فضائل حسین علیه السلام

در حدیثى از صادق علیه السلام مى خوانیم : "سوره فجر را در هر واجب و مستحب بخوانید که سوره حسین بن على علیه السلام است ، هر آن را بخواند با حسین بن على علیه السلام در قیامت در درجه او از بهشت خواهد بود."


مـعـرفـى ایـن سـوره به عنوان سوره حسین بن على علیه السلام ممکن است به خاطر این بـاشـد کـه مصداق روشن "نفس مطمئنه " که در آ ین آیات این سوره مخاطب واقع شده حسین بن على علیه السلام است ، همانگونه که در حدیثى از صادق علیه السلام ذیل همین آیات آمده است .
و یا به خاطر اینکه لیالى عشر (شبهاى دهگانه ) یکى از تفسیرهایش شبهاى دهگانه آغاز محرم است که رابطه خاصى با حسین بن على علیه السلام دارد.
و بـه هـر حال اینهمه پاداش و فضیلت از آن انى است که تلاوت آن را مقدمه اى براى اصلاح خویش و خودسازى قرار دهند.

منبع: تفسیر نمونه جلد 26
گرفته شده از: تفسیر سوره مبارکه فجر
جهان پس ازحاکمیت حسین (علیه السلام) در عصر رجعت

این سؤال مهم در پیش روی ماست که پس از حکومت طولانی حسین (علیه السلام)، جهان در چه وضعیتی قرار خواهد گرفت؟ شش احتمال ذیل می تواند مطرح باشد:
1- حاکمیت رسول خدا (صلی الله علیه و آله).
2- حاکمیت المؤمنین (علیه السلام).
3- حاکمیت ائمه (علیه السلام).
4- حکومت حضرت مهدی (علیه السلام).
5- بازگشت به وضعیت پیش از ظهور.
6- ب ایی قیامت.

اگر ى از گناهان مى ترسد و نمى داند که آیا توبه اش پذیرفته شده است یا خیر؟ رسول خدا (صلّی الله علیه وآله) وعده فرموده است که زوّار قبر حسین علیه السلام و عزادارانش را تنها نگذارد، در وحشتها و ظلمتها از آنان فریاد رسى بفرماید.
در صحراى م که هر سر گرم خودش مى باشد عدّه اى در جوار حسین علیه السلام زیر سایه عرش رحمتند، به قدرى از مجالست با حسین علیه السلام مأ نوسند و لذّت میبرند که وقتى حوریان از بهشت برایشان پیغام مى فرستند که ما منتظر شمائیم ، چرا نمى آئید پاسخ مى دهند ما لذّت مجلس حسین علیه السلام را به مصاحبت با شما ترجیح میدهیم .
راستى که جاى امیدوارى است بقول شیخ شوشترى اگر مقام ما به حدّى نرسیده باشد که در اوّل م نزد حسین (علیه السلام) زیر سایه عرش باشیم امیدواریم که در چاله و ظلمت کده جهنّم هم نباشیم پیغمبر ما نجات دهد.
بسم الله الرحمن الرحیم

فضائل حضرت علی اکبر علیه السلام

گفته‏ اند : "الفضل ما شهدت به الاعداء" ف آن است که دشمن بگوید، حالا اگر بخواهی اولین فرزند حسین علیه‏السلام را بهتر بشناسی کافی است از زبان معاویه علیه الهاویه بشنوی که در وصف او سخن سرایی می‏کند.

ابوالفرج اصفهانی از مغیره روایت کرد: روزی معاویه بن سفیان به اطرافیان و هم نشینان خود گفت: به نظر شما سزاوارترین و شایسته ترین فرد امت به امر خلافت کیست؟ اطرافیان گفتند: جز تو ی را سزاوارتر به امر خلافت نمی شناسیم! معاویه گفت: این چنین نیست. "اولی الناس بهذاالامرعلی بن الحسین بن علی جده رسول الله و ضیه شجاعه بنی هاشم و سخاه بنی امیه ورهو ثقیف" شایسته ترین افراد برای امر حکومت علی اکبر فرزند حسین علیه‏السلام است که جدش رسول خدا(ص) است و در شجاعت بنی هاشم سخاوت بنی امیه و زیبایی قبیله ثقیف را در خود جمع کرده است .

