتقل می شود که مشکلات طولانی مدتی را بعد از تولد برای نوزاد به همراه دارد.
گربه‌ها معمولا ناقل میکروب «بارتونلا هنسلا» هستند و تقریبا نصف گربه ها حداقل یک بار در عمرشان به این میکروب مبتلا می شوند، ولی ظاهرا سالم هستند. این میکروب از طریق اش گربه بر روی بدن انسان، به انسان انتقال پیدا می کند.
بیماری حیوانات | انواع بیماری های مشترک بین انسان و دام - پرشین پت شاپ
طاعون
بیشتر موش ها ناقل باکتری طاعون هستند، ولی گاهی گربه‌ها کک‌های آلوده را از موش‌های مبتلا می گیرند و براحتی ناقل باکتری طاعون می شوند.
 
تب کیو
این بیماری از طریق نوعی کنه به انسان انتقال پیدا می کند که بیشتر از حیوانات روستایی قابل انتقال است تا حیوانات دیگر. اما گاهی گربه ها هم ناقل این بیماری هستند. نشانه‌های این بیماری شامل تب، سردرد، درد معده و قفسه ، اسهال و ح تهوع می باشد. این بیماری گاهی باعث هاب قلب می شود که در افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند می تواند خطر ناک باشد.
 
عفونت لپتوسپیرا
این عفونت از طریق تماس مستقیم با آب، غذا یا خاک آلوده به ادرار حیوانات مبتلا به این میکروب، منتقل می شود. در صورت عدم درمان باعث مشکلات کبدی، تنفسی، نارسایی کلیه و عفونت های مغزی و نخاعی می شود و در موارد شدیدتر باعث مرگ انسان نیز می شود. علایم این بیماری شامل تب بالا، سردرد شدید، استفراغ و درد ماهیچه ای می باشد. این بیماری با زردی پوست و قرمزی چشم ها، درد شکمی، اسهال و خارش های پوستی همراه است.

عفونت سالمونلا
در صورت تماس با مدفوع حیوان آلوده، فرد به این بیماری مبتلا می شود علایم این بیماری عفونت‌های شدید معده‌ای و روده‌ای است. و در ک ن کم‌سن و سال باعث مشکلات کلیوی می شود. تخم این باکتری، مدت زمان طولانی درون خاک زنده می ماند و وقتی انسان آنها را می خورد کرم های باریک در درون روده ها تخمک گذاری می کنند و بیماری گسترش پیدا می کند. نشانه های این بیماری ذات الریه، تب، سرفه و آسم می باشد. این بیماری گاهی به شبکیه چشم نیز آسیب می رساند و باعث کاهش بینایی یا کوری در فرد می شود. طبق آمار 750 تا 1500 کودک در سال  بدلیل ابتلا به عفونت کرم های حلقوی در چشمشان، بینایی خود را از دست می دهند.
 
بیماری طوطی
پرندگان نیز مانند سایر حیوانات ممکن است بیماریها را به انسان انتقال دهند یکی از این نوع بیماری ها بیماری طوطی است ولی بسیار نادر است. نشانه های آن شامل تب و لرز، سردرد، درد عضلانی و خشکی سرفه‌ها است. گاهی این بیماری کشنده است و گاهی باعث مشکلات عصبی در فرد مبتلا می شود.
 
نکاتی که باید رعایت کنید
افرادی که در معرض خطر هستند با رعایت این نکات می توانند مانع ابتلا به این بیماری ها شوند.

ممکن است بطور ناخواسته با مدفوع حیوان تماس پیدا کنید بهتر است بعد از تماس احتمالی با مدفوع، دست‌ها را با آب و صابون بشویید.
حیوانات خانگی خود را بطور منظم برای چکاپ یا وا یناسیون نزد دامپزشک ببرید.
اگر سگ یا گربه ای شما را گاز گرفت، محل گاز گرفتگی را با آب و صابون بشویید.
در صورت داشتن حیوان خانگی، قبل از غذا خوردن دست خود را با آب و صابون بشویید.
افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید بیشتر مراقب باشند تا حیوان خانگی آنهارا گاز نگیرد یا لیس نزند هر گونه اش روی بدن آنها ممکن است خطرناک باشد.

با فروشگاه حیوانات پرشین پت شاپ ، ید آنلاین لوازم سگ و لوازم گربه را تنها با یک کلیک تجربه کنید.
از زمان های قدیم به دلیل احتیاجاتی که انسان به حیوانات داشت، سعی می د ازحیوانات نگهداری کند تا بتوانند بعضی از نیازهایش را برآورده کنند. ، ، مرغ و وس، گربه، سگ و اسب حیواناتی هستند که بیشتر با انسان ها زندگی می کنند. حیوانات نیز مانند انسانها  بیمار می‌شوند و نیاز به درمان دارند. گاهی این بیماری حیوانات به انسان قابل انتقال است.
طبق آمار، تقریبا 39 بیماری مشترک بین انسان و حیوان وجود دارد. بیشترین راه انتقال از نیش ات به انسان است که تقریبا 48 نوع بیماری از طریق نیش‌زدن حیوانات بیمار به بدن انسان انتقال می یابد. همچنین 42 بیماری مهم نیز از طریق خوردن غذا یا آب آلوده که مدفوع حیوانات در آن وجود دارد انتقال پیدا میکند. بنابراین نگهداری از حیوانات علیرغم داشتن فواید، ممکن است خطرناک باشد.
[quote]بیماری اش گربه در بسیار شایع است که ممکن است سالانه نزدیک به 20 هزار نفر را مبتلا کند.[/quote]
بیماری های خطرناکی که ممکن است از حیوان به انسان انتقال پیدا کند شامل هاری، تولارمی (بیماری عفونی گوش و موش)، طاعون، آبله میمونی، لیستریا و سیاه ‌زخم می باشد. مبتلا شدن به این بیماری ها گاهی منجر به مرگ می شود ولی خوشبختانه شیوع این بیماری ها نادر است.
مثلا بیماری اش گربه در بسیار شایع است که ممکن است سالانه نزدیک به 20 هزار نفر را مبتلا کند و یا بطور میانگین نزدیک به 20 تا 40 درصد ک ن یی نوعی بیماری انگلی ناشی از ارتباط با سگ‌ها و گربه‌ها دارند اما خوشبختانه این بیماری ها خطرناک نیستند ولی در کل برای سلامت فرد مضر هستند. در زیر به برخی از این بیماری های میپردازیم.
بیماری حیوانات | انواع بیماری های مشترک بین انسان و دام - پرشین پت شاپ
 
