ویژگیهای حضرت معصومه

حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذى القعده سال 173 هـ ق، 25 سال بعد از تولد حضرت رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود. از میان فرزندان بزرگوار حضرت موسى بن جعفر(ع)، دو فرزند ایشان یعنى حضرت على بن موسى الرضا (ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) ملقّب به معصومه، از ویژگی های خاص برخوردار بوده اند تا ادامه دهنده خطّ ت بعد از پدر باشند.
جایگاه والای حضرت معصومه️جایگاه والای حضرت معصومه (س) در روایات  ️جایگاه والای حضرت معصومه  ️جایگاه والای حضرت معصومه (س) در روایاتبر طبق روایتی اگر ى حضرت معصومه (س) را زیارت کند،در حالى که آگاه و متوجه شأن و منزلت او باشد به بهشت مى رود. رضا علیه السلام در وصف خواهرش حضرت فاطمه معصومه(س) فرمودند :«من زارها عارفاً بحقّها فله الجنة»  (1) ى که آن حضرت را زیارت کند، در حالى که آگاه و متوجه شأن و منزلت او باشد به بهشت مى رود.لقب «معصومه» را رضا(ع) به خواهر خود عطا فرمود. آن حضرت در روایتى می فرماید:  «مَنْ زَارَ الْمَعصُومَةَ بِقُمْ کَمَنْ زَارَنى.» (2)«هر معصومه را در قم زیارت کند،مانند ى است که مرا زیارت کرده است.»این لقب، که از سوى معصوم به این بانوى بزرگوار داده شده، گویاى جایگاه والاى ایشان است. رضا(ع) در روایتى دیگر مى فرماید:هر نتواند به زیارت من بیاید،برادرم را یا خواهرم را در «قم» زیارت کند که ثواب زیارت مرا در مى یابد. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
حضرت معصومه علیها السلام در اول سال 173 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود.
پدرش هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و مادرش حضرت نجمه (مادر رضا(ع))بود که به علت پاکی و طهارت نفس به او طاهره می گفتند. حضرت معصومه در 28 سالگی و در روز دوازدهم ربیع الثانی سال 201 هجری قمری در قم به شهادت هشتم.فرمود: «من زار المعصومة بقم کمن زارنی»؛ ی که حضرت معصومه علیها سلام را در قم زیارت کند مانند آن است که مرا زیارت کرده است.

در فرازی از زیارتنامه غیر معروف او چنین می خوانیم
  تصاویر ولادت حضرت معصومه (س), تصاویر کارت پستال ولادت حضرت معصومه (س) روز_دختر

میلاد حضرت معصومه سلام الله

مرغ دلم راهی قم میشود

درحرم امن توگم میشود

سادات سلام علیک

روح عبادات سلام علیک   کوثر نوری به کویر قمی

آب حیات دل این مردمی

سادات بگو کیستی؟

فاطمه یازینب ثانیستی؟

ازسفر کرب و بلا آمدی؟

یاکه به دنبال رضاآمدی؟

کاش شبی مست حضورم کنی

با خبر از وقت ظهورم کنی

به مناسبت فرارسیدن میلاد با سعادت حضرت معصومه (س) و دهه کرامت خادمین حضرت معصومه (س) با آیت الله ناصری دیدار د.
ولادت با سعادت حضرت معصومه (ع) آغاز دهه کرامت و روز دختر گرامی باد حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذى القعده سال 173 هـ ق، 25 سال بعد از تولد حضرت رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.
از میان فرزندان بزرگوار حضرت موسى بن جعفر(ع)، دو فرزند ایشان یعنى حضرت على بن موسى الرضا (ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) ملقّب به معصومه، از ویژگی های خاص برخوردار بوده اند تا ادامه دهنده خطّ ت بعد از پدر باشند.