منبع :

الارشاد، ص 458


ولادت هادی علیه السلام تبریک و تهنیت باد . هادی علیه السلام به مردی از اهالی ری که به زیارت حسین علیه السلام رفته بود فرمودند : اگر قبر عبدالعظیم را در شهر خود زیارت کنی ، چنان است که گویی حسین علیه السلام را زیارت کرده ای .
ولادت هادی علیه السلام تبریک و تهنیت باد . هادی علیه السلام به مردی از اهالی ری که به زیارت حسین علیه السلام رفته بود فرمودند : اگر قبر عبدالعظیم را در شهر خود زیارت کنی ، چنان است که گویی حسین علیه السلام را زیارت کرده ای .
شیعه به خاطر وجود فضائلی که در علی رضی الله عنه یافته است او را در ت به دیگران ترجیح می­دهد آیا شما شیعیان می­توانید فضائلی هم برای حسن و حسین رضی الله عنهما ارائه دهید و به همین سبب به ت ایشان معتقد شوید ی نمی­تواند چنین ادعایی د پس درباره ت حسن و حسین شیعه دستش خالی است و حتی بنی امیه هم می­توانند مانند ایشان ادعا کنند که معاویه و یزید ند و در این زمینه بین ایشان تفاوتی نیست. جواب وجود فضائل کثیره در کتب شیعه و سنی که همگی درباره محمد، حسن بن علی علیهما السلام و عبدالله، حسین بن علی علیهما السلام بوده چیزی است که
صادق (علیه السلام): لا تَدَع زیارَةَ الحُسَینِ بنِ عَلىّ علیه السلام و مُر اَصحابَکَ بذالِکَ، یَمُدُّ اللّه فى عُمرِکَ و یَزیدُ اللّه فى رِزقِکَ و یُحییکَ اللّه سَعیدا و لاتَموتُ اِلاّ سَعیدا و یَکتُبکَ سَعیدا؛ زیارت حسین علیه السلام را رها نکن و دوستان خود را هم به آن سفارش کن، که در این صورت، خداوند عمرت را طولانى و روزى ات را زیاد مى کند و زندگى ات را همراه با سعادت مى کند و جز سعادتمند نمى میرى و نام تو را در شمار سعادتمندان، ثبت مى کند. کامل ا یاره ص 152
نوشته: حضرت حسین انصاریان حضرت جواد الائمه علیه السلام با وجود کمى سن در علم و بردبارى و فصاحت بیان و عبادت خالصانه و سایر فضائل اخلاقى بى‏نظیر بودند، استعدادى شگرف و زبانى بلیغ و رسا داشتند و مسائل علمى را بالبداهه پاسخ مى‏فرمودند و به نظافت تن و لباس چون اجداد طاهرینش توجه بسیارى مى‏فرمودند.
صادق علیه ‏السلام: تا ده میل اطراف قبر حسین بن على علیه‏ السلام برکت است. بحارالأنوار(ط-بیروت) ج 98، ص116، ح 4 باقر علیه السلام:
حسین، بزرگ مرد کربلا، مظلوم و رنجیده خاطر و لب تشنه و مصیب ‏زده به شهادت رسید. پس خداوند، به ذات خود، قسم یاد کرد که هیچ مصیبت‏ زده و رنجیده خاطر و گن ار و اندوهناک و تشنه ‏اى و هیچ بَلا دیده ‏اى به خدا روى نمى‏ آورد و نزد قبر حسین علیه السلام دعا نمى ‏کند و آن حضرت را به درگاه خدا شفیع نمى ‏سازد، مگر این‏که خداوند، اندوهش را برطرف و حاجاتش را برآورده مى‏ کند و گناهش را مى‏ بخشد و عمرش را طولانى و روزى ‏اش را گسترده مى ‏سازد. پس اى اهل بینش، درس بگیرید! مستدرک الوسایل و مستنبط المسایل ج10 ، ص239 - بحارالأنوار(ط-بیروت) ج 98، ص 46، ح 5 صلى ا‏لله‏ علیه ‏و ‏آله : به وسیله من هشدار داده شدید و به وسیله على علیه ‏السلام هدایت مى‏ ی د و به وسیله حسن احسان مى‏ شوید و به وسیله حسین خوشبخت مى‏ گردید و بدون او بدبخت. بدانید که حسین درى از درهاى بهشت است، هر با او دشمنى کند، خداوند بوى بهشت را بر او حرام مى ‏کند. البرهان فی تفسیر القرآن ج3 ، ص232
مام محمد بن علی بن حسین بن علی بن طالب ـ علیهم السّلام ـ پنجم شیعیان جهان است؛ لقبش باقر و کنیه اش ابوجعفر، نوة دختری حسن مجتبی ـ علیه السّلام ـ و نوة پسری حسین ـ علیه السّلام ـ . پدرش سجاد و مادرش فاطمه (ام عبدالله) دختر مجتبی ـ علیه السّلام ـ است[1] و نخستین ی است که هم از نظر پدر و هم از نظر مادر علوی و فاطمی است.
دختر پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم یا همسر المؤمنین علیه السلام یا مادر حسن و حسین علیهما السلام است؛ بلکه خود وجود مقدسش شرافت ذاتی داشته است؛ هر چند همین ها هم فضیلت کمی نیست. فضائلی که برای حضرت زهرا علیها السلام هست یا فضائل تکوینی است یا تشریعی. فضائل تکوینی یعنی فضائلی که خدا در ذات آن حضرت قرار داده و مربوط به خلقت ایشان است. فضائل تشریعی یعنی فضائلی است که به واسطه پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم و تبعیت از شرع مقدس به ایشان عطا شده است؛ مثل اینکه پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: «فاطمه تن من است» یا اینکه پیغمبر صلی الله علیه وآله وسلم به حضرت زهرا علیها السلام می فرماید: «فِدَاهَا أبُوهَا؛ جان پدرش به قربان او».( بحار الانوار، ج 43، ص 86) از این جمله معلوم می شود حضرت زهرا خیلی مقام دارند که پیغمبر که عصاره عالم وجود است به ایشان بفرمایند: «جان من به فدای تو». همچنین المؤمنین علیه السلام فرمودند: «یا بقیة النبوة؛ ای باقی مانده نبوت». (أمالی طوسی، ص 683.) اینکه المؤمنین در مورد حضرت زهرا علیها السلام می فرماید: «یا بقیة النبوة» حائز مطالب بسیاری است. سخنرانی آیت الله ناصری
بسم الله الرحمن الرحیم
فضائل حضرت علی اکبر علیه السلام
حسین علیه السلام در وصف حضرت علی اکبر علیه السلام فرمودند:
خدایا شاهد باش بر این قوم به سوی آنها آشکار می شود پسری که شبیه ترین فرد از نظر ظاهر واخلاق وگفتار به (ص) است .
منبع :
سید بن طاوس ، لهوف ، ص 130

