روی تصویر غبار

ایلام-معضل گرد و غبار در استان مرزی ایلام هر سال بیشتر از سال قبل می شود، در این بین وجود ۱۴۰ هزار تار کانون بحرانی تولید گرد و غبار در داخل خود استان به این بحران اضافه شده است.
همشهری آنلاین: مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار گفت: ی باور نمی کند که در منطقه ای گرد و غبار با غلظت ۱۰ هزار میکروگرم داشته باشیم و افراد کارشناس به سختی این رقم را باور می د.
معاون جهاد کشاورزی به مناسبت کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار گفت: وقوع پدیده های گرد و غبار به شکل حاد و بی سابقه آن در دهه اخیر و پیامدهای سهمگین ناشی از آن تاثیرات م ب اقتصادی اجتماعی و زیست محیطی در بسیاری از کشورها به جا گذاشته است.
ع روز نشنال جئوگرافیک به یک کلیسای کوچک در کرواسی اختصاص یافته است که در میان پوششی از غبار و مه تصویر زیبایی را خلق کرده است.
ایسنا نوشت: رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در مورد بحث گرد و غبار خوزستان با اشاره به اینکه به دلیل وضعیت بیابانی در ایران و خشک شدن برخی تالاب ها موضوع گرد و غبار تشدید شده است، گفت: طی 15 سال اخیر یک میلیون تار از تالاب های کشور خشک شده و تبدیل به کانون های اصلی گرد و غبار شده است که این موضوع با بحث مدیریت منابع آب ارتباط تنگاتنگی دارد.
همشهری آنلاین: رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در مورد بحث گرد و غبار خوزستان با اشاره به اینکه به دلیل وضعیت بیابانی و خشک شدن برخی تالاب ها موضوع گرد و غبار تشدید شده، گفت: طی ۱۵ سال اخیر یک میلیون تار از تالاب های کشور خشک شده است.
گرد و غبار از صبح شنبه برخی مناطق خوزستان را در برگرفت و علاوه بر آلودگی هوا، موجب کاهش دید شد.
مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبار کشور گفت: نقشه کانون های گرد و غبار در 11 استان کشور تدوین شده است.
ناسا تصویری از از گرد و غبار خوزستان را منتشر کرد.
ت ترکیه با ایجاد سدهایی موجب خشک شدن مناطقی در عراق و تبدیل آن ها به کانون تولید غبار شده است.
شرکت جهاد نصر با همکاری منابع طبیعی چند روزی است که مبارزه جدی با گرد و غبار را آغاز کرده اند.
مدیرکل هواشناسی خوزستان از وقوع پدیده گرد و غبار در استان و کاهش شعاع دید در شادگان به 400 متر خبر داد.
مردم شوش در مجلس با بیان اینکه مسئولان هر زمان مشکلی رخ می دهد دنبال را ار حل آن می گردند گفت: مشکل گردو غبار نتیجه سهل انگاری محیط زیست است.
رئیس جمهور در کنفرانس بین المللی مقابله با گرد و غبار با تاکید بر موفقیت های ت در کنترل آلایندگی های هوا گفت: ۸۰ درصد گرد و غبار کشور منشاء خارجی دارد.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در مورد بحث گرد و غبار خوزستان با اشاره به اینکه به دلیل وضعیت بیابانی در ایران و خشک شدن برخی تالاب ها موضوع گرد و غبار تشدید شده است، گفت: طی 15 سال اخیر یک میلیون تار از تالاب های کشور خشک شده و تبدیل به کانون های اصلی گرد و غبار شده است که این موضوع با بحث مدیریت منابع آب ارتباط تنگاتنگی دارد.
مدیرکل هواشناسی خوزستان ازاحتمال وقوع پدیده گرد و غبار در روزهای پنجشنبه و خبر داد.
جهاد کشاورزی از نهال کاری روزانه 200 تار از کانوهای گرد و غبار خوزستان خبر داد.
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از شست و شوی معابر شهری اهواز پس از پدیده گرد و غبار از صبح امروز(10 بهمن ماه) خبر داد.
مدیرکل سازمان هواشناسی خوزستان از احتمال وقوع پدیده گرد و غبار در نوار جنوبی و مرکزی استان خبر داد.
گرد و غبار زیاد در اهواز باعث لغو پروازهای فرودگاه این شهر شده است.
سینمایی «ایستاده در غبار» میهمان خانه ها شد.
ما در تهران، با پدیده گرد و غبار به عنوان معضل درگیر نیستیم.
برخلاف بیشتر استان ها که این روزها شاهد باران و برف است، ذرات گرد و غبار مهمان ناخوانده اسان جنوبی به ویژه شهر بیرجند است.
از صبح امروز، شنبه 9 اردیبهشت ماه، بار دیگر گرد و غبار آسمان برخی مناطق خوزستان را فراگرفت و آلودگی هوا و کاهش دید را به دنبال داشت.
چرا هیچ کاری نمی کنید؟ پس ابتکارتان کجاست؟ چرا گرد و غبار فقط در کشور ما می آید؟ تمامش حرف و حرف، پس نتیجه کو؟ چرا گرد و غبارها تمام نمی شود؟ چرا خوزستان را فراموش کرده اید؟ هیچ به فکر خوزستان نیست و... .
رئیس سازمان محیط زیست گفت: گرد و غبار تبدیل به موضوع بین المللی شده است به طوری که نه تنها ایران بلکه منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد.
ریزگردها روز شنبه نیز شهرستان اهواز و برخی دیگر از ای استان خوزستان را فرا گرفت. میزان گرد و غبار در ساعت 9 صبح روزشنبه به یک هزار و 795 میکروگرم بر مترمکعب رسید.
پیش از ظهر امروز، مردم اهواز در کنار هوای سرد، میزبان گرد و غبار نسبتا شدید هم هستند به گونه ای که عبور و مرور در معابر به سختی صورت می گیرد.
معاون دبیرکل و رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل با اشاره به اینکه از ت ایران برای حل مشکلات خوزستان حمایت می کنیم، گفت: مراکز طوفان غبار در دست است.
بحث ریزگردها و گرد و غبار در استان خوزستان موضوعی است که در برنامه این هفته سرزمین ما به آن پرداخته شد.