بیماری حیوانات: بیماری تو وپلاسموز
معمولا گربه های ولگرد خیابانی دچار انگل تو وپلاسموز هستند. این انگل از طریق مدفوع حیوان به انسان انتقال می یابد  زیرا تخم این انگل از طریق مدفوع، از سگ یا گربه دفع می شود. این بیماری بیشتر افراد حساس مانند ک ن، ن باردار و بیماران تحت شیمی درمانی را تحت تاثیر قرار می دهد و بهتراست این افراد از مواجه با حیوانات خودداری کنند.
نشانه های این بیماری مانند آنفلوآنزا است وشامل درد های عضلانی می باشد که حدود یک ماه طول می کشد. بیشتر مبتلایان از گوشت خام استفاده می د. بیشترین عوارض در ن باردار به وجود می آید و عفونت به جنین منتقل می شود که مشکلات طولانی مدتی را بعد از تولد برای نوزاد به همراه دارد.
گربه‌ها معمولا ناقل میکروب «بارتونلا هنسلا» هستند و تقریبا نصف گربه ها حداقل یک بار در عمرشان به این میکروب مبتلا می شوند، ولی ظاهرا سالم هستند. این میکروب از طریق اش گربه بر روی بدن انسان، به انسان انتقال پیدا می کند.
بیماری حیوانات | انواع بیماری های مشترک بین انسان و دام - پرشین پت شاپ
طاعون
بیشتر موش ها ناقل باکتری طاعون هستند، ولی گاهی گربه‌ها کک‌های آلوده را از موش‌های مبتلا می گیرند و براحتی ناقل باکتری طاعون می شوند.
 
تب کیو
این بیماری از طریق نوعی کنه به انسان انتقال پیدا می کند که بیشتر از حیوانات روستایی قابل انتقال است تا حیوانات دیگر. اما گاهی گربه ها هم ناقل این بیماری هستند. نشانه‌های این بیماری شامل تب، سردرد، درد معده و قفسه ، اسهال و ح تهوع می باشد. این بیماری گاهی باعث هاب قلب می شود که در افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند می تواند خطر ناک باشد.
 
عفونت لپتوسپیرا
این عفونت از طریق تماس مستقیم با آب، غذا یا خاک آلوده به ادرار حیوانات مبتلا به این میکروب، منتقل می شود. در صورت عدم درمان باعث مشکلات کبدی، تنفسی، نارسایی کلیه و عفونت های مغزی و نخاعی می شود و در موارد شدیدتر باعث مرگ انسان نیز می شود. علایم این بیماری شامل تب بالا، سردرد شدید، استفراغ و درد ماهیچه ای می باشد. این بیماری با زردی پوست و قرمزی چشم ها، درد شکمی، اسهال و خارش های پوستی همراه است.

عفونت سالمونلا
در صورت تماس با مدفوع حیوان آلوده، فرد به این بیماری مبتلا می شود علایم این بیماری عفونت‌های شدید معده‌ای و روده‌ای است. و در ک ن کم‌سن و سال باعث مشکلات کلیوی می شود. تخم این باکتری، مدت زمان طولانی درون خاک زنده می ماند و وقتی انسان آنها را می خورد کرم های باریک در درون روده ها تخمک گذاری می کنند و بیماری گسترش پیدا می کند. نشانه های این بیماری ذات الریه، تب، سرفه و آسم می باشد. این بیماری گاهی به شبکیه چشم نیز آسیب می رساند و باعث کاهش بینایی یا کوری در فرد می شود. طبق آمار 750 تا 1500 کودک در سال  بدلیل ابتلا به عفونت کرم های حلقوی در چشمشان، بینایی خود را از دست می دهند.
 
بیماری طوطی
پرندگان نیز مانند سایر حیوانات ممکن است بیماریها را به انسان انتقال دهند یکی از این نوع بیماری ها بیماری طوطی است ولی بسیار نادر است. نشانه های آن شامل تب و لرز، سردرد، درد عضلانی و خشکی سرفه‌ها است. گاهی این بیماری کشنده است و گاهی باعث مشکلات عصبی در فرد مبتلا می شود.
 
نکاتی که باید رعایت کنید
افرادی که در معرض خطر هستند با رعایت این نکات می توانند مانع ابتلا به این بیماری ها شوند.

ممکن است بطور ناخواسته با مدفوع حیوان تماس پیدا کنید بهتر است بعد از تماس احتمالی با مدفوع، دست‌ها را با آب و صابون بشویید.
حیوانات خانگی خود را بطور منظم برای چکاپ یا وا یناسیون نزد دامپزشک ببرید.
اگر سگ یا گربه ای شما را گاز گرفت، محل گاز گرفتگی را با آب و صابون بشویید.
در صورت داشتن حیوان خانگی، قبل از غذا خوردن دست خود را با آب و صابون بشویید.
افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید بیشتر مراقب باشند تا حیوان خانگی آنهارا گاز نگیرد یا لیس نزند هر گونه اش روی بدن آنها ممکن است خطرناک باشد.