احمد بن حنبل در فضائل الصحابه می نویسد : حسین علیه السلام فرمود : هر که چشمانش براى ما پر اشک شود و یا یک قطره اشک بریزد خداوند او را در بهشت جاى خواهد داد.
حدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ إِسْرَائِیلَ، قَالَ: رَأَیْتُ فِی کِتَابِ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ حَنْبَلٍ رَحِمَهُ اللَّهُ بِخَطِّ یَدِهِ، نا أَسْوَدُ بْنُ عَامِرٍ أَبُو عَبْدِ الرَّحْمَنِ، قثنا الرَّبِیعُ بْنُ مُنْذِرٍ، عَنْ أَبِیهِ، قَالَ: کَانَ حُسَیْنُ بْنُ عَلِیٍّ، یَقُولُ: " مَنْ دَمَعَتَا عَیْنَاهُ فِینَا دَمْعَةً، أَوْ قَطَرَتْ عَیْنَاهُ فِینَا قَطْرَةً، أَثْوَاهُ اللَّهُ الْجَنَّةَ.
فضائل الصحابة، ج2، ص840 ـ 841، ح1154
یکی از مهمترین وظایف مسلمین، ایجاد زمینه رشد و گسترش فضائل معنوی و کمالات اخلاقی جامعه ی می باشد تا به آنجا که داشتن نهادِ حکومتی سالم و سیستم اقتصادی کارآمد، همگی مقدمه و وسیله ای جهت رشد معنویات و رسیدن انسان ها به فضائل اخلاقی می باشد. از همین رو، با توجه به وضعیت نابسامان اخلاقی که در زمان خلفا به وجود آمده بود، المؤمنین علی(علیه السلام) یکی از اصول مهم اصلاحات حکومت خود را اصلاح مفاسد اخلاقی و زنده نمودن فضائل و کمالات معنوی در جامعه ی، قرار داد. related image