 مرگ حضرت معصومه (س)؛ وفات یا شهادت؟
وفات حضرت معصومه در روز دهم ربیع الثانی سال 201 هجری اتفاق افتاد. وفات حضرت معصومه (س) پیش از رسیدن ایشان به برادرشان رضا (ع) بود و ایشان در مسیر سفر به اسان در شهر قم از دنیا رفتند و در همانجا دفن شدند. حضرت معصومه (س) در همان سنین کودکى با مصیبت شهادت پدر گرامى خود در حبس هارون در شهر بغداد مواجه شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرار گرفت. تا این که رضا (ع) بنا به درخواست مامون راهی اسان شدند. آنچه که در این مقاله به آن پرداخته ایم خلاصه ای از اتفاقاتی است که حضرت معصومه در مسیر رسیدن به برادرش با آن روبرو شد. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
hazrate masoome اس ام اس ولادت حضرت معصومه (س) و روز دختر شهر قم یک گل به نام حضرت معصومه دارد / این شرف را شهر قم با حضرت معصومه دارد شهر ما سرمست گشته از شمیم عطر کویش / یک جهان عطر مصفا حضرت معصومه دارد هر که شد مهمان به قم از فیض اولبریز گشته / این کرامتها به دلها حضرت معصومه دارد من چه گویم از محبت ، از وفا ، از عشق بانو / یک بغل فیض معلا ، حضرت معصومه دارد . . . .
ضمن تبریک خجسته میلاد حضرت معصومه (س)، شرح مختصری از زندگینامه این بانوی بزرگوار را در اینجا بخوانید. شرح مختصری از زندگی حضرت معصومه(س) حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذى القعده سال 173 هـ . ق، 25 سال بعد از تولد حضرت رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود. 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
به یمن میلادت، ذره ذره نور می‏شویم و قطره قطره حضور، و دل را به سرای کرامتت دخیل می‏بندیم تا در روز مقدس تولد تو با دست‏های پاکت تطهیر شویم.
ولادت حضرت معصومه (س)
بانویم معصومه علیهاالسلام ! میلادت، نور به چشم‏ها می‏پاشد و سرور به دل‏ها؛ و رایحه بهشتی‏ات، مشام دل را با عطر خوش حضور می‏نوازد؛ میلادت مبارک!
در گزارش تصویری زیر حال و هوای حرم مطهر حضرت معصومه (س) در روز دوشنبه بارانی را ببینید.
حال و هوای حرم مطهر حضرت معصومه(س) در روز بارانی (دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵)
حضرت معصومه جنگ و زن : حضرت فاطمه معصومه از خاندان کرامت است و عنایات حضرت شامل حال همه زائرین و مجاورین می شود؛ در این میان ایشان کرامات و عنایات ویژه ای به انسانهای ویژه دارد. خصوصا به بزرگان و علمای دین توجه علی حده ای دارند. در این نوشتار به گوشه ای از این توجهات که بصورت کرامت از حضرت معصومه صادر شده است آورده شده است.
نام شریف آن بزرگوار فاطمه و مشهور ترین لقب آن حضرت "معصومه" است. پدر بزرگوارش هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر (ع) و مادر مکرمه اش حضرت نجمه خاتون (س) است. ولادت آن حضرت در روز اول ذیقعده سال 173 هجری قمری در مدینه منوره واقع شده است.


در سال ٢٠٠ هجرى قمرى در پى اصرار و تهدید مأمون عباسى سفر تبعید گونه حضرت رضا (ع) به مرو انجام شد و آن حضرت بدون این که ى از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهى اسان شدند.


میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر بر همه دختران بزرگوار و همه عاشقان خاندان عصمت و طهارت مبارک باد....