با فروشگاه حیوانات پرشین پت شاپ ، ید آنلاین لوازم سگ و لوازم گربه را تنها با یک کلیک تجربه کنید.
معماری نوین تدریس پایه دوم, درسی فایل, سناریویی تدریس دوم ابت , سناریویی تدریس علوم دوم ابت , طراحی آموزشی الگوی برتر جشنواره تدریس, طراحی آموزشی برتر تدریس, طراحی آموزشی درس علوم پایه دوم ابت , طراحی آموزشی علوم دوم دبستان, طراحی آموزشی علوم کلاس دوم, طراحی آموزشی علوم کلاس دوم انتقال مواد در بدن انسان, طراحی آموزشی پایه دوم معماری نوین تدریس, طراحی آموزشی کلاس دوم, طراحی برتر الگوی جشنواره تدریس علوم کلاس اول, طراحی برتر الگوی جشنواره تدریس کلاس دوم, طرح آموزشی با فرمت word, طرح آموزشی با فرمت ورد, طرح آموزشی با فرمت ورد و قابل ویرایش, فروش فایل درسی, معماری نوین تدریس انتقال مواد در بدن انسان, نمونه سناریو و الگوی برتر تدریس دوم ابت , نمونه سناریو و الگوی برتر تدریس علوم دوم ابت , نمونه طراحی آموزشی طراحی آموزشی درس علوم پایه دوم برای جشنواره معماری نوین تدریس با موضوع انتقال مواد در بدن انسان ویژه جشنواره معماری نوین تدریس تعداد صفحات فایل : 35 صفحه فرمت فایل ورد و قابل ویرایش شرح مختصر فایل سر فصل های طراحی آموزشی علوم کلاس دوم دبستان عنوان : انتقال مواد در بدن انسان
مقدمه درباره انتقال مواد در بدن انسان
معرفی فضای فیزیکی درباره مکان اجرای طراحی آموزشی با موضوع انتقال مواد در بدن انسان
زمانبندی درس انتقال مواد در بدن انسان
برنامه ریزی برای تدریس انتقال مواد در بدن انسان
مشخصات کلی درس انتقال مواد در بدن انسان
روش های تدریس انتقال مواد در بدن انسان
ج هدف گذاری بر اساس سند ملی درس انتقال مواد در بدن انسان
طراحی آموزشی درس بر اساس الگوهی پیش سازمان دهنده انتقال مواد در بدن انسان
یک دوره طراحی آموزشی انتقال مواد در بدن انسان
برنامه ریزی طراحی آموزشی درس انتقال مواد در بدن انسان
اه کلی انتقال مواد در بدن انسان
هدف طراحی آموزشی انتقال مواد در بدن انسان
حیطه عاطفی انتقال مواد در بدن انسان
ویژگی های طرح درس ( سناریو ) انتقال مواد در بدن انسان
زمان بندی نحوه اجرا انتقال مواد در بدن انسان
چالش های فرا روی و را ارهای گروه برای مقابله با آن ها انتقال مواد در بدن انسان
طرح درس انتقال مواد در بدن انسان جهت روی این لینک کلیک کنید
بیماری نیوکاسل یکی از خطرناکترین بیماری های ویروسی در طیور بوده که به انسان نیز منتقل می شود.
در ایران بیماری هاری در حیوانات اهلی و وحشی در نقاط مختلف کشور وجود دارد.
28 سپتامبربعنوان روز جهانی هاری نام گذاری شده وهرساله سازمانهای ذیربط سعی درافزایش آگاهی افراد جامعه درمورد بیماری هاری دارند. درکشور مانیز نهاد هایی در رابطه با بیماری هاری مسئولیت دارند ازجمله سازمان دامپزشکی، مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت ودرمان و... که همواره در راستای مهار این بیماری در تلاش هستند.

نکات قابل توجه درمورد بیماری هاری
-در ایران بیماری هاری در حیوانات اهلی و وحشی در نقاط مختلف کشور وجود دارد.مخزن اصلی هاری درایران گوشتخواران وحشی می باشد که سبب ابتلاء سگ وحیوانات اهلی بخصوص دام ها می شود.
-بیماری هاری به دنبال گزش توسط حیوانات هار به انسان منتقل می شود.
-بیشترین هزینه مربوط به بیماریهای قابل پیشگیری با وا ن، صرف پیشگیری از هاری می گردد.
-در صورت مراجعه به موقع موارد حیوان گزیدگی وانجام درمان پیشگیری آنها این بیماری به سادگی قابل پیشگیری است.
-با افزایش آگاهی عمومی می توان خطر ابتلاء به هاری را درمیان موارد حیوان گزیده کاهش داد.
-مهمترین راه انتقال بیماری هاری از طریق گاز گرفتگی و اش توسط حیوانات می باشد.
-مهار بیماری هاری با مشارکت همگانی امکانپذیر است.