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
 
 
گریه برای حسین، اشک ، عزاداری
گریه بر حسین علیه السلام شاه بیت اعمال است. دستگاه حسین علیه السلام نقطه اتصال خوبی برای وصل شدن به خداست.
در کتاب کامل ا یارات روایت آمده است که گریه برای حسین علیه السلام، اولیای دین مثل صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت زهرا علیها السلام را خوشحال می کند. شاد دل ایشان مانند مرحمی است که بر دل ایشان گذاشته می شود.
بر این اساس می توان به اهمیت مجالس روضه اهل بیت علیهم السلام اذعان بیشتری داشت.
 
ادامه مطلب...
افسانه سازی ، تغییر ، تحریف یا تضعیف فضائل اهل بیت علیه السلام در دوران بنی امیه   در رابطه با سد ابواب که در صحاح اهل سنت است ، و روایت قطعی است که اکرم « سد الأبواب الا باب علی[1] » تمام درهای صحابه را که به مسجد گشوده می شد ، نبی مکرم بست ، جز در علی علیه السلام . و فرمود : قسم به خدا من نبودم که درهای شما را بستم و در علی را گشودم ، خدای عالم چنین کاری کرد .  

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان وقتى مولاى متقیان حضرت مومنان علیه السلام در بستر شهادت افتاده و لحظات آ عمر شریفشان را سپری می د، فرزند برومندشان حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام را در بر گرفته، به چسبانیدند و فرمودند:
«فرزندم، زود باشد که چشمم به تو در قیامت روشن گردد؛ فرزندم، چون روز عاشورا فرا رسید و داخل آب (فرات ) شدى مبادا از آن آب بنوشى در حالی که برادرت حسین علیه السلام تشنه باشد». -------------------------- منبع: کتاب پیشگوییهای المومنین علیه السلام
نوشته: سید محمد یزدی
بسم الله الرحمن الرحیم روحِ ریحان (فضائل حضرت على اکبر علیه السّلام‏ از قلم علامه طهرانی ه الله معه) منبع: کتاب شناسى، جلد ‏15، صفحه 319 تالیف علامه طهرانی ره آنچه مسلّم است (حضرت علی اکبر علیه السلام از) بزرگترین فرزندان حضرت بوده است و بیست و پنج سال از عمرش مى‏گذشته است و داراى زن و فرزند بوده است [1] و در شکل و شمایل، و در اخلاق و رفتار، و در گفتار و کلام شبیه‏ترین مردم به جدّش رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلّم بوده است. بقیه در ادامه مطلب...
بسم الله الرحمن الرحیم روحِ ریحان (فضائل حضرت على اکبر علیه السّلام‏ از قلم علامه طهرانی ه الله معه) منبع: کتاب شناسى، جلد ‏15، صفحه 319 تالیف علامه طهرانی ره آنچه مسلّم است (حضرت علی اکبر علیه السلام از) بزرگترین فرزندان حضرت بوده است و بیست و پنج سال از عمرش مى‏گذشته است و داراى زن و فرزند بوده است [1] و در شکل و شمایل، و در اخلاق و رفتار، و در گفتار و کلام شبیه‏ترین مردم به جدّش رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلّم بوده است. بقیه در ادامه مطلب...