حضرت معصومه یک دختر پر از احساس بود

خواهر شمس الشموس و کوهی از الماس بود

او برای شیعیان مانند زهرای بتول

عطر او همچون شمیم غنچه های یاس بود

حضرت معصومه چون دُری میان شهر قم

نایب زهرا در ایران بین خلق الناس بود


عفت و ایمان مرام دختر است/ کل ارزش ها به نام دختر است

گوش جان بسپار بر گفتار او / دُر و گوهر در کلام دختر است

فاطمه معصومه (س) کیست ؟
نام شریف آن بزرگوار فاطمه و القاب ایشان " معصومه" ، " کریمه اهل بیت" ، " ستّی" ، و " فاطمه کبری" است.پدرش حضرت موسی بن جعفر (ع) و مادرش نجمه خاتون مادر حضرت رضا (ع) است.(1)

از ولادت تا هجرت حضرت معصومه :
آن حضرت اوّل ذی القعده سال 173هـ . ق در مدینه منوّره به دنیا آمد. و در سنّ28 سالگی در روز دهم(2)یا دوازدهم (3)ربیع الثانی سال 201هـ . ق در شهر قم از دنیا رفت.
ادامه مطلب...
شفا در حرم حضرت معصومه(ع) با عنایت حضرت عباس(ع) بانویی مدت ها بر اثر بیماری طولانی و شدید یکی از نزدیکانش(فرزند یا برادر و...) رنج می برد، از معالجات و درمان ها نتیجه نگرفته بود، دستش از هما جا بریده و به حرم حضرت معصومه(ع) پناهنده شد، و به آن بانوی ارجمند توسل جست، همچنان به توسل خود ادامه داد، تا این که شبی در عالم خواب دید حضرت معصومه(ع) به بالین او آمد و فرمود:"بیمارت را به حرم من بیاور و در این مکان خاص(که در عالم خواب نشان داد) بگذار، بنا عمویم حضرت عباس(ع) به زیارت من بیاید، شفای بیمار تو را از عمومی می طلبم." این بانو می گوید: پس از بیدار شدن از خواب، خوشنود شدم، و به دستور حضرت معصومه(ع) عمل ، شخص بیمارم را به آن مکام خاص از حرم حضرت معصومه(ع) بردم، او به محض این که در آن مکان نشست، احساس سلامتی کرد، و با خوشحالی گفت:"خوب شدم وشفا گرفتم."( اقتباس از چهرة درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس(ع) ، ج 3، ص 374) منبع: کتاب حضرت معصومه(س) فاطمه دوم
شفا در حرم حضرت معصومه(ع) با عنایت حضرت عباس(ع) بانویی مدت ها بر اثر بیماری طولانی و شدید یکی از نزدیکانش(فرزند یا برادر و...) رنج می برد، از معالجات و درمان ها نتیجه نگرفته بود، دستش از هما جا بریده و به حرم حضرت معصومه(ع) پناهنده شد، و به آن بانوی ارجمند توسل جست، همچنان به توسل خود ادامه داد، تا این که شبی در عالم خواب دید حضرت معصومه(ع) به بالین او آمد و فرمود:"بیمارت را به حرم من بیاور و در این مکان خاص(که در عالم خواب نشان داد) بگذار، بنا عمویم حضرت عباس(ع) به زیارت من بیاید، شفای بیمار تو را از عمومی می طلبم." این بانو می گوید: پس از بیدار شدن از خواب، خوشنود شدم، و به دستور حضرت معصومه(ع) عمل ، شخص بیمارم را به آن مکام خاص از حرم حضرت معصومه(ع) بردم، او به محض این که در آن مکان نشست، احساس سلامتی کرد، و با خوشحالی گفت:"خوب شدم وشفا گرفتم."( اقتباس از چهرة درخشان قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس(ع) ، ج 3، ص 374) منبع: کتاب حضرت معصومه(س) فاطمه دوم
پوستر حضرت معصومه (س) / باکیفیت عالی پایگاه "یادخدا" ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن وفات حضرت معصومه (س) ، پوستر باکییفیت با موضوع حضرت معصومه سلام الله علیها را خدمت همه دوستداران آن حضرت آماده کرده است که امیدواریم مورد استفاده قرا بگیرد. * جهت مشاهده پوستر باکیفیت بالا روی تصویر فوق کلیک کنید.
نام شریف آن بزرگوار فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت، «معصومه» است. پدر بزرگوارش هفتم شیعیان حضرت موسى بن جعفر علیه السلام و مادر مکرمه اش حضرت نجمه خاتون سلام الله علیها است . آن بانو مادر هشتم نیز هست . لذا حضرت معصومه سلام الله علیها با حضرت رضا علیه السلام از یک مادر هستند جهت مطالعه کامل مطلب به ادامه مطلب مراجعه نمائید