پیام های بهداشتی جهت مهار بیماری هاری
-از آزار و اذیت حیوانات پرهیزکنید زیرا درصورت گزش احتمال ابتلا به هاری وجود دارد.
-برای پیشگیری از ابتلا به هاری بلافاصله پس از مجروح شدن توسط حیوانات به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید.
-درصورت گزش توسط هر حیوانی احتمال خطر ابتلا به بیماری هاری را فراموش نکنید و آن راجدی بگیرید.
-شستشوی محل حیوان گزیدگی اولین قدم جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری هاری است.
-از نزدیک شدن به سگ ها بپر د زیرا بیشترین موارد حیوان گزیدگی توسط سگ می باشد.
-از تحریک سگ ها وگربه ها بپر د، زیرا شایع ترین موارد حیوان گزیدگی وهاری توسط آنها ایجاد شده وخطر ابتلا به هاری وجود دارد.
-در صورت نگهداری سگ وگربه ، نسبت به وا ینه نمودن آنها اقدام نمایید.
-بیشترین موارد گزش درمناطق روستایی اتفاق می افتد لذا با قلاده گذاری ومهار سگ ها می توان از صدمه به مردم پیشگیری کرد.
روش های پیشگیری از انتقال سرماخوردگی و آنفولانزا
آیا سرماخوردگی قابل پیشگیری است؟ راه های انتقال این عارضه چیست؟ چگونه باید مانع ابتلا به این بیماری شویم؟ انجام ورزش های منظم و روزانه و داشتن تغذیه مناسب می تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا شدن به این بیماری داشته باشند. شست و شو و ضدعفونی دست ها همچنین تزریق وا ن آنفولانزا می تواند کمک بسیاری به افراد در معرض خطر کند. احتمال ابتلا به این بیماری در نیمه دوم سال بیشتر است. با انجام چند راه حال ساده می تواند از این بیماری در امان ماند.
دست هایتان را به مدت هر 30 ثانیه با آب داغ و صابون بشویید. حتی وقتی خارج از خانه، سرکار یا و یا مدرسه هستید. فرض کنید به یک رستوران رفته اید و ظرف سس را در دست گرفته اید تا به سالادتان سس بزنید و همین ظرف قبلا در دست ی که بیمار است بوده و همین موضوع سبب انتقال ویروس به بدن شما خواهد شد.
سعی کنید دست هایتان را حتما ضدعفونی کنید. حتی زمانی که در سفر هستید و امکانات شست و شوی دست هایتان را ندارید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید. این مواد از داروخانه ها قابل تهیه می باشند و شما می توانید آنها را مانند یک کرم با خود حمل کنید تا از این بیماری در امان بمانید.
سعی کنید تا حدامکان از دست زدن به صورتتان اجتناب کنید. احتمال انتقال بیماری از بینی، دهان و چشم هایتان می تواند بیشتر باشد پس هر قدر که دست هایتان را میشویید باید از تماس دستهایتان با صورتتان جلوگیری کنید. اگر مجبور شدید که به صورتتان دست بزنید سعی کنید از یک مانع مناسب مانند دستمال کاغذی استفاده کنید.
سالم زندگی کنید
می توانید با انجام ورزش های منظم و داشتن تغذیه مناسب یک زندگی سالم را در پیش بگیرید. در طول روز مایعات زیادی مصرف کنید و با استفاده فراوان از ویتامین c می توانید وضعیت سیستم ایمنی بدنتان را بهبود ببخشید. بیشتر ورزش کنید و برنامه غذایی سالمی داشته باشید.
سعی کنید از افراد مبتلا دوری کنید
وجود افراد مبتلا در اطراف شما می تواند احتمال بیمار شدنتان را به میزان زیادی افزایش دهد. سعی کنید با افراد دچار به آنفولانزا دست ندهید و رو بوسی نکنید؛ مخصوصا اگر افراد مسن و کودک در اطراف شما هستند نیاز است تا از سلامتی خود بیشتر مراقبت کنید.
تزریق وا ن
فصل شیوع بیماری آنفولانزا در نیمه دوم سال است و بهتر از قبل شروع فصل وا ن را بزنید. مراکز بهداشتی وا ن آنفولانزا را به افرادی که مایل هستند می دهند. ممکن است در ابتدای تزریق این وا ن علائم خفیفی مانند سردرد و آبریزش بینی خفیف احساس کنید اما وا ن بهترین راه برای پیشگیری و جلوگیری از ابتلاع به بسیاری از ویروس های آنفلونزا است.
منبع tebpress.com
بیماری وبا ( ــور) را بشناسیم: تعریف بیماری وبا : وبا یک بیماری حاد روده ای است که به طور ناگهانی با اسهال شدید و آبکی تظاهر می کند و در صورت عدم درمان صحیح و سریع به علت از دست دادن آب و الکترولیت باعث کم آبی بدن بیمار شده و این امر منجر به مرگ وی می گردد. عامل بیماری وبا: v عامل بیماری ویبریو کلرامی باشد که بیشتر از همه در هند، بنگلادش وپا تان شایع است. همچنین در مناطقی که با حوادثی نظیر سیل، ز له و یا جنگ مواجه هستند به صورت همه گیر در می آید. علائم بیماری: e مهمترین علائم بیماری اسهال شدید و ناگهانی است که علت آن ورود میکروب به بدن و ترشح سم در دستگاه گوارش است. همچنین بیمار از درد شکمی ، ضعف و بیحالی شکایت دارد اما معمولاً تب وجود ندارد و در اثر اسهال، مایعات و املاح را از دست می دهد که این مسئله می تواند باعث مرگ وی شود. نکته: در بیماری وبا اسهال به صورت آب برنجی می باشد. راه انتقال: راه انتقال از طریق مدفوعی – دهانی است و مخزن آن انسان می باشد. مصرف آب آلوده به مدفوع و یا محتو یات استفراغ بیماران میتواند موجبات انتقال بیماری را فراهم سازد. پیشگیری: رعایت بهداشت فردی و عدم تماس با مواد آلوده مخصوصاً مواد دفعی شخص مبتلا و همچنین گزارش مناطق آلوده به مقامات بهداشتی مهمترین راه پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری است.. نکته: وا ن بیماری وبا نیز موجود می باشد اما در ح معمولی مصرف نمی شود و فقط در شرایط خاص و در مناطق بسیار آلوده که اشخاص سالم قصد مسافرت به آن مناطق را دارند تزریق صورت می گیرد. دوره نهفته(کمون): مدت زمان ورود عامل بیماری در بدن انسان تا بروز علائم 12 الی 48 ساعت به طول می انجامد، به همین دلیل بیماری به سرعت گسترش می یابد. وبای ـــور: نوعی از وبا می باشد که چون اولین بار از منطقه ای به نام ور در آفریقا پیدا شده به این نام مشهور است.عامل وبای ور مدت بیشتری در آب زنده می ماند. در مناطقی که سطح آب های زیر زمینی آن بالا است آلودگی آنها با مدفوع و فاضلاب بیشتر و در نتیجه بیماری در این مناطق شایعتر است. بیماری وبا با اسهال و از دست دادن آب بدن همراه است بنابراین اولین اقدام درمانی جایگزینی مایعات و الکترولیتهای از دست رفته است که در این زمینه مهمترین توصیه انجام مایع درمانی خوراکی یا همان (او آر اس) است. او آر اس یک بسته پودر است که می تواند بصورت رایگان از مراکز بهداشتی درمانی یا خانه های بهداشت گرفته و در 4 لیوان آب حل نموده و به بیمار داده شود و بسته به درجه کم آبی بدن فرد باید اقداماتی که پزشک معالج دستور می دهد را انجام داد . برای پیشگیری از وبا اقدامات زیر بسیار ضروری است : دفع بهداشتی فضولات انسانی ، استفاده ازمستراحهای بهداشتی و ضد عفونی نمودن آنها . تامین منابع آب سالم : در مناطق شهری و روستایی استفاده از آب لوله کشی و در مناطق حاشیه ای جوشاندن آب یا اضافه ترکیبات کلر به آن توصیه میشود . اطمینان از سلامت غذا : استفاده از غذای پخته کاملاً داغ شده و شستشوی مناسب ظروف و لوازم مورد استفاده برای کنترل بیماری ضروری است . برای جبران آب از دست رفته ، مایعاتی مثل چای کمرنگ ، لعاب برنج و دوغ به بیمار داده شود. علاوه بر غذاهای آبکی ، غذاهای دیگری مثل کته نرم با گوشت ماهیچه یا مرغ و ... بدهید. پایگاه مراقبت بهداشتی مرز باشماق
بیماری لاک پشت | بیماری سالمونلا چیست - پرشین پت شاپ
می دانیم که انتقال بیماری از حیوانات به انسان بسیار امکان پذیر است. در این مقاله به بررسی انتقال بیماری لاک پشت ها به انسان ها می پردازیم.
در کشور پدری برای فرزند دسالش یک لاک پشت کوچک به رنگ سبز ید اما این حیوان به ظاهرکوچک ناقل بیماری عفونی بود و این حیوان باعث شد که کودک به icu برود و بعد مدتی به خاطر عفونت سالمونلا مرگ این کودک منجر شد.
در کل جهان انسان ها از قبیل مردان و ن و ک ن بدون اینکه آگاهی از بیماری که بین خزندگان وجود دارد، رفت و آمد می کنند. این بیماری بنام سالمونلا که یک بیماری عفونتی محسوب می شود. یک کارگر در ایالات تگزاس در یک فروشگاه که خزندگان را نگه داری می کرد مبتلا به این بیماری شد. خیلی از انسان های دیگر که در این مراکز کار می کنند خبر از این بیماری ندارند.
بیماری سالمونلا چیست؟
این یکی از بیماری لاک پشت ها می باشد که دستگاه گوارش را آسیب می رساند و یک عفونت باکتری است. نشانی این بیماری تب و استفراغ و اسهال کم که به مرور شدت پیدا می کند و تا سه روز بعد از عفونت نمایان می شود .
بهتر از از خوردن آب آلوده و غذا و ارتباط با افرادی که دچار این بیماری هستند اجتناب کنید چون ممکن است شما هم بیمار شوید .
این بیماری در افرادی که دچار ایدز و سرطان هستند بسیار متداول است زبرا این افراد سیستم ایمنیشان ضعیف تر است و زودتر دچار سالمونلا می شوند. البته شایان ذکر است که این بیماری در ک ن و ن باردار و افراد مسن شایع تر است و حتی ممکن است باعث مرگ این افراد شود .
بیشترین آسیب را ک ن می بینند زیرا که آنان به راحتی با لاک پشت ها بازی می کنند.
بیماری لاک پشت | بیماری سالمونلا چیست - پرشین پت شاپ
برای پیشگیری از بیماری لاک پشت ها چه باید کرد ؟
متخصصان معتقدند ک ن به علت اینکه بیشتر مورد خطر این بیماری هستند پس بهتر است که از این لاک پشت ها نگه داری نکنند و افرادی که از این خزندگان محافظت می کنند خیلی باید محتاط باشند.
چون بیماری سالمونلا خطرناک است مخصوصا برای ک ن چه بهتر که افراد بالغ هم از نگه داری آنها اجتناب کنند.
دامپزشکان خواهان این مطلب هستند انی که می خواهند این خزندگان را داشته باشند و از آنها نگه داری کنند موارد زیر را حتما رعایت کنند.