بسم الله الرحمن الرحیم روحِ ریحان (فضائل حضرت على اکبر علیه السّلام‏ از قلم علامه طهرانی ه الله معه) منبع: کتاب شناسى، جلد ‏15، صفحه 319 تالیف علامه طهرانی ره آنچه مسلّم است (حضرت علی اکبر علیه السلام از) بزرگترین فرزندان حضرت بوده است و بیست و پنج سال از عمرش مى‏گذشته است و داراى زن و فرزند بوده است [1] و در شکل و شمایل، و در اخلاق و رفتار، و در گفتار و کلام شبیه‏ترین مردم به جدّش رسول اکرم صلى الله علیه و آله و سلّم بوده است. بقیه در ادامه مطلب...
تفصیل روایت گریه آدم بر حسین ع به این صورت است: هنگامى که جبرئیل کلماتى را به حضرت آدم علیه السلام براى توبه تعلیم مى‏ داد، و او خدا را به پنج تن مقدّس مى ‏خواند، وقتى که به نام حسین علیه السلام رسید قلبش ش ت و اشکش جارى شد، به جبرئیل گفت: نمى‏ دانم چرا وقتى که نام پنجمى (حسین علیه السلام) را مى ‏برم قلبم مى ‏شکند و اشکم جارى مى ‏شود؟ جبرئیل گفت: «بر او مصیبتى خواهد گذشت که همه مصایب در برابر آن کوچک خواهد بود. او تشنه کام، غریبانه، تنها و بدون یار و یاور به شهادت خواهد رسید». جبرئیل برخى دیگر از مصایب آن حضرت و خاندانش را براى آدم علیه السلام بیان کرد، تا آنجا که هر دو تن همچون مادرِ فرزند مرده‏ اى بر حسین علیه السلام گریستند، (فَبَکى آدَمُ وَجَبْرَئِیلُ بُکاءَ الثَّکْلى‏). ((بحارالانوار، ج 44، ص 245.))
چکیده نوشته ی حاضر با عنوان یاران حسین علیه السلام الگوی یاران مهدیعلیه السلام ، بررسی تحلیلی صفات و ویژگی های برجسته ی یاران دو قیام کننده می باشد. هدف از بیان صفات یاران سیدال ء علیه السلام ارائه ی الگوهای واقعی است تا مردم عصر غیبت،
یکی از مهمترین وظایف مسلمین، ایجاد زمینه رشد و گسترش فضائل معنوی و کمالات اخلاقی جامعه ی می باشد تا به آنجا که داشتن نهادِ حکومتی سالم و سیستم اقتصادی کارآمد، همگی مقدمه و وسیله ای جهت رشد معنویات و رسیدن انسان ها به فضائل اخلاقی می باشد. از همین رو، با توجه به وضعیت نابسامان اخلاقی که در زمان خلفا به وجود آمده بود، المؤمنین علی(علیه السلام) یکی از اصول مهم اصلاحات حکومت خود را اصلاح مفاسد اخلاقی و زنده نمودن فضائل و کمالات معنوی در جامعه ی، قرار داد. image result for ‫حضرت علی‬‎

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...]
مردى با حسین بن على علیه السلام برخورد در اولین کلام از حضرت احوال پرسى کرد و از خداوند براى آن جناب عافیت خواست. آن حضرت در جواب فرمود سلام قبل از سخن گفتن است، خدایت عافیت دهد. بعد فرمود: به ى اجازه سخن ندهید تا سلام کند. (۱) حسین علیه السلام به پسرش در ضمن وصیت مى فرماید: اى بنى ایاک و الظلم من لایجد علیک ناصرا الا الله جل و عز (۲)به فرزندش سجاد علیه السلام فرمود: پسرم! مبادا بر ى که جز خداى عزوجل در برابر تو یاورى ندارد ستم کنى.نه ظلم کن به ى نه به زیر ظلم برو