sms veladate hazratemasome اس ام اس و متن تبریک ولادت حضرت معصومه (س) خجسته باد میلاد بانوی قدسیه مطهره، فاطمه معصومه علیهاالسلام که بارگاه نورانی ‏اش محل دایمی نزول فرشتگان بر زمین و دروازه بهشت است. اس ام اس و متن تبریک ولادت حضرت معصومه (س) شهر قم آشیان آل عباست
حرم دختر ولى خداست
جلوه گاه تجلى حق است
اشرف از طور وادى سیناست
میلاد حضرت معصومه (ع) مبارک باد اس ام اس و پیامک تبریک ولادت حضرت معصومه (س) ز افق نور دیگرى پیداست
جلوه هاى منورى پیداست
شادى بر هر که بنگرى پیداست
شهد جان را چه شکرى پیداست
میلاد حضرت معصومه (ع) مبارک باد اس ام اس تبریک ولادت حضرت معصومه (س) آسمان چشم گشاده تا از انوار الهی معصومه اهل بیت نورانی شود و ظرف دلش را پر از پرواز فرشتگان سازد. زمین دل گشوده تا همه عطشش را با کرامت کریمه اهل بیت سیراب سازد. میلاد حضرت معصومه (ع) مبارک باد اس ام اس ولادت حضرت معصومه (س) خاک بهشت بهر قدمگاه تو کم است
آغوش نجمه بود سرای رسیدنت
قلب برادرت ز تب شوق آب شد
در هاب ثانیه های رسیدنت
میلاد حضرت معصومه (ع) مبارک باد دوبیتی ولادت حضرت معصومه (س) این بار حق به دامن موسی عطا نمود
آن کوثری که بال ملک گاهواره داشت
این سیب سرخ سیب بهشت پیمبر است
این دختر یگانه موسی بن جعفر است
میلاد حضرت معصومه (ع) مبارک باد اشعار ولادت حضرت معصومه (س) بانویم معصومه علیها السلام ! میلادت، نور به چشم‏ها می ‏پاشد و سرور به دل‏ها؛ و رایحه بهشتی ‏ات، مشام دل را با عطر خوش حضور می‏ نوازد؛ میلادت مبارک. متن تبریک ولادت حضرت معصومه آن شب زمین هوای بهشتی دوباره داشت
آغوش آسمان به بغل ماه داشت
چشمان ابر روی زمین را گرفته بود
هر قطره با خودش سبدی پرستاره داشت
میلاد حضرت معصومه (ع) مبارک باد اس ام اس و متن تبریک ولادت حضرت معصومه (س) میلاد نور دیده حضرت رضا علیه السلام، کعبه دل‏ها، حضرت معصومه علیها السلام خجسته باد. پیامک های ولادت حضرت معصومه بر آیینه جمال داور صلوات
بر روشنی چشم پیمبر صلوات
برحضرت معصومه فروغ سرمد
بر دسته گل موسی بن جعفر صلوات
میلاد حضرت معصومه (ع) مبارک باد اس ام اس و متن تبریک ولادت حضرت معصومه (س)
ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذى القعده سال 173 هـ ق، 25 سال بعد از تولد حضرت رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود. از میان فرزندان بزرگوار حضرت موسى بن جعفر(ع)، دو فرزند ایشان یعنى حضرت على بن موسى الرضا (ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) ملقّب به معصومه، از ویژگی های خاص برخوردار بوده اند تا ادامه دهنده خطّ ت بعد از پدر باشند. آن حضرت به همراه رضا (ع) هر دو در دامان پاک یک مادر بزرگوار به نام حضرت نجمه خاتون (س) که از مهاجران مغرب بود، رشد و پرورش یافته اند. این در حالى است که پدر بزرگوارشان پیوسته در زندان هارون الرشید بسر مى بردند و سرانجام در همان زندان، هنگامى که حضرت معصومه (س) در سن ده سالگى بود، به شهادت رسیدند و از آن زمان به بعد حضرت معصومه (س) تحت مراقبت برادرش رضا (ع) قرار گرفت.[1] حضرت معصومه (س)، معصوم به معنایی که در مورد ان و ان به کار می رود نبوده، امّا ایشان دارای طهارت روح و کمالات معنوی بالایی بودند، به گونه ای که به زائرانش وعده بهشت داده شده است
haz ma اس ام اس تبریک ولادت حضرت معصومه سلام بر تو، بانوی آب‏ها و آیینه‏ها
سلام بر تو، زیباترین مطلع غزل‏های عاشقی
سلام بر نجابت دست‏ها و کرامت نگاه‏هایت
«اَلسَّلامُ عَلَیْکِ یا فاطمة معصومه» . . . ............................... گوهرى کز شرف جلوه کوثر است / فروغ دیده موسى بن جعفر است
دخت فرخنده زهراى اطهر است / آنکه قبرش به قم سنگر عصمت است
بهر ایرانیان باعث رحمت است / ما همه ریزه خوار، او ولى نعمت است
میلاد حضرت معصومه (ع) مبارک باد
زندگی نامه حضرت معصومه (س)