 وقتی به وسایل آنها دست میزنید و یا به خود این حیوانات بهتر است که حتما دستان خود را با آب گرم و صابون بشوید.
حتما از دستکش و ماسک برای نظافت قفس این حیوانات استفاده نمایید.
 سعی کنید ک ن کمتر با خزندگان در ارتباط باشند.
 اگر از این خزندگان در منزل نگه داری می کنید از میز غذا و آشپز خانه او را دور نمایید.
 در صورتی که حیوانات خانگی دیگری دارید از این خزندگان جدا کنید.
 برای انجام آزمایش و تست حتما آنها را به دامپزشک ببرید.
 از شنا این خزندگان در وان و دستشویی  خودداری نمایید.
 مواقعی که نظافت لانه لاک پشت را انجام می دهید چیزی میل نکنید و از کشیدن سیگار هم جدا خوداری فرمایید.
 در زمانی که توسط این خزندگان آسیب دیدین حتما به پزشک مراجعه نمایید و قبل از آن محل جراحت را شستشو دهید زیرا خیلی سریع دچار عفونت می شوید.

 
با فروشگاه حیوانات پرشین پت شاپ ، ید آنلاین لوازم سگ و لوازم گربه را تنها با یک کلیک تجربه کنید.
نگهداری حیوانات در خانه نه تنها ممکن است موجب بروز بیماری های ذکر شده شود، بلکه می تواند باعث ابتلا به بیماری های عفونی و بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیز بشود.
سازمان دامپزشکی و وزارت کشور در مورد شیوع بیماری مشمشه هشدار داد. بیماری مشمشه بیماری مشترک بین انسان و دام است که سبب مرگ دام و انسان می گردد. این بیماری در بین حیوانات تک سم مثل اسب و الاغ و قاطر دیده می شود. عامل بیماری باکتری گرم منفی غیر متحرک، فاقد کپسول و بدون اسپور بنام سودوموناس مالئی (pseudomonas mallei) است که گاهی بورخولدریا مالئی (burkholderia mallei) نیز نامیده می شود. این بیماری در دو نوع حاد و مزمن دیده می شود و میتواند ریه یا پوست حیوان را آلوده کرده و سبب بروز تاولهای شدیدی شود و در نهایت سبب مرگ حیوان گردد. بیماری از طریق مایعات مخاطی یا تماس پوستی و حتی در موارد نادری از طریق هوا به انسان منتقل گشته و سبب مرگ انسان خواهد شد و هیچگونه وا ن خاصی هم ندارد . همچنین از طریق گوشت آلوده می تواند سبب انتقال عامل بیماری به گوشتخواران گردد . اگر بیاد داشته باشید عامل مرگ ببر روسی وارد شده به ایران نیز همین بیماری بود. پس در مواجه با تک سمیان بالاخص اسبها مراقب باشید و از تماس پوستی با آنها اجتناب کنید . راه تشخیص از طریق تست مالئین در زیر پلک حیوان است و در صورت تشخیص بلافاصله باید نسبت به حذف دام آلوده اقدام گردد. ضد عفونی و قرنطینه مناسب می تواند در پیشگیری از این بیماری مناسب باشد.
به گزارش خبرگزاری فارس از دورود، محسن قیطاسوند امشب در همایش بیماری های مشترک انسان و دام، گفت: بیماری های مشترک میان انسان و دام ها در کشورهای در حال توسعه و به اصطلاح جهان سوم بیشتر مطرح است و به همین دلیل تحقیقات کمتری در خصوص این بیماری ها به عمل آمده است و جا دارد در این راستا تلاش های بیشتری شود. وی با اشاره به بیماری تب م بیان داشت: تب م یکی از بیماری های شایع است که میان انسان و دام شیوع دارد و از گذشته تاکنون در ایران بوده و در استان لرستان نیز به واسطه شرایط منطقه مشاهده می شود. رئیس شبکه بهداشت شهرستان دورود با بیان این مطلب که سال گذشته 61 مورد بیماری تب م گزارش شده است، اضافه کرد: اقدامات لازم جهت درمان صورت گرفته اما به واسطه نوع بیماری، فرد بیمار تا مدت ها با درد مواجه است، چراکه طول درمان این بیماری طولانی است.
قیطاسوند با اشاره به راه های انتشار بیماری گفت: لبنیات آلوده یکی از راه های اصلی انتشار آلودگی است که همه مردم باید با رعایت نکات بهداشتی و پس از حصول اطمینان از لبنیات و فرآورده های وابسته، آن ها را مصرف کنند. رئیس شبکه بهداشت شهرستان دورود با بیان اینکه در طول سال گذشته سه نفر به دلیل بیماری هاری در کشور جان خود را از دست داده اند، گفت: بیماری هاری یکی دیگر از بیماری های مشترک میان انسان و دام است که درمان آن برای ت هزینه بر است.
وی ادامه داد: می توان با کشتن سگ های ولگرد از انتقال آلودگی در سطح جامعه جلوگیری کرد. این مسئول با بیان اینکه در طول سال گذشته 400 مورد گازگرفتگی سگ داشتیم، اظهار داشت: این موارد شناسایی و خدمات دریافت د.

قیطاسوند خاطرنشان کرد: وم همکاری همه دستگاه ها با شبکه بهداشت برای مقابله با این بیماری ها احساس می شود.

وی با بیان اینکه تاکنون 850 بیماری قابل انتقال از دام به انسان شناسایی شده است، متذکر شد: این همایش به منظور افزایش سطح آگاهی همکاران و به دنبال آن مردم برگزار شده است
تقریبا هیچ نوع از ویروس هایی که گربه ها به آن ها مبتلا می گردند، به جز ویروس هاری، قادر به بیمار انسان ها نمی باشند، بنابر این انسان ها از اغلب بیماری های عفونی ( ایدز گربه ای، لوسمی گربه ای، ه س گربه ای، پاروویروس و غیره ) که گربه در طول زندگی خودش به آن ها دچار می گردد، در امان خواهند بود. اما با این حال چند نوع بیماری گربه وجود دارند که در شرایط خاصی امکان ابتلا به آن ها وجود دارد . حتی ممکن است آن بیماری ها را شما به گربه خانگی خود انتقال دهید. در ادامه ی این مطلب با چگونگی این امر و این پنچ نوع بیماری آشنا خواهید شد.