که این مرام حسین است و منطق دین استبقیه در ادمه مطلب
ثواب مطالعه و انتشار فضائل علی ثواب مطالعه و انتشار فضائل علی احادیث اکرم حدیث تکان دهنده اکرم درباره مطالعه و انتشار فضائل حضرت علی علیه السلام... ادامه مطلب
چرا فقط برای حسین علیه السلام روز اربعین تعیین شده است؟ 1. فداکارى‏هاى حسین علیه ‏السلام، دین را زنده کرد و نقش او در زنده نگه داشتن دین ، ویژه و حائز اهمیت است. این فداکارى‏ها را باید زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دین است. گرامى‏داشت روز عاشورا و اربعین، در حقیقت زنده نگه داشتن دین و مبارزه با دشمنان دین است. 2. مصیبت حضرت حسین علیه‏ السلام، براى هیچ و ى پیش نیامده است. مصیبت حسین علیه‏ السلام، از همه مصیبت‏ها بزرگ‏تر و سخت‏تر بود. اگر عامل دیگرى هم در کار نبود، همین عامل کافى است که نشان بدهد چرا براى حسین علیه ‏السلام بیش از ان دیگر و حتى بیش از ‏ صلى‏ اللَّه‏ علیه ‏وآله عزادارى مى‏کنیم و مراسم متعددى ب ا مى‏کنیم. 3. در ماه محرم سال 61ق. حسین علیه ‏السلام، فرزندان، خویشان و یاران آن حضرت را کشتند و اسیران کربلا را به کوفه و شام بردند و همین اسیران داغدیده، روز اربعین شهادت حسین علیه‏السلام و یارانش، به کربلا رسیدند و همه مصائب روز عاشورا در آن روز تجدید شد و آن روز، روز سختى براى خاندان بود. 4. دشمنان با به شهادت رساندن حسین علیه‏ السلام، قصد نابود دین را داشتند. دشمنان حسین علیه ‏السلام تلاش د تا حادثه کربلا، به کلى فراموش شود و حتى انى را که براى زیارت حسین علیه ‏السلام مى‏ آمدند، شکنجه مى‏ د و مى‏کشتند. در زمان متوکل عباسى، همه قبرهاى کربلا را شخم زدند؛ مزرعه د و مردم را از آمدن براى زیارت قبر حسین علیه ‏السلام، منع د. شیعیان هم براى مقابله با اینها، از هر مناسبتى استفاده مى‏ د که یکى از این مناسبت‏ها، حادثه روز اربعین است. 5. یکى از نشانه‏ هاى مؤمن، زیارت حسین علیه‏ السلام در روز اربعین است. از حضرت حسن عسکرى علیه ‏السلام روایت شده است که علامت‏هاى مؤمن پنج چیز است؛ پنجاه و یک رکعت فریضه و نافله در شبانه‏ روز، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست ، پیشانى بر خاک نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن‏ و یکى از وظایف شیعیان را اهتمام به زیارت اربعین بر شمرده ‏اند.

فضائل حسین علیه السلام به اعتراف صفدی عالم بزرگ اهل سنت عمری
صلاح الدین صفدی از علمای بزرگ اهل سنت عمری می نویسد:
ابْن عَلیّ بن أبی طَالب رَضِی الله عَنْهُمَا الْحُسَیْن بن عَلیّ بن أبی طَالب رَضِی الله عَنْهُمَا رَیْحَانَة رَسُول الله صلى الله عَلَیْهِ وَسلم وَابْن ابْنَته فَاطِمَة ا هراء رَضِی الله عَنْهَا وَأحد سَیِّدی شباب أهل الْجنَّة هُوَ وَأَخُوهُ وَأمه وَأَبوهُ أهل الْبَیْت الَّذین أذهب الله عَنْهُم الرجس وطهرهم تَطْهِیرا.
حسین بن علی (علیهما السلام) فرزند علی بن طالب (علیهما السلام) و ریحانه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و پسر دختر او فاطمه زهرا (سلام الله علیها) می باشد. او یکی از دو سرور جوانان اهل بهشت است و او و برادرش و مادرش و پدرش همان اهل بیتی هستند که خدا پلیدی را از آنان برده و پاکشان گردانیده است.
الوافی بالوفیات، تالیف صفدی، جلد ۱۲، صفحه ۲۶۲، چاپ دار إحیاء راث العربی