نام شریف آن بزرگوار فاطمه و مشهورترین لقب آن حضرت، «معصومه» است. پدر بزرگوارش هفتم شیعیان حضرت موسى بن جعفر (ع) و مادر مکرمه اش حضرت نجمه خاتون (س) است . آن بانو مادر هشتم نیز هست . لذا حضرت معصومه (س) با حضرت رضا (ع) از یک مادر هستند.
ولادت آن حضرت در روز اول ذیقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدینه منوره واقع شده است. دیرى نپایید که در همان سنین کودکى مواجه با مصیبت شهادت پدر گرامى خود در حبس هارون در شهر بغداد شد. لذا از آن پس تحت مراقبت و تربیت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت.
در سال ٢٠٠ هجرى قمرى در پى اصرار و تهدید مأمون عباسى سفر تبعید گونه حضرت رضا (ع) به مرو انجام شد و آن حضرت بدون این که ى از بستگان و اهل بیت خود را همراه ببرند راهى اسان شدند.

ولادت حضرت معصومه,حضرت فاطمه معصومه (ع),روز دختر,میلاد حضرت معصومه و روز دختر ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر
حضرت فاطمه معصومه (ع) در اوّلین روز ماه ذى القعده سال 173 هـ ق،  25 سال بعد از تولد حضرت رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.
از میان فرزندان بزرگوار حضرت موسى بن جعفر(ع)، دو فرزند ایشان یعنى حضرت على بن موسى الرضا (ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) ملقّب به معصومه، از ویژگی های خاص برخوردار بوده اند تا  ادامه دهنده خطّ ت بعد از پدر باشند.
آن حضرت به همراه رضا (ع) هر دو در دامان پاک یک مادر بزرگوار به نام حضرت نجمه خاتون (س) که از مهاجران مغرب بود، رشد و پرورش یافته اند. این در حالى است که پدر بزرگوارشان پیوسته در زندان هارون الرشید بسر مى بردند و سرانجام در همان زندان، هنگامى که حضرت معصومه (س) در سن ده سالگى بود، به شهادت رسیدند و از آن زمان به بعد حضرت معصومه (س) تحت مراقبت برادرش رضا (ع) قرار گرفت.[1]
حضرت معصومه (س)، معصوم به معنایی که در مورد ان و ان به کار می رود نبوده، امّا ایشان دارای طهارت روح و کمالات معنوی بالایی بودند، به گونه ای که به زائرانش وعده بهشت داده شده است 