بیماری گربه ادامه مطلب
تب کریمه کنگو (cchf) چیست ؟ویروس تب کریمه کنگو سبب خونریزی شدید می شود. این ویروس در درجه اول از دام و کنه ی ناقل به انسان انتقال پیدا میکند. انتقال از انسان به انسان نیز در صورت تماس نزدیک با خون و سایر مایعات بدن فرد آلوده امکان پذیر است. تب کریمه کنگو بیشتر در آفریقا، جزیره بالکان، خاور میانه و آسیا دیده می شود. هیچ گونه وا نی برای این بیماری تا کنون ساخته نشده است و در 10 تا 40% موارد کشندگی دارد.تب کریمه کنگو در کنه و دام رواج داردمیزبان ویروس این بیماری طیف گسترده ای از حیوانات وحشی و اهلی مثل ، و بز هستند. بسیاری از پرندگان نسبت به ویروس آن مقاوم اند اما در مورد شتر مرغ موارد عفونت زیادی گزارش شده است.
حیوانات از طریق گزش کنه های آلوده به این ویروس مبتلا می شوند. در واقع کنه ها ناقل اصلی این بیماری هستند و کنه ی سالم هم با گزیدن حیوان ناقل آلوده می شود و ویروس را تکثیر می کنند.ویروس تب کنگو چگونه منتقل می شو راد درگیر در صنعت دام، کارگران کشاورزی، کارگران کشتارگاه و دامپزشکان از جمله افراد در معرض خطر تب کریمه کنگو هستند. گزش انسان توسط کنه آلوده یا تماس با خون یا بافت حیوان آلوده بلافاصله پس از کشتار از عوامل انتقال ویروس این بیماری هستند. له کنه ی آلوده روی پوست نیز به علت ایجاد تماس با خون آلوده یکی از راه های انتقال بیماری محسوب می شود.علائم و نشانه های بیماری تب کنگوشروع ناگهانی علائم با تب، درد عضلانی، سرگیجه، درد گردن، کمر درد، سر درد، درد چشم، حساسیت به نور و احتمالاً تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، گلو درد و نوسانات خلقی شدید همراه است. خواب آلودگی، افسردگی، سستی و بزرگ شدن کبد نیز از علائم قابل تشخیص اند.دیگر علائم بالینی عبارتند از ضربان سریع قلب، بزرگ شدن غدد لنفاوی، خونریزی های زیر پوستی و دهان و گلو. در برخی از موارد وخیم نارسایی سریع کلیه ها، کبد و ریه اتفاق می افتد و منجر به مرگ می شود. میزان مرگ و میر در اثر این بیماری حدود 30% است. مرگ معمولاً در هفته دوم بیماری رخ می دهد. در بیمارانی که احتمال بهبودی وجود دارد طی 9 یا 10 روز پس از شروع علائم بهبودی حاصل می شود.طول دوره بیماری تب کنگور چه مدت استطول دوره ی کمون بیماری بستگی به نوع انتقال ویروس دارد. دوره کمون عفونت منتقل شده از طریق کنه معمولاً یک تا سه روز و حداکثر 9 روز طول می کشد و دوره کمون ابتلا از طریق خون یا تماس با بافت آلوده معمولاً پنج تا شش روز و تا حد اکثر سیزده روز طول می کشد.روش تشخیص بیماری تب کنگودر چند روز اول بیماری، تشخیص بیماری با rna در خون و یا نمونه ی بافت امکان پذیر است.در این دوران انجام آزمایش  خون به شدت خطرناک است و باید حتماً در شرایط ایمنی 100% باشد.بیماری تب کنگو چگونه درمان میشودبهترین روش مراقبت های عمومی بیماری هستند که به کاهش علایم بسیار کمک میکند. ریباویرین داروی ضد ویروسی برای درمان عفونت تب کریمه کنگو در هر دو نوع خوراکی و تزریقی نتایج اثر بخشی داشته است.هیچ وا نی برای پیشگیری از بیماری برای حیوانات و انسان نیز وجود ندارد.پیشگیری و کنترل بیماری تب کنگوکنه های نژاد هیالوما ناقل اصلی تب کریمه کنگو هستند. کنترل و پیشگیری بیماری درحیوانات بسیار دشوار است. شیوع بیماری در حیوانات اهلی مشهود نیست و چرخه انتقال از کنه به حیوان و از حیوان به کنه ادامه دارد. از آنجا که تعداد کنه ها بسیار زیاد است یکی از راه های عاقلانه برای پیشگیری از این بیماری استفاده از آفت کش ها برای از بین بردن کنه هاست.طی شیوع تب کنگو در کشتارگاه شترمرغی در آفریقای جنوبی، شتر مرغ ها به مدت 14 روز در ایستگاه های قرنطینه بدونه کنه در کشتار گاه ها نگهداری شدند. به این صورت خطر انتقال بیماری به انسان به شدت کاهش یافت.توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از تب کنگوبرای جلوگیری از انتقال تب کنگو از طریق کنه به انسان، پوشیدن لباس های آستین دار و شلوار بلند، استفاده از مواد ع کنه و آفت کش ها ضروری است.
در هنگام تماس با خون یا بافت گوشت و احشام حیوانات چه در خانه و چه در کشتارگاه حتما باید از دستکش استفاده شود. دو هفته قبل از کشتار حیوانات در قرنطینه ی بدون کنه قرار بگیرند. از تماس فیزیکی با فرد مبتلا اجتناب شود. پرستاران و پزشکان برای درمان بیمار حتما از دستکش محافظ استفاده کنند. دست ها پس از مراقبت یا بازدید بیماران مرتب شسته شود.تا جای ممکن از ذبح دام زنده در محیط غیر کشتارگاه خوددداری شود و گوشت مصرفی از مکان های مطمئن و مجوز دار تهیه شود. دقت شود که حیوانات ناقل ویروس هیچگونه علائمی ندارند و از ظاهر آن ها نمی توان وجود تب کریمه کنگو را تشخیص داد.
گوشت تازه خام یا نیم پز به هیچ عنوان مصرف نشود. گوشت پس از نگهداری 24 ساعته در یخچال مصرف شود و سعی شود حتماً به طور کامل پخته باشد.منبع: با بیماری تب کریمه کنگو آشنا شوید
تب کریمه کنگو (cchf) چیست ؟ویروس تب کریمه کنگو سبب خونریزی شدید می شود. این ویروس در درجه اول از دام و کنه ی ناقل به انسان انتقال پیدا میکند. انتقال از انسان به انسان نیز در صورت تماس نزدیک با خون و سایر مایعات بدن فرد آلوده امکان پذیر است. تب کریمه کنگو بیشتر در آفریقا، جزیره بالکان، خاور میانه و آسیا دیده می شود. هیچ گونه وا نی برای این بیماری تا کنون ساخته نشده است و در 10 تا 40% موارد کشندگی دارد.تب کریمه کنگو در کنه و دام رواج داردمیزبان ویروس این بیماری طیف گسترده ای از حیوانات وحشی و اهلی مثل ، و بز هستند. بسیاری از پرندگان نسبت به ویروس آن مقاوم اند اما در مورد شتر مرغ موارد عفونت زیادی گزارش شده است.
حیوانات از طریق گزش کنه های آلوده به این ویروس مبتلا می شوند. در واقع کنه ها ناقل اصلی این بیماری هستند و کنه ی سالم هم با گزیدن حیوان ناقل آلوده می شود و ویروس را تکثیر می کنند.ویروس تب کنگو چگونه منتقل می شو راد درگیر در صنعت دام، کارگران کشاورزی، کارگران کشتارگاه و دامپزشکان از جمله افراد در معرض خطر تب کریمه کنگو هستند. گزش انسان توسط کنه آلوده یا تماس با خون یا بافت حیوان آلوده بلافاصله پس از کشتار از عوامل انتقال ویروس این بیماری هستند. له کنه ی آلوده روی پوست نیز به علت ایجاد تماس با خون آلوده یکی از راه های انتقال بیماری محسوب می شود.علائم و نشانه های بیماری تب کنگوشروع ناگهانی علائم با تب، درد عضلانی، سرگیجه، درد گردن، کمر درد، سر درد، درد چشم، حساسیت به نور و احتمالاً تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم، گلو درد و نوسانات خلقی شدید همراه است. خواب آلودگی، افسردگی، سستی و بزرگ شدن کبد نیز از علائم قابل تشخیص اند.دیگر علائم بالینی عبارتند از ضربان سریع قلب، بزرگ شدن غدد لنفاوی، خونریزی های زیر پوستی و دهان و گلو. در برخی از موارد وخیم نارسایی سریع کلیه ها، کبد و ریه اتفاق می افتد و منجر به مرگ می شود. میزان مرگ و میر در اثر این بیماری حدود 30% است. مرگ معمولاً در هفته دوم بیماری رخ می دهد. در بیمارانی که احتمال بهبودی وجود دارد طی 9 یا 10 روز پس از شروع علائم بهبودی حاصل می شود.طول دوره بیماری تب کنگور چه مدت استطول دوره ی کمون بیماری بستگی به نوع انتقال ویروس دارد. دوره کمون عفونت منتقل شده از طریق کنه معمولاً یک تا سه روز و حداکثر 9 روز طول می کشد و دوره کمون ابتلا از طریق خون یا تماس با بافت آلوده معمولاً پنج تا شش روز و تا حد اکثر سیزده روز طول می کشد.روش تشخیص بیماری تب کنگودر چند روز اول بیماری، تشخیص بیماری با rna در خون و یا نمونه ی بافت امکان پذیر است.در این دوران انجام آزمایش  خون به شدت خطرناک است و باید حتماً در شرایط ایمنی 100% باشد.بیماری تب کنگو چگونه درمان میشودبهترین روش مراقبت های عمومی بیماری هستند که به کاهش علایم بسیار کمک میکند. ریباویرین داروی ضد ویروسی برای درمان عفونت تب کریمه کنگو در هر دو نوع خوراکی و تزریقی نتایج اثر بخشی داشته است.هیچ وا نی برای پیشگیری از بیماری برای حیوانات و انسان نیز وجود ندارد.پیشگیری و کنترل بیماری تب کنگوکنه های نژاد هیالوما ناقل اصلی تب کریمه کنگو هستند. کنترل و پیشگیری بیماری درحیوانات بسیار دشوار است. شیوع بیماری در حیوانات اهلی مشهود نیست و چرخه انتقال از کنه به حیوان و از حیوان به کنه ادامه دارد. از آنجا که تعداد کنه ها بسیار زیاد است یکی از راه های عاقلانه برای پیشگیری از این بیماری استفاده از آفت کش ها برای از بین بردن کنه هاست.طی شیوع تب کنگو در کشتارگاه شترمرغی در آفریقای جنوبی، شتر مرغ ها به مدت 14 روز در ایستگاه های قرنطینه بدونه کنه در کشتار گاه ها نگهداری شدند. به این صورت خطر انتقال بیماری به انسان به شدت کاهش یافت.توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از تب کنگوبرای جلوگیری از انتقال تب کنگو از طریق کنه به انسان، پوشیدن لباس های آستین دار و شلوار بلند، استفاده از مواد ع کنه و آفت کش ها ضروری است.
در هنگام تماس با خون یا بافت گوشت و احشام حیوانات چه در خانه و چه در کشتارگاه حتما باید از دستکش استفاده شود. دو هفته قبل از کشتار حیوانات در قرنطینه ی بدون کنه قرار بگیرند. از تماس فیزیکی با فرد مبتلا اجتناب شود. پرستاران و پزشکان برای درمان بیمار حتما از دستکش محافظ استفاده کنند. دست ها پس از مراقبت یا بازدید بیماران مرتب شسته شود.تا جای ممکن از ذبح دام زنده در محیط غیر کشتارگاه خوددداری شود و گوشت مصرفی از مکان های مطمئن و مجوز دار تهیه شود. دقت شود که حیوانات ناقل ویروس هیچگونه علائمی ندارند و از ظاهر آن ها نمی توان وجود تب کریمه کنگو را تشخیص داد.
گوشت تازه خام یا نیم پز به هیچ عنوان مصرف نشود. گوشت پس از نگهداری 24 ساعته در یخچال مصرف شود و سعی شود حتماً به طور کامل پخته باشد.منبع: با بیماری تب کریمه کنگو آشنا شویدنمونه سوال دوره راه های کنترل و پیشگیری بیماری های قلبی