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
گرامیداشت مراسم میلاد حضرت معصومه (ص) وروز دختر درجمعیت هلال احمر سرایان همزمان با گرامی داشت سالروز ولادت با سعادت کریمه اهل بیت ، حضرت معصومه (ص) وروز دختر، مراسم جشنی در شعبه هلال احمر سرایان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر سرایان ، س رست جمعیت هلال احمر دراین مراسم طی سخنانی که به بیان ویژگیهای اخلاقی حضرت معصومه (ص) اشاره نمود واخلاق ورفتار کریمانه این بانوی بزرگوار را الگوی ارزشمندی برای بانوان و جوانان عضو جمعیت هلال احمر دانست . وی د ایان خاطرنشان کرد در پایان این مراسم از خدمات وزحمات ارزشمند خانم جلالی یکی ازدختران فعال هلال احمر سرایان با اهدای هدایایی تجلیل به عمل آمد .
به نام خدا دختر سلطان امکان حضرت معصومه است
خواهر شاه اسان حضرت معصومه است
چون بود از خاندان وحی آن عالی نسب
عالم اسرار قرآن حضرت معصومه است
گوهر ایمان منور می شود با مهر او
پرتو انوار ایمان حضرت معصومه است
چون بود محبوبه حق عرش رحمن قلب او است
محرم خلاق سبحان حضرت معصومه است
زائرین روضه اش را ای صبا از من بگو
با خبر از سر پنهان حضرت معصومه است
یافت چون در دامن بحر ولایت پرورش
گوهر دریای عرفان حضرت معصومه است
گفته ام بسیار گرچه وصف ذاتش را دلی
هرچه بگویم برتر از آن حضرت معصومه است
از سروش غیب بشنیدم سحرگاهان که گفت
«معجزه» محبوب یزدان حضرت معصومه است.
شاعر: حیدر آقا تهرانی ( معروف به معجزه) - پسر مرشد چلویی ولادت حضرت معصومه (س) بر همگی مبارک
┄┄┅┅✿❀❀✿┅┅┄┄
✨برآیینه جمال داور صلوات ⭐️بر روشنی چشم پیمبر صلوات
✨برحضرت معصومه فروغ سرمد بر دسته گل موسی جعفرصلوات
┄┄┅┅✿❀❀✿┅┅┄┄
میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها
به پیشگاه مقدس
حضرت بقیة الله الاعظم (عج)
و تمام شیعیانشان و دختران ایران زمین مبارک باد!
آیتی از خداست معصومه لطف بی انتها ست معصومه جلوه ای از جمال قرآن است چهرهای حق نماست معصومه عطر باغ محمدی دارد زاده مصطفی ست معصومه پرتوی از تلالو زهراء گوهری پر بها ست معصومه ماه عفت نقاب آل ا دختر مرتضی ست معصومه اختری در مدار شمس شموس یعنی اخترالرضا ست معصومه زائران یک در بهشت اینجا ست تربتش اینجاست معصومه در توسل به عترت و قرآن باب حاجات ماست معصومه
از میان فرزندان بزرگوار حضرت موسى بن جعفر(ع) ، دو فرزند ایشان یعنى حضرت على بن موسى الرضا(ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) ملقّب به معصومه، از ویژگیهای خاص برخوردار بوده اند تا ادامه دهنده خطّ ت بعد از پدر باشند.

پس از 25 سال که از تولد حضرت رضا (ع) گذشته بود، حضرت فاطمه معصومه(ع) در اوّلین روز ماه ذى قعده سال 173 هـ ق، در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود. آن حضرت به همراه رضا (ع) هر دو در دامان پاک یک مادر بزرگوار به نام حضرت نجمه خاتون(س) که از مهاجران مغرب بود، رشد و پرورش یافته اند. این در حالى است که پدر بزرگوارشان پیوسته در زندان هارون الرشید به سر مى بردند و سرانجام در همان زندان، هنگامى که حضرت معصومه(س) در سن ده سالگى بود، به شهادت رسیدند و از آن زمان به بعد حضرت معصومه (س) تحت مراقبت برادرش رضا(ع) قرار گرفت. ادامه مطلب را بخوانید...