نمونه سوال دوره راه های کنترل و پیشگیری بیماری های قلبی نمونه سوالات دوره پیشگیری و کنترل عوامل خطرساز بیماری ھای قلبی و عروقی فعالیت بدنی نمونه سوالات تغذیه دوره راه ھای کنترل و پیشگیری بیماری ھای قلبیدسته بندی
پزشکی


فرمت فایل
pdf


حجم فایل
240 کیلو بایت


تعداد صفحات فایل
33
دریافت فایلنمونه سوال دوره راه های کنترل و پیشگیری بیماری های قلبی


فروشنده فایل
کد کاربری 7760
تمام فایل ها

نمونه سوال دوره راه های کنترل و پیشگیری بیماری های قلبی
نمونه سوالات دوره پیشگیری و کنترل عوامل خطرساز بیماری ھای قلبی و عروقی فعالیت بدنی
نمونه سوالات تغذیه دوره راه ھای کنترل و پیشگیری بیماری ھای قلبی

نمونه سوال دوره راه های کنترل و پیشگیری بیماری های قلبی129 سوال دوره راه های کنترل و پیشگیری بیماری های قلبینمونه سوالات دوره پیشگیری و کنترل عوامل خطرساز بیماری ھای قلبی و عروقی فعالیت بدنینمونه سوالات دوره پیشگیری و کنترل عوامل خطرساز بیماری ھای قلبی و عروقی25 نمونه سوالات دوره پیشگیری و کنترل عوامل خطرساز بیماری ھای قلبی و عروقی